اخبار > توجه ویژه به شعار پیشگیری و کنترل فشارخون بالا در دومین مجمع ملی سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

توجه ویژه به شعار پیشگیری و کنترل فشارخون بالا در دومین مجمع ملی سلامت

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته‌ی ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نشست دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیرواگیر که با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر در امور بین الملل، دکتر اصغری رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، کارشناسان حوزه های مختلف و جمعی از صاحبنظران برگزار شد از توجه ویژه به شعار پیشگیری و کنترل فشارخون در این مجمع طبق مصوبه‌ی جلسه کمیته‌ی ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر خبر داد.

 

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه از اطلس سرطان و اطلس عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در دومین مجمع ملی سلامت رونمایی خواهد شد افزود: باتوجه به اینکه در نظر است برنامه‌ی عمل پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در استانها تدوین شود، به زودی کارگاه‌های توانمندسازی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور برگزار خواهد شد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت بحث دارو و غذا در کنترل بیماری های غیرواگیر از برنامه وزارت بهداشت برای همکاری با نهادهای دولتی و خصوصی این حوزه سخن گفت و اظهار داشت: این کار با همکاری سازمان غذا و دارو صورت خواهد پذیرفت.

وی مشارکت جامعه و سازمان های مردم نهاد را یکی از ارکان اصلی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن ذکر کرد و گفت: لازم است برنامه مناسبی در معاونت اجتماعی و کارگروه اجتماعی سازی کمیته ملی بیماری های غیرواگیر برای این منظور طراحی شود.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر بر اهمیت مستندسازی اقدامات ملی برای کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر تاکید کرد و افزود: در آینده ای نزدیک کارگروهی به این منظور ذیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تشکیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه لازم است گروه ویژه‌ی پایش و ارزشیابی در این کمیته با همکاری متخصصین ملی و بین‌المللی تشکیل گردد گفت: باتوجه به ارزیابی های سازمان جهانی بهداشت و نمود بین المللی کشور، لازم است الگوی برنامه عملیاتی کارگروه‌ها با شاخص‌های بین المللی مرتبط همسو شود .

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم تعامل با مسئولین استانی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: به زودی نشستی با استانداران و روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور برگزار می شود و در این نشست اطلاعات مرتبط با وضعیت استان های مختلف در رابطه با بیماری های غیرواگیر ارائه خواهد شد.

در ادامه دکتر محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر در امور بین الملل با تاکید بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت جامعه و بخش غیردولتی گفت: با استفاده از ساختارهای موجود وزارت بهداشت می توان از این ظرفیت ها بهره برداری کرد و لازم است تجارب کشور در این حوزه را در سطح بین المللی به اشتراک بگذاریم.

دکتر نیلوفر پیکری دبیر دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تشریح ضرورت تدوین برنامه عملیاتی مختص 1398 تا 1400 مختص هر یک از کارگروه های کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، گفت: لازم است در تدوین این برنامه اطلاعات به روز و شاخص های بین المللی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت نیز به وجود ظرفیت های اجتماعی مناسب در کشور برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در قسمت های مختلف نظام سلامت سازمانهای مردم نهادفعال وجود دارد و کانون های سلامت نمادی از مشارکت مردم در حوزه های سلامت در کشور هستند.

 

 

 


١٣:٠٢ - 1397/09/21    /    شماره : ١٤٨٥١٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٧