اخبار > راهنمای سنجش الکترونیک و مصاحبه حضوری داوطلبان رشته های تخصصی روانپزشکی و زنان


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای سنجش الکترونیک و مصاحبه حضوری داوطلبان رشته های تخصصی روانپزشکی و زنان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

باتوجه به شرایط خاص رشته های تخصصی روانپزشکی و زنان، هدف از مصاحبه و سنجش الکترونیک داوطلبان این رشته ها تنها جلوگیری از آسیب های بعدی به داوطلبان بوده و در این ارزیابی به هیچ وجه سنجش دانش پزشکی فرد مدنظر نمی باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی در چهل و چهارمین دوره پذیرش دستیار تخصصی پزشکی به منظور ارزیابی بهتر شرایط و خصوصیات مندرج در آیین نامه نقص عضو موثر حرفه ای که در دفترچه راهنمای پذیرش دستیار نیز مندرج است، با در نظر گرفتن شرایط خاص برخی رشته ها، متقاضیان مربوطه مورد ارزیابی ویژه قرار می گیرند.

بالطبع این ارزیابی برای پیشگیری از آسیب های احتمالی به داوطلبین می باشد، چرا که چنانچه به هر دلیلی حکم دستیاری  به دلیل وجود نقص عضو موثر حرفه ای فسخ شود، آسیبهای روانی و اجتماعی مختلف بر دستیار وارد خواهد نمود.

لذا با توجه به شرایط ویژه برای ورود افراد به برخی از رشته ها، قبل از پذیرش نهایی دستیار و شروع دوره وی و قبل از صدور حکم دستیاری در رشته به منظور بررسی توانمندی های غیر شناختی مرتبط با تحصیل و سپس کار (بدین معنی که در این ارزیابی به هیچ وجه سنجش دانش پزشکی فرد مدنظر نمی باشد)؛ برای داوطلبان دو رشته تخصصی زنان و روانپزشکی مصاحبه ساختارمند و ارزیابی برخی خصوصیات فردی توسط روش مبتنی بر رایانه قبل از پذیرش نهایی و ورود به دوره انجام می گیرد.

بر اساس نتایج این مجموعه ارزیابی ها اقدام به غربالگری داوطلبان فاقد شرایط حداقلی مندرج در آیین نامه خواهد شد. بدیهی است که اکثریت داوطلبان واجد شرایط لازم ادامه تحصیل هستند و این روش به داوطلبان کمک خواهد کرد در مسیر درست تری ادامه تحصیل دهند.

همچنین فرم انتخاب رشته محل داوطلبانی که بدین ترتیب مجوز ورود به دو رشته روانپزشکی و زنان را پیدا نمیکنند، توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی بررسی و  به ديگر رشته هايي كه انتخاب كرده اند (بجز رشته هاي زنان و زايمان و روانپزشكي) و حد نصاب نمره قبولي را دارند معرفي مي شوند.

آزمون الكترونيك رشته هاي روانپزشكي و زنان و زايمان به طور همزمان و در يك محل در روز جمعه 3 شهریور 96 ساعت 8 صبح در مركز طبي كودكان برگزار خواهد شد.

 مصاحبه ساختارمند رشته تخصصي روانپزشكي در روز شنبه 4 شهریور 96 ساعت 8 صبح در مركز طبي كودكان برگزار خواهد شد.

 مصاحبه ساختارمند رشته تخصصي زنان و زايمان روز شنبه  4 شهریور 96 ساعت 8 صبح در مركز مهارتهاي باليني دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران برگزار خواهد شد.

ضروری است تا داوطلبان اطلاعات جامعی درخصوص نحوه برگزاری سنجش الکترونیک و مصاحبه حضوری و ساختارمند داشته باشند به همین منظور همزمان با توزیع کارت ورود به جلسه داوطلبان، راهنمای شرکت در آزمون به ایشان ارائه شده که برخی نکات مندرج در این راهنما به شرح زیر اعلام می گردد:

نکاتی در خصوص سنجش مبتنی بر رایانه

- با توجه به اینکه حضور در مرکز سنجش الکترونیک به نوبت (در دو نوبت) انجام می شوند ممکن است حدود دو ساعت  قبل از شروع آزمون الکترونیک مبتنی بر رایانه و بخش تشریحی در قرنطینه باشید، برای حفظ شرایط مطلوب و آرامش جو محل آزمون، شایسته است در تمام زمان حضور در قرنطینه آرامش خود را حفظ کنید. امکانات رفاهی و پذیرایی جهت آسایش شما در حد توان در محل آماده شده است. به همراه داشتن هرگونه تلفن همراه یا تبلت و ساعت های هوشمند یا سایر ادوات رایانه ای در محل قرنطینه ممنوع می باشد و مصداق تقلب در آزمون خواهد بود لذا قبل از ورود به قرنطینه اینگونه مسایل خود را تحویل واحد انتظامات و حفاظت آزمون مستقر در محل آزمون نمایید.

- بخش الکترونیک شامل تعدادی سوالات عمومی است که با استفاده از رایانه و مبتنی بر سامانه های تحت شبکه انجام میشود. این بخش دارای نزدیک به 200 سوال مجزا است که پس از ورود به سامانه و وارد نمودن کد های لازم برای ورود به صفحه شخصی خودتان که مراقبین و کارشناسان در این زمینه شما را راهنمایی خواهند نمود، باید به ترتیبی رایانه سوالات را در اختیار شما گذاشته است به آنها پاسخ دهید و بهتر است اولین پاسخی که به نظر شما می رسد را ارائه نمایید، هیچ سوالی را بی جواب نگذارید.سوالات واجد نمره منفی نیستند.

- توجه اکید داشته باشید که زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ گویی به کل سوالات مبتنی بر رایانه حداکثر 45 دقیقه است، پس زمان خود را بخوبی مدیریت نموده و از آن حداکثر استفاده را بنمایید

- چنانچه در حین آزمون هرگونه مشکلی در رایانه شما یا کل رایانه ها پیش آید (مثل قطع برق، قطع ارتباط رایانه شما با سرور سوالات، یا هر مورد پیش بینی نشده دیگری) اصلا نگرانی نداشته باشید مستندات لحظه به لحظه آزمون بر روی سرور مرکزی ضبط و نگهداری میشوند و بلافاصله پس از رفع نقص، شما می توانید به آزمون خود ادامه دهید و وقت شما کاملا محفوظ خواهد ماند.

- اعتراض به هرگونه مشکلی را پس از پایان آزمون می توانید بصورت مکتوب به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی، مسئولین برگزاری آزمون یا در صورت لزوم عوامل حفاظت آزمون برسانید، مطمئن باشید دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی با نهایت دقت همه موارد را مورد بررسی قرار خواهد داد. پس در حین برگزاری فرآیند آزمون برای بیان اعتراضات احتمالی هرگز اقدام نفرمایید.

- بخش تشریحی این آزمون شامل سه زیر بخش است و سوالات این بخش نیز اصلا تخصصی نیست. به دقت سوالات آنرا مطالعه نمایید و با دقت به سوالات بصورت نوشتاری با خط خوش و خوانا و با استفاده از خودکار یا خودنویس حداکثر در یک برگه A4 پاسخ دهید.

 

نکاتی در خصوص مصاحبه حضوری و ساختارمند

- مصاحبه شما در يك ایستگاه با حضور تعدادی از اساتید برجسته رشته مربوطه، انجام خواهد شد و کارشناسان مربوطه شما را به محل مصاحبه هدایت و در آنجا برای استقرار در ایستگاه های مصاحبه راهنمایی می نمایند حتما با آنها در انجام کلیه امور همکاری فرمایید. هدف از انجام این مصاحبه بررسی و ارزیابی توانمندی های غیر دانشی شما است لذا نیازی به آماده سازی و مطالعه کتب مرجع آزمون پذیرش دستیار یا کتب مرجع رشته های روانپزشکی و زنان و زایمان ندارید.

- در ايستگاه مصاحبه بسته به رشته تخصصی تان بین چهار تا شش سوال متفاوت از شما توسط هيات ممتحنه پرسيده خواهد شد، آرامش خود را در اتاق مصاحبه حفظ نمایید در این مکان از شما سوالاتی که نیازمند تصمیم گیری آکادمیک و تخصصی برای بیمار یا ... باشید، پرسیده نخواهد شد، در پاسخگویی به همه سوالات دقیق، صریح و صادق باشید. در ایستگاه ارزیابانی حضور دارند که با استفاده از فرمت استاندارد با شما مصاحبه (پرسش و پاسخ) خواهند نمود و بر اساس محتوای پاسخ ها، نحوه ارائه پاسخ ها، روش برخورد شما در هنگام پاسخگوئی و توجه و هماهنگی شما در ارایه پاسخ ها به شما امتیاز خواهند داد. لذا لازم است به سوالات به دقت گوش دهید و سپس پاسخ مناسب را ارائه نمایید . چنانچه سوال از نظر شما مبهم بود می توانید از مصاحبه کنندگان بخواهید دوباره سوال را شفاف تر از شما بپرسند.

- از تمامی مراحل مصاحبه با شما فیلم برداری میشود و این فیلم بطور محرمانه در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی مورد نگهداری و در صورت لزوم مورد ارزیابی قرار می گیرد.

                                                                                                   


١٧:٢٣ - 1396/05/31    /    شماره : ١٤٠٨٣٧    /    تعداد نمایش : ٧٩٣