اخبار > دانشگاههای علوم پزشکی همراه با تحولات جهانی در علوم پزشکی حرکت می کنند


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاههای علوم پزشکی همراه با تحولات جهانی در علوم پزشکی حرکت می کنند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع اساتید و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی با بیان تاریخچه توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور و دستاوردهای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: این مسیر باید با نظر تمامی اساتید و دانشجویان پیش برود و امیدواریم شاهد مشارکت بیشتر ایشان در اجرای برنامه های تحول آموزش باشیم.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در جشنواره ابن سینا که روز دوشنبه 15 بهمن 97 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد ضمن تشکر از مدیران و دانشجویان این دانشگاه گفت: آموزش عالی در کشور ما سابقه طولانی دارد و نهاد آموزش خصوصا آموزش پزشکی نقاط روشنی در تاریخ کشور ما دارد. تشکیل دانشگاه جندی شاپور یکی از نقاط کلیدی در آموزش پزشکی جهان است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه حکمای بسیار بزرگی در کشور داشتیم که تاریخ پزشکی کشور را ساخته اند اظهار داشت: پزشکی مدرن از دارالفنون در کشور ما شروع شد به عبارتی طبق فرمایش مرحوم دکتر شریعت تاریخ دانشگاه علوم پزشکی تهران به تاریخ دارالفنون وابسته است.

وی ادامه داد: مجموعه پزشکی دارالفنون در ابتدای تاسیس دانشگاه تهران به این دانشگاه منتقل شد. در واقع دانشکده پزشکی مادر دانشگاه تهران است چرا که این دانشگاه با دانشکده پزشکی و دانشکده حقوق آغاز شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آموزش عالی سلامت بعد از انقلاب هم تارخ طولانی دارد بیان کرد: ما بعد از انقلاب 53 دانشگاه به طور کلی در سطح کشور داشتیم و بعد از تشکیل وزارت بهداشت شکل کار عوض شد و آموزش با خدمات ادغام و دانشگاههای علوم پزشکی شکل گرفت.

وی با اشاره به تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این دانشگاه یکی از دانشگاههای برجسته کشور و نماد آموزش علوم پزشکی در کشور است. درصد قابل توجهی از استعدادهای درخشان کشور جذب این دانشگاه می شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به دستاوردهای حوزه آموزش علوم پزشکی طی 40 سال گذشته گفت: تربیت نیروی انسانی در سطح کل کشور توسعه یافته است. تعداد دانشجویان کل کشور از 200 هزار نفر به 4 میلیون نفر وتعداددانشجویان دکترای حرفه ای از 10 هزار به 70 هزار نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه مقاطع تحصیلی رشد چشمگیری داشته اظهار داشت: تعداد دانشجویان دکترای تخصصی رشد 70 برابری داشته است. لازم است از این ظرفیت ایجاد شده با برنامه مدون تری بهره برداری شود

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی از 10 برابر شدن تعداد اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور سخن گفت و اظهار داشت: در طول این 40 سال 66 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور تاسیس شده، PhD و کارشناسی ارشد علوم پزشکی رشد بیش از 25 درصدی داشته و رشته محل های دکترای تخصصی و فوق تخصصی علوم پزشکی در طی این 40 سال 5 برابر شده است.

دکتر لاریجانی با بیان تعداد دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: با مصوبه آمایش سرزمینی نقشه روشنی برای توسعه علوم پزشکی کشور داریم و این مصوبه توانسته است از رشد بی رویه جلوگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه رشد ما در تحصیلات تکمیلی خوب بوده اظهار داشت: در تمام دنیا توسعه تحصیلات تکمیل پیوند تنگاتنگی با توسعه کشورها دارد و لازم است با توانمندسازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی کمک کنیم افراد در زمان تحصیل بتوانند  آینده شغلی خود را ترسیم کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت حضور بیش از 200 هزار داتشجو و 20 هزار عضو هیات علمی در بخش دولتی و 60 هزار دانشجو و 2 هزار عضو هیات علمی در بخش خصوصی در حوزه سلامت و همچنین حدود 250 بیمارستان آموزشی در سراسر کشور و بیش از 180 انجمن علمی گروه پزشکی را ماحصل تلاش های این 40 سال در نظام سلامت ذکر کرد و اظهار داشت: آموزش پزشکی در سطح جهان در دست تحول است و کشور ما نیز برنامه مشخصی برای تحول در آموزش دارد.

وی افزود: تحولات دنیا را اگر نگاه کنیم  آموزش پزشکی و سلامت یکی از ماموریت های دولت ها است. سلامت یکی از خواسته های مردم است و دانشگاههای علوم پزشکی با این موضوع عجین هستند تا بتوانند چالش های سلامت مردم را برطرف کنند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با بیان اینکه روند جهانی به این سمت است که بستر آموزش پزشکی را جامع تر ببینیم گفت: طبق این روند لازم است الگوهای نوین بازآموزی را ببینیم، کوریکولوم ها متناسب با نیازهای ملی تدوین شود و تربیت استاد برای توسعه آموزش پزشکی و اینکه به پیشگیری و ارتقای سلامت توجه کنیم.

وی به انجام مطالعه ای با مشارکت دانشگاههای برتر دنیا برای توصیف آینده پزشکی در جهان اشاره کرد و اظهار داشت: آموزش پزشکان در خصوص مفاهیم سلامت عمومی، ارتقای مسئولیت پذیری پزشکان در زمینه مدیریت هزینه های سلامت، آماده کردن پزشکان برای هدایت و رهبری تیمهای کاری سلامت عمومی، انعطاف پذیر بودن مسیر تربیت پزشکان متناسب با نیازهای ملی و ارزیابی دانشجویان قبل از ورود به دانشکده پزشکی، حین تحصیل و پس از آن از نکات مهمی است که در این مطالعه به عنوان ویژگی های دانشکده های پزشکی آینده ذکر شده است.

دکتر لاریجانی تمرکز بر نیازهای واقعی جامعه، توسعه فناوری، تمرکز بر خروجی های آموزش و انعطاف برنامه های آموزشی و توجه به برنامه های جهانی را توصیه ای مهم خواند که باید در آموزش پزشکی به آن توجه شود و گفت: ظرفیت سازی ها باید در این زمینه متناسب با نیازهای بومی، بسترهای اجتماعی انجام شود.

وی به بیان این موضوع پرداخت که در آموزش علوم پزشکی باید به ابزارهای جدید توجه کنیم و گفت: امروز در کشور ما در بسیاری از موارد از آموزش های آنلاین در آموزش پزشکی بهره گرفته می شود. مجازی سازی آموزش علوم پزشکی بحثی مهم است و تعداد زیادی از دانشکده های پزشکی در دنیا به این سمت پیش می روند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: در کوریکولوم های آموزشی باید به مهارت های ارتباطی دانشجویان، قدرت حل مساله آن ها و نوآوری توجه داشته باشیم. دانشگاههای علوم پزشکی باید خود را با تحولات جهانی به روز کنند و تعاملات بین المللی خود را گسترش دهد و با این تعاملات نقش مناسبی برای دانش آموختگان دانشگاهها در جامعه تعریف کنیم.

وی اضافه کرد: با رصد این نیازهای جهانی و در پاسخ به نیازهای ملی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی طراحی شد. الزامات این برنامه این بود که دانشگاهها به سمت دانشگاههای نسل جدید حرکت کنند، وضعیتبین المللی را رصد کنند، اخلاق حرفه ای را توسعه دهند، از فضای مجازی استفاده کنند و به استانداردهای کیفی در آموزش توجه داشته باشند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با بیان اینکه این الزامات با نگاهی جامع به اسناد بالادستی و نیازهای جهانی بسته های تحول و نوآوری را شکل داده، اظهار داشت: این استراتژی ها در سطح کشوری در حال پیگیری است و انتظار این است که استراتژی های تحول و نوآوری در آموزش در سطوح مختلف دانشگاهی پیاده سازی شود.

وی با اشاره به دستاوردهای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی برای پیاده سازی این نگاه تحولی راه اندازی شده، بازمهندسی دانشگاهها و توسعه شرکت های دانش بنیان در دانشگاهها نکته مهمی است که باعث می شود مسیر دانشگاهها به سمت صنعت و جامعه باز شود.

دکتر لاریجانی به انجام محاسبات روشن برای برآورد نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه علوم پزشکی اشاره و بیان کرد: به مناطق اجازه داده شده برای پاسخ به نیازهای بومی خود کوریکولوم ها را تا 20 درصد تغییر دهند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: کشور ما کشور بزرگی است و لازم بود آمایشی اداره شود. مصوبه آمایش نگاهی برای توسعه آموزش پزشکی در سطح کشور ایجاد کرده است. ماموریت گرایی هم بحث مهمی است و در واقع دانشگاههای علوم پزشکی باید ابزار کشور در توسعه حوزه های مختلف باشند.

وی با تاکید بر توسعه اخلاق حرفه ای و بین المللی سازی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در حوزه علوم پزشکی در کشور را دارد. اما هنوز جای پرش و رشد در این زمینه وجود دارد.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به توسعه آموزش مجازی علوم پزشکی و اینکه ظرفیت اینکه دروس به صورت مجازی ارائه شود وجود دارد گفت: این کار باید گسترش پیدا کند و از ظرفیت های مختلف باید برای ارزیابی دانشجویان و دانش آموختگان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تمام دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی اعتباربخشی شده اند و دانشگاهها در حوزه تحول و نوآوری ارزیابی های مکرری می شوند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تحول آموزش علوم پزشکی در این 4 دهه تحولی چشمگیر است گفت: در ادامه این مسیر باید تطبیق آموزش پزشکی را با نیازهای کشور ارتقا دهیم و در این مسیر از نظرات تمامی اساتید و دانشجویان بهره برداری خواهد شد تا با دیدگاههای مختلف این مسیر را پیش بریم.

 

 

 

 

 


١٥:٣٧ - 1397/11/16    /    شماره : ١٤٩٥٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٤