اخبار > بنیان اخلاق پزشکی در ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اسلامی و اخلاقی است


  چاپ        ارسال به دوست

بنیان اخلاق پزشکی در ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اسلامی و اخلاقی است

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی در جلسه‌ای که با حضور اندراس ریس مدیر دپارتمان اخلاق سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 8 اردیبهشت سال 98 برگزار شد ضمن اشاره به فرهنگ عمیق و ارزش‌های سنتی ایران گفت به عنوان یک کشور مذهبی، سازگاری اخلاق پزشکی با متن ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و اصول اسلامی است.


دکتر لاریجانی  گفت: هرکشوری دارای پس زمینه‌ی سنتی، مذهبی و فرهنگی ویژه‌ای است که باید در برخورد با مسائل حساس و بحث‌برانگیز اخلاقی آنها را مد نظر قرار دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مسائل مانند سقط جنین، لقاح و ... در تمامی جوامع بحث هایی وجود دارد، افزود: با توجه به اینکه اخلاق زیستی با این چالش‌های جدید مواجه شده است باید آن را در سطح ملی و با توجه به ارزش‌های اجتماعی، اخلاقی، مذهبی و فرهنگی هر منطقه مطرح نموده و قوانین مورد نیاز را تصویب کرد.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد طرح ملی اخلاق در سال 2002  توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با چشم‌اندازی روشن، ماموریت، اهداف و برنامه‌ی استراتژیک در ایران طراحی و راه‌اندازی شد.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود برنامه‌ی استراتژیک اخلاق پزشکی در 3 حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات بهداشتی، آموزش و تحقیق تدوین شده و مستنداتی موجود است که اثبات می‌کند از دوران باستان، اخلاق پزشکی همواره تمرکز اصلی پزشکان ایرانی بوده و به‌زودی دستاوردهای اخلاق پزشکی ایران در طول تاریخ به طور کامل در یک گزارش جامع در لانست منتشر می‌شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه طبق آموزه‌های اسلامی، پزشکان مسلمان در طول امپراطوری اسلامی همواره بخشی از کتاب‌های خود را به اخلاق پزشکی اختصاص داده‌اند به عنوان مثال از ابوالحسن‌علی‌بن‌طبری و محمد‌بن‌زکریای رازی یاد کرد و گفت: در حوزه‌ی اخلاق پزشکی مدرن نیز پس از شکل‌گیری آن در قرن هفدهم، اولین کدهای اخلاق پزشکی مدرن در ایران در قرن نوزدهم و در اولین مدرسه‌ی پزشکی ایران یعنی دارالفنون شکل گرفت و توسعه‌ی آن در قرن معاصر به دهه‌ی 1990 می‌رسد.

وی با ابراز خرسندی از دستاوردهای کسب شده اخلاق پزشکی در 3 دهه‌ی گذشته در حوزه‌‌های بالینی، پژوهش و آموزش از نقش اساسی عوامل فرهنگی و مذهبی در رابطه‌ی بین پزشکان و بیماران و خانواده‌هایشان سخن به میان آورد و یادآور شد در ایران، اخلاق زیستی یک رویکرد جامع برای ارائه‌ی خدمات پزشکی فراهم می‌آورد که ارزش‌های فرهنگی و مذهبی را در نظر دارد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد در خصوص موارد بحث‌برانگیز و حساس پزشکی مانند سقط جنین، اهدای گامت و جنین و پیوند عضو، تعاریف مشخصی توسط محققان اخلاق بر اساس حکم‌های مذهبی در ایران ارائه شده و منشور حقوق جامع بیمار شامل 5 مقاله‌ی اصلی در سال 2009 توسعه یافته است که با ارائه کدهای ملی اخلاق به ارائه کنندگان خدمات کمک می‌کند راهنمایی‌های متناسب با فرهنگ ارائه بدهند و تصمیمات اخلاقی بر مبنای ایرانی و اسلامی اتخاذ نمایند.

وی ادامه داد: توسعه‌ی گایدلاین اخلاقی گام دیگری در این راستا است؛ از جمله گایدلاین اخلاق ملی در زمینه‌ی تحقیقات زیست‌پزشکی در ایران تهیه شده است و کارهای متعددی برای یکپارچگی اخلاق پزشکی در حوزه‌ی پژوهش و بالینی انجام شده است.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه، تدوین اخلاق زیستی و آموزش در ایران بر اساس برنامه‌ی استراتژیک اخلاق پزشکی و دیدگاه‌های اسلامی در مورد مسائل اخلاقی، چاپ کتاب، تهیه‌ی مجله، برگزاری چندین کنفرانس در زمینه‌ی اخلاق پزشکی و کمک و حمایت از WHOدر ترجمه‌ی دانش اخلاق پزشکی به سیاست‌های عملی و اجرای آن در کشور و ارائه‌ی بازخورد به سازمان بهداشت جهانی و همچنین توسعه‌ی رهنمودهای اخلاق تحقیقاتی منطقه‌ای بر اساس ارزش‌ها و سنت‌های منطقه‌ای است.

در ادامه دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس ایران نهایت همکاری را برای اجرای دستورالعمل‌های سیاست‌های اخلاقی سازمان بهداشت جهانی در این کشور دارند یادآور شد تاریخ اخلاق پزشکی به‌ویژه در ایران غنی است و دانشمندان ایرانی سهم بزرگی در پیشرفت اخلاق پزشکی داشته‌اند و در چند دهه‌ی اخیر، در 3 حوزه‌ی تمرین پزشکی، پژوهش و تحصیلات به دستاوردهای قابل توجهی در زمینه‌ی اخلاق زیستی دست یافته‌اند.

سپس معاون آموزشی وزارت بهداشت اعلام کرد طراحی و اجرای مقررات مشترک با دانشگاه‌های مشهور جهان، در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار دارد.

دکتر لاریجانی از طراحی نقشه‌های روشن و راهبردهای بلندمدت برای پیشرفت زیستی در آینده خبر داد و خاطرنشان کرد همه‌ی این پیشرفت‌ها ظرفیت بزرگی در کشور است که می‌تواند دانش فکری دانشمندان اخلاق پزشکی ایران را به دانشی جهانی در حوزه‌ی اخلاق زیستی و برنامه‌های WHO تبدیل نماید.

در ادامه دکتر پونه سالاری دبیر کمیته ملی اخلاق در آموزش گزارشی درخصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه اخلاق پزشکی در ایران ارائه کرد و اندراس ریس مدیر دپارتمان اخلاق سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز خرسندی از اقداماتی که در ایران در زمینه اخلاق پزشکی صورت گرفته گفت: امیدواریم بتوانیم همکاری های بیشتری را با مراکز تحقیقاتی مرتبط در ایران به عنوان همکار سازمان جهانی بهداشت ساماندهی کنیم. 

 


١٠:٥٩ - 1398/02/09    /    شماره : ١٥٠٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٠