اخبار > حدود 2 میلیون نفر تا کنون در بسیج ملی کنترل فشارخون شرکت کرده اند


  چاپ        ارسال به دوست

حدود 2 میلیون نفر تا کنون در بسیج ملی کنترل فشارخون شرکت کرده اند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به مشارکت فعال حوزه های مختلف وزارت بهداشت در بسیج ملی کنترل فشارخون گفت: لازم است سایر نهادها نیز در این مهم مشارکت داشته باشند. 

 

دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیر واگیر و عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون در نشست کمیته‌ی بیماری‌های غیرواگیر(NCD) که با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری و دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، اعضای کمیته‌ی بیماری‌های غیرواگیر و نمایندگان معاونت های وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به سفر اخیر وزیر بهداشت به ژنو جهت شرکت در مجمع جهانی سلامت از وضعیت خوب جمهوری اسلامی ایران در زمینه بیماری های غیرواگیر در جهان خبر داد و افزود این پیشرفت و مطرح شدن در سطح جهانی، ماحصل فعالیت قابل توجه کمیته‌ملی بیماری‌های غیرواگیر در همه‌ی حوزه‌ها است.

دکتر لاریجانی با اشاره به فعالیت هایی که در زمینه تربیت نیروی انسانی مرتبط با پیشگیری از بیماری های غیرواگیر صورت گرفته خاطرنشان کرد جمع آوری داده های مربوط به مرگ و میر و عوامل خطر مرتبط با بیماری های غیرواگیر در سطح شهرستان، استان و کشور در پیشگیری از این بیماری ها و برنامه ریزی برای این امر بسیار مفید بوده و در حال حاضر ایران دارای قویترین داده‌های آماری در زمینه بیماری های غیرواگیر در سطح منطقه است.

نایب رئیس کمیته‌ی ملی بیماری‌های غیر واگیر تصریح کرد در بحث کاهش اسید چرب ترانس نیز ایران تنها کشور در منطقه است که این موضوع را دنبال می‌کند و لازم است این میزان توجه به موضوع دخانیات نیز معطوف گردد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اقداماتی که در زمینه بسیج ملی کنترل فشار خون صورت گرفته گفت: حدود 2 میلیون نفر تا کنون در این کمپین شرکت کرده‌اند.

 وی بر لزوم همکاری و هماهنگی تمامی نهادهای دست اندرکار در این کمپین تاکید کرد و گفت: اطلاعات مرتبط با این کمپین از داده های ملی کسب می گردد.

دکتر لاریجانی ضمن قدردانی از معاونت های وزارت بهداشت برای راه‌اندازی سایت کمپین فشارخون گفت: کمتر پیش می‌آید یک سیستمی این طور به‌هم پیوسته و منظم باشد و این ماحصل شبکه‌ی بهداشتی درمانی کشور است و لازم است مطالب این سایت ترجمه شده و در سطح جهانی منعکس شود.

وی گفت: باید انجمن‌ها و بوردها در جریان کار این کمپین قرار بگیرند و همه کمک بکنند تا کمپین فشارخون با بهترین کیفیت برگزار شود. 

در ادامه دکتر فرشاد فرزادفر رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران با اشاره به برگزاری کارگاه NCD با همکاری تیمی از آکسفورد و سازمان جهانی بهداشت یادآور شد این کارگاه با هدف آموزش مدرسین و آموزشگران ارشد شاغل در سطوح دانشگاهی، استانی و شهرستانی برگزار شد.

وی با بیان اینکه ترجمه‌ی 53 عنوان مطلب آموزشی مرتبط با دوره‌ها و منطبق با نیازهای گروه هدف از سایت سازمان بهداشت جهانی انجام شده است بر  برگزاری 12 دوره‌ کارگاه 50 نفره تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد  اساتید همه‌ی دانشگاه‌های کشور بهره‌ی کافی را از این کارگاه‌ها کسب نمایند.

دکتر فرزادفر گفت: هدف اصلی این کارگاه‌ها تربیت شرکت‌کنندگان در زمینه‌ی استراتژی پیشگیری و مدیریت بیماری‌های غیرواگیر به منظور طراحی و اجرای موفق برنامه‌های عملیاتی بوده و بعد از برگزاری این کارگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، برنامه‌ی عملیاتی استان‌ها و سپس شهرستان‌ها استخراج خواهد شد.

سپس دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به لزوم آموزش دست اندرکاران در دانشگاهها گفت: وجود دستور العمل های کنترل تغذیه و کاهش وزن از اهمیت بسزایی برخوردار است و لازم است به نحوی افراد و دانشگاهها با آموزش های مناسب از این موضوعات آگاهی یابند.

در ادامه نشست دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت  با اشاره به ریاست "کاپ‌‌ نو" توسط ایران در سال 2020 و در کشور هلند گفت: لازم است در بحث دخانیات پیگیری مستمری انجام دهیم، لذا تصویب قوانینی مانند وضع مالیات پلکانی به‌ویژه برای سیگارهای وارداتی و جلوگیری از ورود تنباکوهای معطر می‌تواند گامی در راستای کاهش مصرف دخانیات در کشور باشد.

دکتر رئیسی با اشاره به عدم تحریم ایران در صنعت سیگار توسط آمریکا خاطرنشان کرد این از حربه‌های دشمن است که توجه بسیاری را از سوی مسئولین امر می‌طلبد. وی با تاکید بر لزوم هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و آگاه سازی جامعه،  ابراز امیدواری کرد با تصویب قوانینی بتوان در مقابل مافیای بزرگ دخانیات به مقابله پرداخت و به تجارت غیرقانونی دخانیات خاتمه داد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اظهار خرسندی از تقدیر مجمع جهانی NCD از ایران، از مطرح شدن موضوع کمپین فشارخون در این مجمع سخن گفت و یادآور شد علاوه بر ارسال پیام از سوی تدروس رئیس WHO و المنظری رئیس  WHO در مدیترانه‌ی شرقی، تاکید کرد که تدروس علاوه بر ماهیت وجودی کمپین فشارخون از بررسی سایر ریسک‌فاکتورها مانند مصرف نمک، سیگار و ...  در این کمپین یاد کرد و گفت این موضوع بسیار ارزشمندی است. 

در ادمه دکتر فرشاد رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی از لزوم همکاری‌های بین بخشی سخن به میان آورد و یادآور شد تمام کمیته‌های فنی که تشکیل شده در بستر همکاری‌های بین بخشی شکل گرفته است و مسئولیت کمیته‌های فنی به عهده‌ی معاونت‌ها است؛ وی یادآور شد در این راستا 3 تفاهم‌نامه با وزارت صنعت، شهرداری و وزارت کشور تنظیم شده و آماده است تا سایر مراحل اداری را طی نماید.

 


١٢:٣٤ - 1398/03/07    /    شماره : ١٥١٢١٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٠