اخبار > سامانه نوآوری در آموزش علوم پزشکی برای حمایت مالی و معنوی از طرح های نوآورانه راه اندازی شد


  چاپ        ارسال به دوست

سامانه نوآوری در آموزش علوم پزشکی برای حمایت مالی و معنوی از طرح های نوآورانه راه اندازی شد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت به تشریح تلاش های صورت گرفته در راستای راه اندازی سامانه نوآوری در آموزش علوم پزشکی پرداخت.

دکتر شهرام یزدانی رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت در نشست معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی کشور که در روز شنبه 7 مرداد 1396 برگزار شد، گفت: آموزش علوم پزشکی نیز مانند سایر بخش های نظام سلامت به دنبال عدالت، ارتقای کیفیت و پایداری منابع بوده و هست و این امور محقق نمی شود مگر با نوآوری در تمامی سطوح نظام آموزش علوم پزشکی کشور.

دکتر یزدانی با بیان اینکه نزدیک 4 دهه است که به دنبال ارتقا و نوآوری در این حوزه هستیم، اظهار داشت:  4 دهه قبل اساس کار را گذاشتیم بر آموزش اساتید و خیلی زود مشخص شد که آموزش اساتید به تنهایی پاسخگوی ارتقای کیفیت آموزش نیست و به همین دلیل در گام بعدی مراکز مطالعات و توسعه آموزش ایجاد شد.

وی افزود: در این برهه زمانی بحث مدیریت تغییر در آموزش شروع شد. در کشور ما نیز یک دهه قبل رهبری تغییر را شروع کردند.

دکتر یزدانی اظهار داشت: در صنعت اذعان داریم که نوآری رخ نمیدهد تا زمانی که یک نظام وجود داشته باشد. در آموزش علوم پزشکی هم با چنین چالشی مواجه بودیم و ایده ایجاد نظام نوآوری در آموزش علوم پزشکی از حدود 4 سال قبل شکل گرفت. زیرساخت های ایجاد این سیستم کم کم شکل گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت سامانه فعالیت های نوآورانه شکل گرفت. راحی این سامانه از 2 سال پیش آغاز شد و بخش هایی از آن به صورت پایلوت اجرایی شد و امروز قرار است این سامانه در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار بگیرد.

دکتر یزدانی گفت: این سامانه از ثبت ایده آغاز می شود و بحث مالکیت معنوی از این طریق رعایت می شود. این سامانه باعث می شود ایده های مشابه شناسایی شود و از دوباره کاری جلوگیری شود. امکان شبکه سازی این افراد وجود دارد. فرد از همان ابتدا می تواند درخواست مشاوره کند.

رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی وزارت بهداشت اظهار داشت: در کنار این حمایت های غیرمالی در حال برنامه ریزی برای وصل این سامانه به مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی و اعطای گرنت به این طرح ها هستیم.

وی افزود: سامانه در 2 سطح دانشگاهی و ملی طراحی شده و کاملا آماده است و از امروز کار این سامانه آغاز می شود.


١٤:٤٥ - 1396/05/08    /    شماره : ١٤٠٨٦٤    /    تعداد نمایش : ٣٠٨