اخبار > استعداد‌های برتر علوم پزشکی با مطالعه و ورود در حیطه‌ی علوم انسانی می توانند نقش های مهم دیگری را ایفا کنند


  چاپ        ارسال به دوست

استعداد‌های برتر علوم پزشکی با مطالعه و ورود در حیطه‌ی علوم انسانی می توانند نقش های مهم دیگری را ایفا کنند

 

مراسم افطاری ویژه‌ی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه‌های علوم ‌پزشکی کشور در 26 اردیبهشت سال جاری همزمان با غروب آفتاب دهمین روز از ماه مبارک رمضان، به میزبانی مدیریت امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

در این جلسه که با حضور وزیر بهداشت، معاون آموزشی وزارت بهداشت و مسئولین حوزه‌ی آموزش برگزار شد؛ دکتر پروین پاسالار مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان ضمن خوشامدگویی به میهمانان و تشکر از دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، از حمایت همه‌جانبه‌ی ایشان از آینده‌سازان مملکت قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد تا با این حمایت ها، بیش از پیش کشوری قوی تر و آبرومند داشته باشیم.

مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان با اشاره به سرود ملی و پرچم کشور به عنوان نمادهای ملی کشور گفت: به شما جوانان عزیز توصیه می‌کنم همواره به ملیت و ایرانی بودن خود افتخار کنید و به سرود ملی و پرچم کشور خود احترام بگذارید و با تمام انرژی تلاش کنید تا کشورمان در جهان بدرخشد.

دکتر پروین پاسالار گفت که آیین‌نامه‌های مربوط به استعداد‌های درخشان که عمدتا در جهت تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان در زمینه‌ای است که در آن مشغول به تحصیل هستند و همینطور دادن امکانات برای تحصیل همزمان در سایر رشته ها  و نیز کوتاه کردن دوره های آموزشی آن ها است همگی مورد بازبینی قرار گرفتند. همچنین کمیسیون ویژه‌ی استعداد‌های درخشان با بررسی موارد خاص مربوط به این دانشجویان سعی در حمایت آنها دارد.

با توجه به اجرایی شدن بسته‌های طرح تحول آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی و تقسیم کشور به 10 منطقه‌ی آمایشی، امسال نیز مانند سال گذشته المپیاد به صورت آمایشی برگزار شد تا امکانات دانشگاه‌های یک منطقه آمایشی در اختیار یکدیگر قرار گیرد. همچنین برای ساری و جاری شدن طرح تحول آموزش در میان دانشجویان، موضوعات مربوط به چند حیطه در ارتباط با بسته‌های این طرح انتخاب شد.

دکتر پاسالار با بیان اینکه ابلاغ تحصیل همزمان دوره ارشد آموزش پزشکی برای دانشجویان دکترای حرفه‌ای که رتبه‌های برتر المپیاد علمی دانشجویی را کسب کرده‌اند در سال 98 به صورت نهایی انجام شد و  فارغ از اینکه دانشجو در چه رشته‌ای تحصیل می‌کند می‌تواند با در نظر گرفتن آیین‌نامه‌های مختلف، در رشته‌های ارشد آموزش پزشکی شرکت کنند. وی یادآور شد این امکان، قبلا فقط برای رتبه‌های اول تا سوم 6 حیطه‌ی المپیاد وجود داشت ولی بر اساس مصوبه جدید تعدادبیشتری از دانشجویان می توانند از این امکان استفاده کنند.

وی با اعلام خبر تهیه‌ی نسخه‌ی نهایی سند سیاستی استعدادهای درخشان با همکاری و حضور وزرای بهداشت و علوم و معاونین آموزشی هر 2 وزارتخانه، از انجام مراحل پایانی و تبدیل آن به شکل کشوری و با همکاری بنیاد ملی نخبگان سخن گفت.

در ادامه دکتر پاسالار با ابراز خوشحالی از تشکیل درگاه کشوری مربوط به اطلاعات کلیه دانشجویان کشور گفت بزودی از این بستر برای ثبت اطلاعات مربوط به استعداد‌های درخشان استفاده خواهیم کرد تا نقاط قوت و ضعف دانشگاه‌ها و دانشجویان را شناسایی و مشکلات را مرتفع شود.

وی ضمن اعلام خبر مسرت بخش ارتباط بیشتر با بنیاد ملی نخبگان، از اصلاح قوانین مرتبط حمایت از استعداد‌های برتر در راستای سیاست‌های وزارت بهداشت در این بنیاد خبر داد. وی اظهار امیدواری کرد که  با توجه به اهمیت دانش بین‌رشته‌ای برای دانشجویان در صدد هستیم در ارتباط با امکان استفاده دانشجویان استعداد‌های درخشان وزارت بهداشت از تسهیلات ادامه تحصیل در وزارت علوم و برعکس را با وزارت علوم مذاکره شود. امیدواریم که

باید برای افراد خاص، شرایط خاص در نظر گرفت و آموزش اختصاصی شده را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهیم.

دکتر پاسالار برای توانمند سازی دانشجویان در حیطه‌های مختلف یکی از راههای جدی، ایجاد مسابقات و جشنواره‌های مختلف در سطح کشور و سپس در سطح بین الملل است و در این راستا  امیدوراریم که المپیاد های علمی ما بتواند بتدریج جهانی شوند. باید تلاش کنیم تا معیار های برتری را از سطح کشوری به سطح بین‌المللی ارتقا دهیم.

در پایان دکتر پروین پاسالار مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان در وزارت بهداشت ضمن تشریح نحوه طی کردن پله‌های ترقی به این دانشجویان توصیه کرد فارغ از اینکه در چه رشته و مقطعی درس می‌خوانید باید تلاش کنید علاوه بر برتری علمی همواره در راه یک انسان کامل شدن کوشا باشید. وی اظهار امیدواری کرد با ورود استعدادهای برتر به حیطه‌ی علوم انسانی، این نیاز روزافزون جامعه مرتفع شود و به دانشجویان وزارت بهداشت توصیه کرد در این حوزه به مطالعه بپردازند و اگر تصمیم دارند رشته‌ی دومی را برای ادامه‌ی تحصیل برگزینند حتما به علوم انسانی نیز توجه جدی کنند.

 


١٣:٤٧ - 1398/02/28    /    شماره : ١٥١٠٧٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٦