اخبار > ارزیابی گیاهان دارویی، در دستور کار دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان قرار دارد


  چاپ        ارسال به دوست

ارزیابی گیاهان دارویی، در دستور کار دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان قرار دارد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سرپرست بسته‌ی گیاهان دارویی در دانشگاه‌ علوم‌پزشکی گیلان با اشاره به واگذاری این بسته به عنوان ماموریت‌ ویژه‌ی واگذار شده از سوی کلان‌منطقه‌ی 1 آمایشی به این دانشگاه گفت: جمع‌آوری و شناسایی گیاهان بومی استان گیلان و کلان‌منطقه‌ی 1 آمایشی در حال انجام است تا بتوانیم گیاهان با ارزش اقتصادی و گیاهانی که قابلیت تبدیل شدن به دارو را دارند شناسایی و از آنها بهره‌برداری کنیم.

دکتر فاطمه یوسفی، سرپرست بسته‌ی گیاهان دارویی دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان ضمن اشاره به توسعه‌ی گیاهان دارویی در کلان منطقه‌ی 1 آمایشی، از آن به عنوان مهمترین هدف بسته‌ی مذکور یاد کرد و خاطرنشان کرد: در این راستا موفق به افتتاح و راه‌اندازی اولین باغ گیاهان دارویی در منطقه شدیم و توانستیم 150 گونه گیاهان مهم دارویی را بر اساس چک‌لیست مورد نیاز تهیه کنیم.

دکتر یوسفی با بیان اینکه در کلان‌منطقه‌ی 1 آمایشی، هرباریوم به شکل گسترده‌ای وجود نداشت از راه‌اندازی هرباریوم برای اولین بار در دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان خبر داد.

وی با اشاره به راه‌اندازی وب‌سایت گیاهان دارویی در دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان خاطرنشان کرد: در این سایت به معرفی گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و موضوعات مختلف مرتبط با گیاهان دارویی مثل طب سنتی، علم فارماو... پرداخته شده و لیست داروهای گیاهی رسمی ایران در آن قرار دارد.

دکتر یوسفی با تاکید بر گسترش دانش به عنوان یک هدف، از برگزاری جشنواره در راستای اطلاع‌رسانی حیطه‌های مختلف گیاهان دارویی سخن گفت و افزود: در این جشنواره‌ها  به معرفی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی پرداخته شد و تلاش شد تا در قسمت‌های مختلف فارماکولوژی و اثرات درمانی، اطلاع‌رسانی کامل انجام شود..

وی همچنین از برگزاری جشنواره‌ی کاشت گیاهان دارویی در روز درختکاری و در جهت معرفی فعالیت‌هایی در زمینه‌ی گیاهان دارویی خبر داد.

سرپرست بسته‌ی گیاهان دارویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بازآموزی‌های مختلفی در رشته‌های فیتوتراپی، طب و داروسازی سنتی در حال انجام است و در راستای بهره‌برداری بیشتر از بسته‌ی گیاهان دارویی، بازدیدهای مختلفی در جهت تعیین مقدار مواد مصرفی گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و ارائه‌ی مناسب آنها در آینده  شکل گرفته است.

گفتنی است دکتر یوسفی از بسته‌ی گیاهان دارویی به عنوان مرجعیت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان یاد کرد که برای آن یک نقشه‌ی راهبردی طراحی شده تا بتوان به آن دست یافت.


١٠:٠٤ - 1397/11/04    /    شماره : ١٤٩٦٤٥    /    تعداد نمایش : ٨٢