اخبار > جلب مشارکت مردم یکی از نکات کلیدی برای کنترل بیماری های غیرواگیر است


  چاپ        ارسال به دوست

جلب مشارکت مردم یکی از نکات کلیدی برای کنترل بیماری های غیرواگیر است

 

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست این کمیته با بیان ساختار و اقدامات صورت گرفته گفت: برنامه ریزی های زیادی برای آموزش های مرتبط با بیماری های غیرواگیر صورت گرفته و لازم است این آموزش ها متناسب با چالش های هر استان ارائه شود.

 

دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست این کمیته، که با حضور سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعضای کمیته و روسای کلان مناطق آمایشی کشور در روز شنبه 29 دی 1397 برگزار شد، به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: بحث بیماری های غیرواگیر در جهان مطرح است و با چالش هایی که در سلامت کشور با آن مواجه هستیم لازم است توجه ویژه ای به این بحث شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به تلاش های دکتر حسن هاشمی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه بیماری های غیرواگیر گفت: ایشان اقدامات مهمی در این زمینه انجام دادند. آقای دکتر نمکی در این زمینه نظرات عمیقی دارند. ایشان در سال 70 زمانی که معاون بهداشتی وزارت بهداشت بودند اداره کنترل بیماری های غیرواگیر را در معاونت بهداشتی مستقر کرده بودند.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد مرگ ها در ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر رخ می دهد گفت: ابتلای این بیماری ها رو به رشد است و همین روند است که نگران کننده است و باید کنترل شود.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه بار اقتصادی بیماری های غیرواگیر در جهان بسیار بالا است، گفت: بالغ بر 300 هزارمرگ بر اثر بیماری‌های غیرواگیر در سال2017 رخ داده است. بیش از 76% بار بیماریها به بیماری‌های غیرواگیر اختصاص دارد.

وی اظهار داشت: 4 بیماری سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و بیماری های مزمن ریوی بیشتری آمار مرگ و میر را دارند و این بیماری ها اهداف سازمان جهانی بهداشت هم هستند و این نشان می دهد که اگر به این بیماری ها توجه کنیم می توانیم مرگ و میر 82 درصدی در کشور که بر اثر این بیماری ها رخ می دهد را مدیریت کنیم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مرگ و میر بیماری های غیرواگیر رو به افزایش است و باید برای این موضوع فکر کرد، گفت: در دنیا برنامه های بسیاری برای کاهش این روند طراحی شده و در ایران هم کمیته ملی کنترل بیماری های غیرواگیر به منظور پاسخگویی به درخواست های بین المللی و همچنین برنامه ریزی برای کاهش بار این بیماری ها در کشور تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمرکز کمیته ملی بر سیاستگذاری و برنامه ریزی است و در تمام حوزه های وزارت بهداشت بحث غیرواگیر دارای اهمیت است و تمامی حوزه های وزارت بهداشت مسئولیت خود را دارند و کار تخصصی حوزه خود را انجام میدهند و کمیته تنها نقش هماهنگ کننده حوزه های مختلف را دارند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از همکاری های بین بخشی در زمینه بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اظهار داشت: تایید رئیس محترم جمهور و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی برای جلب همکاری تمامی حوزه های کشور برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر بر روی این سند گرفته شد.

وی افزود: تمامی اهداف سازمان بهداشت جهانی در حوزه بیماری های غیرواگیر پیگیری می شود ولی باتوجه به شرایط کشور لازم است حوزه های دیگری نیز به آن اضافه شود. به عنوان مثال ما کشوری هستیم با حدود 60 درصد عدم فعالیت فیزیکی مطلوب و اگر بخواهیم مرگ و میر را کاهش دهیم باید متناسب با شرایط خودمان حرکت کنیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در ابتدا هیچ کشوری هدف اختصاصی برای خود تعریف نکرده بود ولی ما چند هدف اختصاصی باتوجه به شرایط کشور تعریف کردیم و اکنون تاکید سازمان جهانی بهداشت هم بر این است که کشورها متناسب با شرایط خودشان باید اهدافی را تعریف کنند.

وی با تاکید بر لزوم همکاری تمام بخش های وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، گفت: با تلاش هایی که در حوزه معاونت اجتماعی صورت گرفته، در برخی از سازمان ها دفتری برای پیگیری امور سلامت تشکیل شده و در داخل وزارت بهداشت نیز کمیته هایی در ذیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تشکیل شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از حیطه های عملکرد کارگروه های کمیته ملی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اظهار داشت: فعالیت های بین المللی زیادی در حوزه بیماری های غیرواگیر صورت گرفته که منتهی به جوایزی نیز شده است. با این وجود لازم است تلاش های بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

وی بر لزوم تغییر تغذیه و سبک زندگی در کشور تاکید کرد افزود: کارهای مختلفی در راستای آموزش اجتماعی برای کنترل بیماری های غیرواگیر صورت گرفته، اخیرا نشستی هم با آموزش و پرورش برای گنجاندن این مباحث در برنامه های درسی گذاشته شده است.

دکتر لاریجانی گفت: کارهای خوبی برای مالیات بر دخانیات انجام شد و هنوز هم جای کار زیادی دارد. همچنین به مباحث بهداشت روان، اعتیاد و مصرف الکل توجه می شود.

وی از اجرای برنامه ایراپن سخن گفت و اظهار داشت: با طراحی نرم افزارهای اولیه در صدد هستیم که این کار به صورت مجازی انجام شود که جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه گزارش روند سرطان در همه استان ها تهیه شده که به زودی به استان ها ابلاغ می شود، اعلام کرد: کار وسیعی برای آموزش بیماری های غیرواگیر در حال انجام است. با هکاری گروهی از دانشگاه آکسفورد و با الگوبرداری از آموزش های جهانی، آموزش بیماری های غیرواگیر در کشور طراحی شده و به زودی در سطح کشور با آموزش مربی از دانشگاهها پیاده سازی می شود.

دکتر لاریجانی به جمع آوری دیتاهای استانی در رابطه با بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: برنامه های استانی متناسب با چالش های هر استان و در راستای سند ملی بیماری های غیرواگیر باید طراحی شود و آموزش های هراستان نیز متناسب با این برنامه ها ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه در این برنامه باید مردم درگیر شوند اظهار داشت: بسیاری از جلساتی که در معاونت اجتماعی با گروه های ذینفوذ جامعه انجام می شود مرتبط با بحث های غیرواگیر است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به اهمیت قوانین مرتبط با صنایع غذایی برای کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: کاهش نمک نان یکی از مواردی است که باید به آن اشاره شود و روش های پخت نان در کشور ما باعث می شود نمک نان زیاد شود و لازم است فرهنگ سازی نیز در این زمینه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در تولید دارو وضعیت خوبی داریم گفت: در کل دنیا بیمارانی با مشکلات مزمن مثل فشار خون بالا هستند که با وجود آگاهی از بیماری و دارو، دارو را مصرف نمی کنند و این موضوع در کشور ما هم هست که باید برای آن برنامه ریزی شود.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اجتماعی سازی کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: ما بدون درگیر کردن مردم نمی توانیم در راستای کنترل بیماری های غیرواگیر قدم برداریم و این یکی از نکاتی است که باید در وزارت بهداشت برای آن برنامه ریزی شود.

 

 


١٦:٠٤ - 1397/10/29    /    شماره : ١٤٩٢٢٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٣