اخبار > لزوم آشنایی دانشجویان پزشکی با مسائل بومی سلامت کشور


  چاپ        ارسال به دوست

لزوم آشنایی دانشجویان پزشکی با مسائل بومی سلامت کشور

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم گسترش پزشکی جامعه نگر، گفت: خوشحالیم که از چندسال پیش در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت به این موضوع فکر شده و اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است.

 

 

دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در اختتامیه بیستمین همایش آموزش علوم پزشکی و دوازدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری که در روز جمعه 13 اردیبهشت 1398 برگزار شد، ضمن تشکر از مسئولین و دست اندرکاران برگزار این همایش و تبریک روز استاد و گرامیداشت شهادت شهید مطهری گفت: در این همایش در 3 روز کاری فعالیت های بسیار خوبی را در رابطه با آپ انجام داده اند و دانشجویان هم برای اولین بار امسال طرح های نوآورانه ای را ارایه دادند که 3 نمونه از این طرح ها را دیدیم.  

دکتر شهریاری گفت: سال ۶۴ که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد، هدف این بود که  تحولی در آموزش پزشکی به وجود بیاید. چون قبلا دانشجویان پزشکی در یک فیلد آموزشی جدای از جامعه آموزش می دیدند و وقتی وادر کادر پزشکیمی شدند خیلی شاید با شرایط محیط بیگانه بودند.

وی با بیان اینکه در این زمینه کارهای خوبی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شروع شد، افزود:  علیرغم کارهای اولیه ای که در مورد پزشکی اجتماعی و جامعه نگر صورت گرفت ولی بعدها از تداوم این کارها غفلت شد.  

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: خوشحالیم که جناب آقای دکتر لاریجانی و همکارانشان از چند سال پیش به این فکر افتادند و این روش را پیگیری می کنند.

وی با تاکید بر لزوم آشنایی دانش آموختگان علوم پزشکی با مسائل جامعه، گفت: باتوجه به وسعتی که کشور ما دارد و با دانشگاههای متنوعی که در اقصی نقاط کشور داریم نمی شود کوریکولوم یکسانی برای تمام دانشگاهها نوشت. همچنین باتوجه به توزیع اساتید و بزرگان علم پزشکی در دانشگاههای مختلف باید برای هر دانشگاه توجه ویژه ای صورت پذیرد.

دکتر شهریاری با بیان اینکه در چند سال گذشته با مصوبه مجلس برای رفع مشکلات بیماران در مناطق محروم 30 درصد پذیرش از مناطق محروم کشور است، اظهار داشت: دانشجویان باید در رابطه با بیماری های بومی منطقه ای که در آن قرار دارند باید اطلاعاتی را کسی کنند و فقط کتب خارجی و روتین را نخوانند و در آموزش دانشجویان باید مسائل داخلی کشور مدنظر قرار داده شود.  

وی ضمن تقدیر از اقداماتی که در طی چند روز همایش برگزار شد، طرح های نوآورانه دانشجویی و طرح های پزشکی جامعه نگر را بسیار مفید خواند و گفت: امیدواریم با اجرای پزشکی جامعه نگر مشکلات سلامت کشور حل شود.

 


١٠:٤٥ - 1398/02/14    /    شماره : ١٥٠٨٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٧١