اخبار > کنترل تصادفات جاده ای، کاهش مصرف اسیدهای چرب ترانس و کاهش مرگ های ناشی از مصرف مواد مخدر اهداف ویژه ایران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر/ کم تحرکی عامل اصلی بیماری های غیرواگیر


  چاپ        ارسال به دوست

کنترل تصادفات جاده ای، کاهش مصرف اسیدهای چرب ترانس و کاهش مرگ های ناشی از مصرف مواد مخدر اهداف ویژه ایران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر/ کم تحرکی عامل اصلی بیماری های غیرواگیر

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به عزم ملی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، از تشکیل مجامع استانی برای این امر خبر داد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست با معاون محترم بیماریهای غیر واگیر وسلامت روان و مدیر کل  سازمان جهانی بهداشت و همچنین هیات ارزیاب برنامه ایراپن از سازمان بهداشت جهانی که در روز یکشنبه 12 شهریور 1396 با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برخی معاونین وزارت بهداشت و اعضای کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و روسای برخی دانشگاههای علوم پزشکی کشور برگزار شد، گفت: بار بیماری های غیرواگیر در کشور ما بالا است و کمیته هایی در سطح ملی و منطقه ای برای کنترل و پیشگیری از این بیماری ها تشکیل شده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر سالانه جان 38 میلیون نفر را در جهان می گیرند گفت: هر ساله  16 میلیون نفر زیر 70 سال از دنیا می روند که حدود 82 درصد از این مرگ ها در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط رخ می دهد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه امید به زندگی در کشور ایران افزایش یافته و از طرفی مرگ و میر کودکان کاهش یافته است، بر تغییر چهره بیماری های کشور اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه بیماری های غیرواگیر به یکی از چالش های اصلی نظام سلامت تبدیل شده اند.

وی افزود: مرگ و میزان ناتوانی ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشور میزان بالایی دارد به همین دلیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تشکیل شده که مسئولین سیاستگذاری، اجرا و ارزیابی برنامه های مربوط به کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را برعهده دارد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اقداماتی که پس از تشکیل کمیته ملی صورت گرفته، اظهار داشت: در این مدت ساختارسازی مناسبی برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها در سطوح مختلف کشور صورت گرفته و از طریق همکاری بین بخشی برنامه ها پیش رفته است.

وی یادآور شد: دانشگاهها فیلد بالینی کنترل بیماری های غیرواگیر هستند و همکاری نزدیکی در این زمینه با بخش های مختلف وزارت بهداشت دارند.

دکتر لاریجانی گفت: تمامی اهداف مدنظر سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر در قالب سند ملی بیماری های غیرواگیر پیگیری می شود. برخی اهداف نیز مانند تصادفات جاده ای، کنترل اسیدهای چرب ترانس، کنترل مرگ های ناشی از مصرف مواد مخدر از اهداف ویژه ایران هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه برنامه ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر به تایید مسئولین سازمان جهانی بهداشت و مسئولین کشور ایران رسیده است، اظهار داشت: یک عزم و توافق ملی برای کنترل بیماری های غیرواگیر وجود دارد.

وی با بیان اینکه کمیته های جانبی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در زمینه های مختلف تشکیل شده است گفت: چارچوب های ارائه خدمات در زمینه برخی بیماری های غیرواگیر نظیر دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و ... نوشته شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از توافق های صورت گرفته با سایر وزارتخانه ها برای کاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: مطالعاتی در زمینه علل مرگ در استان های مختلف کشور انجام شده و نتیجه این مطالعات در قالب گزارش های جداگانه برای هر استان منتشر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ما نیاز به مدیریت بخشی برای کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور داریم و مسئولین استان ها با استفاده از اطلاعات ثبت شده در اطلس مرگ استان و با تشکیل کارگروه های ویژه کنترل بیماری های غیرواگیر را متناسب با شرایط استان خود پیگیری می نمایند.

دکتر لاریجانی از اجرای پایلوت طرح ایراپن در برخی استان های کشور سخن گفت و اظهار داشت: پس از این مرحله اجرای این طرح در جمعیت منتخب در استان ها به همه دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه عوامل خطر مختلفی در نقاط مختلف کشور وجود دارد اظهار داشت: برای اجرای ایراپن لازم است تا سایر بیماری های غیرواگیر در کشور کنترل شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از حمایت همه جانبه مسئولین کشور از نظام سلامت و برنامه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: این شرایط فرصت خوبی است تا این برنامه ها اجرا شود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 


١٦:٥٥ - 1396/06/12    /    شماره : ١٤١٠٧٩    /    تعداد نمایش : ٧٥٥