اخبار > همکاری مشترک ایران و قبرس در حوزه آموزش و پژوهش


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری مشترک ایران و قبرس در حوزه آموزش و پژوهش

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست با وزیر آموزش و فرهنگ کشور قبرس ضمن تشریح وضعیت آموزش علوم پزشکی در ایران بر لزوم همکاری دو کشور در زمینه های علمی و تبادل استاد و دانشجو تاکید کرد. در این نشست مقرر شد تفاهم نامه مشترکی برای همکاری های دو کشور تنظیم شود.

 

 

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در نشست با دکتر کوستاس چامپیائوریس وزیر آموزش و فرهنگ کشور قبرس که در روز یکشنبه 5 اسفند 1397 برگزار شد نظام آموزش علوم پزشکی در جمهوری اسلامی ایران را نظامی منحصر به فرد در دنیا ذکر کرد و گفت: ادغام آموزش پزشکی با نظام ارائه خدمات در ایران زمینه های خوبی را برای ارتقای همزمان هر دو بخش فراهم کرده و باعث شده علاوه بر فراهم شدن بسترهای آموزشی، با حضور اعضای هیات علمی دانشگاهها مراکز ارائه کننده خدمات نیز ارتقا یابند. همچنین ادغام باعث شده که فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی سریعتر بتوانند وارد بازار کار شوند.

 

دکتر لاریجانی با اشاره به پیشینه علوم پزشکی در ایران و وجود دانشمندان برجسته در این حوزه، گفت: با بحث ادغام، آموزش عالی سلامت به عهده وزارت بهداشت و آموزش سایر رشته ها به عهده وزارت علوم قرار گرفت و در زمینه های مختلف این دو وزارتخانه همکاری های مشترکی با یکدیگر دارند.

 

وی به وضعیت کلی آموزش علوم پزشکی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر حدود 20 هزار عضو هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی ایران مشغول به کار هستند و بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تحصیل می کنند

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این مطلب که ایران کشور پهناوری است و در هریک از استان های کشور حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را بر عهده دارد، گفت: با قانونی که تصویب شده در حوزه آموزش علوم پزشکی ایران به 10 منطقه تقسیم شده و شبکه های همکاری مناسبی در بین دانشگاههای علوم پزشکی در این مناطق شکل گرفته است

 

دکتر لاریجانی با طرح این موضوع که تمامی رشته های علوم پزشکی در کشور ایران آموزش داده می شود و ارائه روند رشد رشته مقاطع علوم پزشکی گفت: اکنون تقریبا در اکثر نقاط کشور نیروی انسانی نظام سلامت به اندازه نیاز وجود دارد و در حال تربیت نیرو برای استانداردهای ارائه خدمات هستیم.

 

وی به قوانین کشور برای تامین نیروهای استان های مختلف از بین تحصیل کردگان بومی و جلوگیری از تجمیع نیروهای متخصص در مرکز اشاره کرد و اضافه کرد: در کشور ایران علاوه بر قوانینی که برای ارتقای آموزش دانشجویان علوم پزشکی وجود دارد، قوانین مرتبط با آموزش مداوم نیز به ارزیابی کادر علوم پزشکی پس از فراغت از تحصیل می پردازد و باید امتیازهای لازم را برای ادامه کار کسب کنند.

 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی از برنامه تحول نظام سلامت و دستاوردهای سایر حوزه های این نظام سخن گفت و اظهار داشت: نقشه جامع علمی علوم پزشکی به عنوان سند نظام نوآوری در آموزش علوم پزشکی از چند سال قبل در کشور تدوین شده و طی سال های اخیر برنامه تحول در آموزش علوم پزشکی آغاز شد.

 

وی با بیان اینکه تصویب سند آمایش سرزمینی قانون مشخصی برای توسعه آموزش علوم پزشکی ایران تدوین شده، اظهار داشت در برنامه تحول آموزش علوم پزشکی اهداف مشخصی دنبال می شود به عنوان مثال یکی از ایده هایی که در این برنامه پیگیری می شود تمرکز زدایی در امور مربوط به آموزش پزشکی است و اجرای سایر برنامه های تحول نیز در قالب این هدف به دانشگاهها واگذار شده است.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت توسعه آموزش مجازی را هدف دیگر در این برنامه ها ذکر کرد و گفت: یک دانشگاه تاسیس شده که مسئولیت پیگیری برنامه مجازی سازی را در تمامی دانشگاههای علوم پزشکی پیگیری می کند.

 

وی توسعه اخلاق حرفه ای را از دیگر اهداف تحول در آموزش ذکر کرد و گفت: ایران در زمینه اخلاق پزشکی کشوری پیشرو در منطقه است و در حال حاضر آموزش اخلاق پزشکی را در مقطع PhD داریم و فلوشیپ اخلاق پزشکی هم راه اندازی شده است.

 

دکتر لاریجانی از برنامه بین المللی سازی آموزش سخن گفت و ادامه داد: نقشه ارتباط مناطق آمایشی کشور با کشورهای مختلف طراحی شده و هر منطقه مسئولیت ارتباط با چند کشور را در جهان بر عهده دارد. سامانه ای نیز به منظور معرفی دانشگاههای علوم پزشکی به زبان انگلیسی راه اندازی شده که برنامه های متعدد و ظرفیت های دانشگاهها در این سامانه قابل رویت است.

 

وی ارتقای پاسخگویی آموزش را یکی از اهداف تحول آموزش عنوان کرد و گفت: برنامه های آموزش پزشک خانواده به دو شکل در کشور در دست پیگیری است. تخصصی پزشکی خانواده در برخی دانشگاههای علوم پزشکی راه اندازی شده و دوره های کوتاه مدت مجازی آموزش پزشکی خانواده نیز برای پزشکان عمومی راه اندازی شده که به زودی اجرایی می شود.

 

در ادامه این نشست دکتر کوستاس چامپیائوریس وزیر آموزش و فرهنگ کشور قبرس با بیان اینکه این کشور ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و با تاکید بر لزوم همکاری وزارت بهداشت این کشور با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران گفت: هر دو کشور تجارب ارزشمندی در حوزه علوم پزشکی دارند که می توانند با یکدیگر مبادله کنند.

 

وی با بیان اینکه ۳ دانشگاه دولتی و ۵ دانشگاه خصوصی در کشور قبرس وجود دارد گفت: ۳ دانشکده پزشکی، ۳ دانشکده داروسازی، ۱ دانشکده دندانپزشکی و ۴ دانشکده پرستاری در این کشور مشغول تربیت دانشجو در رشته های علوم پزشکی هستند.

 

دکتر کوستاس چامپیائوریس با اشاره به لزوم همکاری دانشگاه های کشور قبرس با دانشگاه های علوم پزشکی ایران اظهار داشت: لازم است کانال های رسمی تبادل دانشجو بین دو کشور ایجاد شود.

 

وزیر آموزش و فرهنگ کشور قبرس عنوان کرد که همکاری های قبلی در زمینه های مختلف علمی قبلا در بین دو کشور شکل گرفته است و گفت: زمینه های زیادی برای همکاری دو کشور وجود دارد و لازم است با تفاهم نامه ای بسترهای همکاری فراهم شود.

 

دکتر لاریجانی در پایان با تاکید بر لزوم همکاری مشترک و انعقاد تفاهم نامه گفت: لازم است همکاری ها در زمینه تحقیقات با مشارکت دو کشور و یک کشور اروپایی صورت گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: زمینه های علمی جدیدی مانند اخلاق پزشکی، پزشکی شخصی و ژن درمانی در ایران پیشرفت خوبی داشته که می توانیم این تجارب را در اختیار کشور قبرس قرار دهیم.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم تدوین نقشه راه همکاری دو کشور تاکید کرد و افزود: در بحث همکاری ها لازم است به بورسیه دانشجو در هر دو کشور و همچنین تاسیس شعب دانشگاهی  مشترک در هر دو کشور توجه شود.

 

 


١٥:٢٣ - 1397/12/06    /    شماره : ١٤٩٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٥