اخبار > آمایش سرزمینی به عنوان یک الگوی موفق در سایر سازمان های کشور هم باید اجرا شود


  چاپ        ارسال به دوست

آمایش سرزمینی به عنوان یک الگوی موفق در سایر سازمان های کشور هم باید اجرا شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به پیشینه آمایش سرزمینی در آمموزش عالی سلامت، از دستاوردهای این طرح سخن گفت.

دکتر رضایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: موضوع آمایش سرزمینی سه سال و اندی است که در دانشگاهها و وزارت خانه اجرا می شود و  تمام کسانی که در این جا هستند در شکل گیری اش سهیم بوده اند.

دکتر رضایی اظهار داشت: موضوع آمایش از سال 55 در کشور مطرح شده و بارها در سال های بعد در نهادهای بالادستی کشور مطرح شد. حتی در برنامه های توسعه چهارم و پنجم هم بر آن تاکید شد ولی موفق به اجرای آن در کشور نشدیم.

وی افزود: تا اینکه در سال 94 در جلسه 762 شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد وزارت بهداشت موضوع آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامت مصوب شد تا در این حوزه توزیع عادلانه منابع و ایجاد فرصت های برابر داشته باشیم.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران توزیع ماموریت های آموزشی برابر، جلوگیری از فعالیت های تکراری، آموزش نیروی متخصص و مشارکت دانشگاه ها در حوزه علمی و استانی را از دیگر اهداف آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامت ذکر کرد و گفت: این اهداف در اسناد بالادستی هم بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

دکتر رضایی با بیان روش شناسی اجرای آمایش سرزمینی و بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: کاملا بصورت علمی بر روی برنامه تحول آموزش کار شد و برای اجرای آمایش اطلاعات تمامی مناطق جمع آوری شد.

وی تعامل ملی و منطقه ای را از دستاوردهای آمایش سرزمینی ذکر کرد و گفت در ماموریت ها به توسعه نظام مند رشته های بین رشته ای توجه شده و برنامه هایی مثل توسعه اخلاق حرفه ای، توجه به نخبگان و توسعه بین المللی آموزش در قالب آمایش سرزمینی اجرا گردیده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: با برنامه آمایش دانشگاهها بر اساس نیاز های بومی و منطقه ای تربیت نیروی حدواسط انجام می دهند، منابع انسانی ساختارمند شده و کوریکولوم ها بر اساس نیاز آموزشی منطقه بازبینی می شود.

دکتر رضایی خاطرنشان کرد: راه اندازی دانشگاه مجازی خود تحولی عظیم در آموزش علوم پزشکی کشور بود و مراکز سنجش در دانشگاهها و مناطق آمایشی راه اندازی شد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دیگر دستاوردهای آمایش سرزمینی در آموزش عالی سلامت اشاره کرد و گفت: این برنامه بسیار مهم است که توسط وزارت بهداشت و با همکاری دانشگاهها در حال اجرا است و سایر سازمان ها هم می توانند به عنوان الگویی موفق از آمایش استفاده کنند و این طرح را استقرار دهند.


١١:٤١ - 1396/05/08    /    شماره : ١٤٠٨٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٩