اخبار > جنس بسته‌های تحول و نوآوری در علوم‌پزشکی، از جنس سیاست است


  چاپ        ارسال به دوست

جنس بسته‌های تحول و نوآوری در علوم‌پزشکی، از جنس سیاست است

 

در مراسم افطاری ویژه‌ی استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که در 26 اردیبهشت سال 98 در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران برگزار شد؛ دکتر  پورعباسی دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت ضمن تشریح مشاغل گذشته ، حال و آینده گفت: ماهیت شغل این است که همواره در حال تکامل و پیشرفت است.

دکتر پورعباسی  با اشاره به نظرات آیزاک آسیموف نویسنده‌ی مشهور کتب علمی_ تخیلی و آینده‌پژوهی که در سال 1964 پیش‌گویی‌هایی را برای سال 2014 عنوان کرده بود به آینده‌نگاری‌هایی مانند ارتباطات صوتی و تصویری، تماس با کره‌ی ماه و ... اشاره کرد و گفت: ظاهرا می‌توان به برخی آینده‌نگاری‌ها اعتماد کرد.

وی همچنین با اشاره به آینده‌پژوهی مجله‌ی  medicalfuturistکه در علوم پزشکی، قابل استناد است از مشاغلی مانند طراحان اندام و اعضا و بافت، متخصصین امنیت در فضای مجازی، گردشگری فضایی، مهندسی شبیه‌سازی،آینده‌پژوهی و ... به عنوان مشاغل برتر در افق 2050 یاد کرد و گفت: با استناد به اتفاقات پیش‌آمده و بر اساس یک احتمال عقلایی می‌توان احتمال داد که این آینده‌پژوهی در خصوص مشاغل آینده درست باشد و با توجه به اینکه کشور ما همگام با علم روز دنیا در حال پیشرفت است به احتمال زیاد در کشور ما محقق خواهد شد؛ لذا برنامه‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی یعنی یک تغییر هدفمند در نظام آموزش علوم پزشکی با هدف تربیت دانشجویان برای تصدی مشاغل برتر در افق‌های پیش‌بینی شده و این مهم، اوج آرزوی تمام مسئولین این برنامه است که خروجی برنامه‌های تحول، مشاغل مورد نیاز افق‌های آتی را رصد نماید.

 در ادامه دکتر پورعباسی با ارائه‌ی راهکارهایی مانند بازبینی ساختارهای دانشگاهی، بازنگری برنامه‌های آموزشی، رصد نیازهای آینده‌ی کشور، استفاده از فرصت فضای مجازی برای توسعه‌ی آموزش، بازنگری و افزایش تعاملات بین‌المللی، ارزیابی و تغییر نظام سنجش و ارزیابی و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز از آن‌ها در قالب بسته‌هایی که در زیرمجموعه‌ی سیاست تحول و نوآوری در حوزه‌‌ی آموزش علوم‌پزشکی قرار دارند یاد کرد و گفت همه‌ی تلاش‌ این بسته‌ها در راستای آماده‌سازی دانشجویان برای سال‌های آتی است.

دکتر پورعباسی با تشبیه جنس بسته‌های تحول و نوآوری به سیاست گفت: جنس بسته‌های تحول و نوآوری از جنس سیاست است و بر خلاف شیوه‌نامه‌ها که با سرعت انجام می‌شوند و زود هم ملغی می‌گردند؛ زمان لازم است  تا خروجی‌های آن در آموزش خود را نشان دهد؛ اما وقتی شکل گرفت می‌تواند نظام آموزشی را تغییر بدهد.  

وی با بیان اینکه  برخی از نتایج این بسته‌ها هم‌اکنون نیز قابل رویت است از دستاوردهایی همچون راه‌اندازی بیمارستان‌های آموزشی، بیمارستان‌های دندانپزشکی و آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت یاد کرد.

دبیر کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی حوزه‌ی معاونت آموزشی وزارت بهداشت و دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی خاطر نشان کرد ECFMG تا سال 2023 تنها دانشکده‌های پزشکی را می‌پذیرد که اعتباربخشی بین‌المللی شده باشند و در حالی که تا حدود 6 سال پیش این موضوع در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ما مفهومی نداشت؛ امروز به مدد بسته‌های تحول، تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌ها در صدد هستند که این اعتباربخشی را دریافت نمایند.

در پایان دکتر پورعباسی با ابراز خرسندی از راه‌اندازی آموزش مجازی در بسیاری از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و توسعه‌ی مراکز آزمون از استانداردسازی آزمون‌ها تحت عنوان رفع بی‌عدالتی در انتخاب و گزینش در یک آزمون ملی یاد کرد.

 وی افزود: آن چیزی که کشور از استعداد‌های درخشان خود انتظار دارد وجود هسته‌ی درخشانی است که در یک نقطه‌ای از کشور یا دنیا، باری از دوش بشریت بردارند لذا حرف آخر نظام تحول در آموزش پزشکی این است که لطفا بدرخشید و دنیا را روشن‌تر کنید.

  

 


١٤:٢١ - 1398/02/28    /    شماره : ١٥١٠٨٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٩