اخبار > برنامه‌های پیشگیری اولیه از افزایش فشارخون و ارتقاء شیوه‌های زندگی بهداشتی، راه‌کار اساسی در مبارزه علیه فشارخون بالاست


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه‌های پیشگیری اولیه از افزایش فشارخون و ارتقاء شیوه‌های زندگی بهداشتی، راه‌کار اساسی در مبارزه علیه فشارخون بالاست

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به بیماری فشارخون بالا از آن با عنوان قاتل خاموش یاد کرد که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد قلب، رگ‌های خونی، کلیه و سایر اندام‌های بدن شود.

دکتر لاریجانی نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر با تاکید بر اهمیت کنترل فشارخون بالا، آن را نتیجه‌ی فرایندی دانست که از اوایل زندگی شروع می‌شود، لذا نقش تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی را در پیشگیری از فشار خون بالا در دوران بعدی زندگی موثر دانست و افزود تاثیر پیشگیری از فشار خون بالا که از دوران کودکی آغاز می‌شود بسیار بیشتر است چون تغییر عادات ایجاد کننده‌ی زمینه‌ساز فشارخون بالا که با افزایش سن شکل گرفته‌اند بسیار دشوار خواهد بود.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد تلاش در جهت پيشگيري و يا اصلاح عوامل خطرساز مانند چاقي، فعاليت بدني كم، افزايش مصرف نمك و عادات غذايي مضر در كاهش فشارخون بالا و يا پيشگيري از آن در سطح جامعه بسيار مؤثر است.

وی تصریح کرد محور برنامه پيشگيري اوليه از افزايش فشارخون و ارتقاء شیوه‌های زندگي بهداشتي، به‌عنوان یک ‌راه‌كار اساسي در مبارزه عليه فشارخون بالاست و آشنایی با عوامل خطرساز در سطح فردی و علل و نحوه برخورد با بیماری فشارخون در سطح جامعه امری ضروری است . 

نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به عواملی مانند کم‌تحرکی، مصرف زیاد الکل، چاقی، دیابت، اختلال در چربی خون، مصرف دخانیات، آسیب در اعضای هدف مانند کلیه، چشم و نوروپاتی، سن وسابقه‌ی فردی بیماری قلبی- عروقی زودرس و همچنین جنسیت از آنها با عنوان عوامل خطرسازی یاد کرد که در هنگام کنترل فشارخون بالا، توجه زیادی را می‌طلبد.

دکتر لاریجانی گفت: علاوه بر چاقی که پیامد تغذیه‌ی نامناسب و کم تحرکی است ، فراموش کردن مصرف داروهای کنترل فشارخون، سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، پارگی شریان اصلی بدن(آئورت)، تداخل بین داروهای مصرفی و تشنج و فشارخون بالا در دوران بارداری از دلایل افزایش فشارخون بالاست.

دکتر لاریجانی نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیرواگیر تاکید کرد مصرف سدیم می‌تواند تأثیر منفی برافزایش فشارخون داشته باشد و تلاش‌های درمانی برای کاهش فشارخون را خنثی نماید لذا لازم است از مصرف مواد غذایی سرشار از سدیم همچون مواد غذایی فراوری یا کنسرو شده خودداری شود.

 


١٨:١٣ - 1398/04/11    /    شماره : ١٥١٦٦٧    /    تعداد نمایش : ١٢٥