اخبار > نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می شود


  چاپ        ارسال به دوست

نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو ترسیم می شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به لزوم حرکت دانشگاهها با سمت دانشگاههای نسل سوم گفت: حوزه دارو یکی از مجراهایی است که می تواند این برنامه را اجرا کند و لازم است مسیری برای ارتباط حوزه دانشگاهی با صنعت ترسیم گردد.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت مراسم تکریم و معارفه دبیران قدیم و جدید شورای آموزش داروسازی و تخصصی که روز سه شنبه 18 دی 1397 برگزار شد با اشاره ویژگی های شخصیتی دکتر محمد شریف زاده، دبیر سابق شورای آموزش داروسازی و تخصصی گفت: ایشان همزمان با دبیرخانه مسئولیت دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران را داشتند و از مدتی قبل درخواست کاهش مسئولیت هایشان را داشتند.

دکتر لاریجانی گفت: وجود اساتیدی مانند آقای دکتر شفیعی در رشته داروسازی باعث شده شاگردان ایشان با وفاق و همدلی با یکدیگر همکاری کنند و این حسنی است که در بین همکاران داروساز ما وجود دارد. این موضوع باعث شده هریک از همکاران که مسئولیت دبیرخانه آموزش داروسازی را بر عهده می گیرند، سایر همکاران نیز به ایشان کمک می کنند.

وی با اشاره به ادامه همکاری دکتر شریف زاده با حوزه معاونت آموزشی گفت: ایشان به عنوان مشاور حوزه منصوب شده اند و از نظراتشان در شورای مشاورین معاونت بهره برداری می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن معرفی دکتر اصغری و ابراز خرسندی از همکاری وی با حوزه معاونت آموزشی، از سوابق درخشان اجرایی وی سخن گفت و اظهار داشت: ایشان مدتی مسئولیت بالاترین نهاد کشور در حوزه دارو را بر عهده داشتند که فرصت مغتنمی است.

وی ادامه داد: نظرخواهی از اساتید دانشگاهها شده که از بین بسته های تحول، بسته حرکت دانشگاههای نسل سوم برجسته تر بود. ارتباط بین دانشکده های داروسازی و صنعت دارو می تواند در شکل گیری این برنامه نقش بارزی داشته باشد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در حوزه علوم پزشکی بیشترین شرکت های دانش بنیان با فناوری پیشرفته در زمینه داروسازی بوده و بیشترین تولیدات دانش بنیان در این حوزه است، اظهار داشت: لازم است از تجربیات آقای دکتر اصغری در زمان تصدی بالاترین سطح داروسازی کشور استفاده شود و بحث ارتباط داروسازی دانشگاهها با صنعت دارو را توسعه پیدا کند. وی افزود: به نظر می رسد فرصت استثنایی است برای اینکه بتوانیم مدلی از حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم را پیاده کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تحولی در تحصیلات تکمیلی، خصوصا مقطع دکترای تخصصی ایجاد کنیم، یکی از راهها این است که دانشجویان سریعتر وارد بسترهایی شوند که بعدها می خواهند در آن کار کنند. فیلد دانشجویان داروسازی صنعت دارو است و باید این ارتباط برقرار شود.

وی خاطرنشان کرد: کسی که در مقطع دکترا فارغ التحصیل می شود نباید دنبال شغل باشد، بلکه خود این افراد باید اشتغال زایی کنند. برخی گزارش ها نشان می دهد فارغ التحصیلان دکترایی که  در زمینه رشته تحصیلی خود کار می کنند تعدادشان اندک است و این موضوع جای نگرانی است.

دکتر لاریجانی با اشاره به ماموریت دبیرخانه شورای آموزش داروسازی مبنی بر ترسیم نقشه راه ارتباط دانشکده های داروسازی با صنعت دارو، گفت: این ارتباط باید به نحوی باشد که افراد از مباحث و محیط های علمی دور نشوند، بلکه مباحث بخش صنعت نیز وارد این فضای علمی بشود.

وی تاکید کرد: باتوجه به نیروی انسانی پرتوانی که در رشته داروسازی داریم می توانیم این نقشه راه را در کشور اجرایی کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم توسعه تعاملات بین المللی در حوزه داروسازی تاکید کرد و گفت: بسترهای خوبی برای توسعه  دانش و صنعت داروسازی کشور به کشورهای منطقه وجود دارد. برخی از کشورهای منطقه حتی یک کارخانه داروسازی نیز ندارند، در حالی که در ایران 140 کارخانه داروسازی وجود دارد.

وی اظهار داشت: این ظرفیت بالایی است برای تربیت دانشجویان در فیلد تخصصی و از اداره امور هیات علمی هم خواسته شده که دانشجویان دکترای تخصصی پس از فارغ التحصیلی بتوانند در شرکت های دانش بنیان مامور شوند.

دکتر لاریجانی بر لزوم گنجاندن دروس مرتبط با کارآفرینی برای دانشجویان دکترای تخصصی تاکید کرد و گفت: این دوره در دانشگاه علوم پزشکی مجازی در حال آماده سازی است. این آموزش ها در داروسازی بسیار ضروری است چرا که داروساز ها باید در بازاریابی، شناخت بازار، تولید و آنالیز بازار بتواند نقش آفرینی کند.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیل دکترا نباید جویای کار باشد، بلکه باید کارآفرین باشد گفت: با نگاهی به روند رشد کشورهای پیشرفته می بینیم به همان میزان که ارتقای علمی داشته اند، بخش صنعتشان نیز ارتقا یافته است. در کشور ما نیز باید متناسب با توسعه آموزش و تحقیقات صنعت دانش بنیان نیز ارتقا یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دکتر اصغری به عنوان دبیر شورای مشاورین منصوب شده گفت: این شورا بازوی مشورتی مهمی برای معاونت آموزشی است چرا که برخی مباحث و سیاست های حوزه آموزش لازم است قبل از بحث در شوراهای معاونت مانند شورای مدیران مورد کارشناسی قرار گیرد.

وی افزود: لازم است مسائل با نظر کارشناسی مسئولین از حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. این جلسه با کیفیت خوب با موضوعات مختلف پیش برود و مدیران حوزه نیز موضوعات را در این جلسه مطرح و مورد کار کارشناسی قرار گیرد.

 


١٤:٣٣ - 1397/10/18    /    شماره : ١٤٩٠٣٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٤