اخبار > باید ردپای تمایز و تنوع هم نوای برنامه های راهبردی در همه ی حوزه های دانشگاه قابل رویت باشد


  چاپ        ارسال به دوست

باید ردپای تمایز و تنوع هم نوای برنامه های راهبردی در همه ی حوزه های دانشگاه قابل رویت باشد

 

معاون پژوهشی مرکز ملی راهبردی آموزش پزشکی (نصر) در دومین نشست شورای سیاستگذاری آموزش پزشکی که همزمان با اولین روز بیستمین جشنواره آموزش پزشکی شهیدمطهری در تاریخ 11 اردیبهشت سال جاری در سالن همایش های رازی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با اشاره به اجرای بسته های تحول و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت آنچه در دانشگاهها در حال انجام است یک تحول همه جانبه است و در صدد هستیم یک حرکت آکادمیک برپایه‌ی  استانداردهای جهانی انجام بدهیم.

دکتر شهرام یزدانی معاون پژوهشی مرکز ملی راهبردی آموزش پزشکی(نصر) و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تقسیم حوزه های فعالیت دانشگاه‌ها به  3 گروه، گفت در برخی حوزه ها به قله رسیدیم و باید آن را گسترش بدهیم تا به مرجعیت دست یابیم و در بعضی مواضع ورود نداشتیم؛ لذا لازم است روی آن سرمایه گذاری بشود و با یک رویکرد آینده نگاری و آینده پژوهی ، قله ی مطلوب را فتح نماییم.

دکتر یزدانی خاطرنشان کرد تلاش می کنیم تا کیفیت در حوزه های مختلف دانشگاهی،  فلات وار باشد و در همه حیطه ها در اوج باشیم.

وی افزود در راستای تحقق این موضوع در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نقاط بالقوه‌ی موجود در دانشگاه، در حوزه پژوهش شناسایی شد و پس از شاخص سازی و تحلیل عملکرد آکادمیک گروه و دپارتمان ها مقایسه ای با سایر دانشگاه ها انجام شد تا وضعیت دانشگاه در کشور مشخص بشود؛ لذا پس از تعیین وضعیت با استفاده از سند توسعه‌ی راهبردی ، حیطه های تمرکز و تمایز دانشگاه شهیدبهشتی شناسایی و 23 رشته برای هدف گذاری در این دانشگاه تنظیم شد.

دکتر یزدانی با بیان اینکه نقش آفرینی کلیدی در محیط پیرامونی اعم از صنعت، خدمت ، سیاست ، اجتماع، جامعه علمی ملی و بین المللی در سرحوله‌ی فعالیت های این دانشگاه است تصریح کرد ما به دنبال برنامه‌ی راهبردی هستیم که ردپای تمایز و تنوع در همه حوزه های دانشگاه ها قابل رویت باشد.

وی افزود لازم است یک بودجه اختصاصی برای تنظیم برنامه های راهبردی متمایز در دانشگاه ها اختصاص داده شود و همگونی در نهادهای آکادمیک ، امکان پذیر نیست و تاکید بر پایایی از طریق تصمیم گیری و نظارت لازم است.

دکتر یزدانی تاکید کر تمایز با تنوع متفاوت است ، لذا تمایز یعنی رسالت آکادمیک با هم متقاوت باشد و به دنبال تنوع و تمایز هم نوا هستیم تا در زمینه ی کارکردهای ملی ، تقسیم کار انجام شود و نهایتاً باری از دوش جامعه برداشته شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یادآور شد باید تلاش کنیم منابع محدود را برای ابعاد بزرگ و مزایای رقابتی استفاده کنیم تا در حد امکان نقشی هرچند کوچک را در اهداف بزرگ بر عهده بگیریم.

در پایان دکتر شهرام یزدانی با اشاره به پژوهشگران، گروه ها ، دانشگاهها و مناطق آمایشی از آنها با عنوان قطب های علمی کشور یاد کرد که در فعالیت های علمی حضور دارند و باید تمایز را در عین تنوع و همگرایی مد نظر داشته باشند.

 

 


١٨:٥٢ - 1398/02/11    /    شماره : ١٥٠٨٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧٢