اخبار > نقش بارز آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در کنترل این بیماری در جامعه


  چاپ        ارسال به دوست

نقش بارز آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در کنترل این بیماری در جامعه


دکتر لاریجانی با اشاره به میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا به بیماری خود در بحث پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر از وجود اطلاعات مربوط به این موضوع در سطوح ملی و استانی خبر داد.

دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر با اشاره به اقدامات انجام شده در بحث کنترل شیوع فشار خون بالا اظهار داشت  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، با هدف افزایش شناسایی و کنترل بیماری فشار خون بالا، اقدام به برگزاری «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» نموده است که با مشارکت و تعامل تمامی حوزه های ذیربط در نظام سلامت، این برنامه از تاریخ 27 اردیبهشت 1398 مصادف با روز جهانی فشار خون آغاز شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزایش نسبت شناسائی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشار خون بالا در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون بالا را از اهداف کلان بسیج ملی کنترل فشار خون نام برد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اقدامات انجام شده در بحث کنترل شیوع فشار خون بالا در سطوح ملی و استانی اظهار داشت در پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر، میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در بین افراد 18 سال و بالاتر در سطح ملی در بین مردان و زنان شهری به ترتیب 48 و 65 درصد و در مردان و زنان روستایی به ترتیب 45 و 64 درصد می باشد.

وی میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود را با در نظر گرفتن هر دو جنس زن و مرد در بخش شهری 57 درصد و در بخش روستایی 56 درصد ذکر کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نظام رتبه بندی براساس شیوع استاندارد شده سنی و با تاکید بر میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود افزود در بین مردان استان سمنان دارای بیشترین و استان هرمزگان دارای کمترین میزان آگاهی افراد از بیماری فشار خون بالا در سطح استانی می باشند.

دکتر لاریجانی به میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در بین زنان براساس این رتبه بندی اشاره کرد و افزود در سطح استانی، استانهای کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر به ترتیب دارای بیشترین و کمترین میزان آگاهی از ابتلا به فشار خون بالا در کشور می باشد.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر ابراز امیدواری کرد بسیج ملی کنترل فشار خون، با پیگیری اهداف یادشده بتواند گامهای مؤثری در آگاهسازی مردم، بیماران و افراد در معرض خطر بردارد و در قالب برنامه ای یکپارچه و ادغام یافته در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی کشور مستدام باشد.

 


١٥:٥٤ - 1398/04/12    /    شماره : ١٥١٣٥٦    /    تعداد نمایش : ١٣٨