اخبار > دیدگاه ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی باید تداوم یابد


  چاپ        ارسال به دوست

دیدگاه ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی باید تداوم یابد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن بیان دستاوردهای ماموریت های ویژه در سطح کشور به تاکید مسئولین دانشگاهها مبنی بر تداوم نگاه ماموریت گرا در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر فرید نجفی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به ماموریت های ویژه واسپاری شده به مناطق آمایشی کشور در قالب بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی  گفت: این برنامه فرصت هایی در دانشگاهها و وزارت خانه ایجاد کرده است.

دکتر نجفی گفت: این آرزو در دانشگاهها وجود داشت که دانشگاهها بتوانند در یک زمینه و در یک حیطه عمیق شوند و کارهای قابل ارائه ای در سطح ملی داشته باشند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: اجرای این ماموریت ها از طرق مختلفی پیگیری شده یکی از این کانال ها سامانه آتنا است که اجرای ماموریت ها در آن ثبت شده است.

وی با بیان اقداماتی که در قالب ماموریت های ویژه در مناطق آمایشی صورت گرفته گفت: در کلان منطقه 1 بحث توسعه پزشک خانواده بود که در سطح کشور نمود خیلی واضحی داشته و در دانشگاه تبریز و کلان منطقه 2 بحث مرتبط با حوادث ترافیکی و جاده ای بود که منجر به طراحی یک رشته شد و بروز بیرونی خیلی واضحی داشت. در کلان منطقه 7 توسعه علوم پرستاری و توسعه الگوهای اعتبار بخشی در آموزش علوم پزشکی در کلان منطقه 8 کرمان توسعه دانش آینده نگاری در نظام سلامت و در کلان منطقه 9 توسعه دندانپزشکی و علوم مرتبط انجام شد.

دکتر نجفی افزود: آنچه مهم است این است که ما از دستاوردهای این ماموریت های ویژه در سطح کشور استفاده کردیم یکی از مهم ترین ها استقرار مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی بود ،بحت education Iran بود که پایه ای است از آنچه که  در حوزه آموزش در ایران میگذرد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بحث راه اندازی دانشگاه مجازی پزشکی از دیگر مباحثی بود که در قالب ماموریت های ویژه ای بوده که انجام شده ، همین طور در دانشگاه اصفهان بحث اعتبار بخشی موسسه ای دانشکده ای و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بوده ، همکاری با دبیرخانه های مستقر در حوزه معاونت آموزشی در راستای استاندارد سازی برنامه های آموزش علوم پزشکی که برنامه های مختلفی در این قسمت صورت گرفته.

وی با جمع بندی دستاورهای کلان مناطق و دانشگاهها درخصوص ماموریت های ویژه گفت: بالغ بر 582 نشست و جلسه مرتبط، 54 کتاب، 462 مقاله، 62 کارگاه از مواردی است که در قالب ماموریت های ویژه مناطق اجرا شده است.

دکتر نجفی ایجاد 20 وبسایت، 13 مرکز تحقیقاتی و  20 رشته را از دیگر دستاوردهای ماموریت های ویژه ذکر کرد و افزود: پیشنهادهایی از طرف دانشگاهها در این زمینه ارائه شده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از جمله پیشنهادات ارائه شده توسط دانشگاهها این است که نگاه ماموریت گرا نباید محدود بشود به این دو سه سال اخیری که راه افتاده و حتما باید تداوم پیدا کند.

وی ضمن اشاره به مزایای ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی اگر مثل قبل دانشگاهها میخواستند مثل قبل مسیر خود را طی کنند بودجه کشور پاسخگو نبود و پیشرفت کمی هم حاصل می شد. ماموریت گرایی موجب هم افزایی در نظام سلامت کشور شده است.


١٤:١٣ - 1396/05/08    /    شماره : ١٤٠٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٧٣