اخبار > تشکیل گروه های مجازی منطقه ای برای افزایش همکاری بین رشته ای ضروری است


  چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد؛

تشکیل گروه های مجازی منطقه ای برای افزایش همکاری بین رشته ای ضروری است

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم همکاری دانشگاههای مستقر در مناطق آمایشی، گفت: ضروری است از تمام نیروهای منطقه در اداره کلان مناطق آمایشی بهره برداری شود.

 

دکتر باقر لاریحانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست محازی با مناطق آمایشی که در روز شنبه 8 دی 1397 برگزار شد، از برنامه معاونت آموزشی برای تعامل بیشتر با مناطق

دکتر لاریجانی با اشاره به برنامه آمایش سرزمینی گفت: این برنامه سال ها در کشور مطرح بوده، که ایران کشور بزرگی است و برای اینکه در این وسعت بتوانیم برنامه ها را اجرا کنیم، لازم است که آمایش اجرا شود.

 وی افزود: وزارت بهداشت اولین نهادی است که این فرصت را پیدا کرده که این برنامه را اجرا کند و اولین حوزه ای که آمایش سرزمینی مصوبی را اجرا کرد حوزه آموزش است و سایر حوزه های وزارت بهداشت هم در حال برنامه ریزی برای اجرای این برنامه در کشور هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: لایه مدیریتی نوینی در نظام سلامت ایجاد شده و لازم است در حوزه آموزش از این فرصت برای استفاده از ظرفیت های بومی برای ارتقای آموزش استفاده شود.

وی یکی از جلوه های این مصوبه را تشکیل کلان مناطق آمایشی ذکر کرد و اظهار داشت: برخی از کلان مناطق عملکرد خوبی در این زمینه داشتند و از افراد در سطح منطقه برای پیشبرد برنامه های منطقه استفاده کردند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت مدیریت مناطق آمایشی، بر لزوم شکل گیری ساختار مناطق اشاره کرد و افزود: دانشگاههای مستقر در مناطق لازم است با یکدیگر همکاری نمایند و دانشگاههای بزرگتر از دانشگاههای کوچکتر حمایت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بحث مراکز سنجش منطقه ای یکی از مباحث مهم است، چرا که اجرای برخی از آزمون ها از طریق مناطق انجام می شود و لازم است برای اجرای مناسب این آزمون ها ساختار مناسبی در منطقه وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه ارزیابی مراکز سنجش منطقه ای توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می شود، گفت: مراکز مهارت های بالینی مناطق شکل گرفته است و مراکز آموزش مجازی مناطق نیز در حال پیگیری است. توسعه آموزش مجازی تحول چشمگیری را در آموزش علوم پزشکی ایجاد می کند.

دکتر لاریجانی افزود: باتوجه به توسعه آموزش علوم پزشکی و افزایش تعداد فارغ التحصیلان علوم پزشکی لازم است از ظرفیت این نیروها در تمام زمینه ها، از جمله طراحی سوالات آزمون ها، سیاستگذاری و سایر امور مربوط به رشته ها استفاده شود. لازم است برنامه ریزی صحیحی در مناطق برای این کار انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه لازم است دانشگاهها در کلان مناطق با یکدیگر همکاری داشته باشند گفت: تشکیل گروه های مجازی منطقه ای یکی از برنامه هایی است که می تواند تحول چشمگیری در آموزش ایجاد کند. اعضای هیات علمی دانشگاههای بزرگ منطقه می توانند در سایر دانشگاههای منطقه نیز تدریس نمایند و این کار باعث می شود از تمامی ظرفیت ها در سطح منطقه استفاده شود و همچنین همکاری بین رشته ای را ارتقا می دهد.

وی بر لزوم بکارگیری ظرفیت همه دانشگاههای منطقه برای پیگیری ماموریت های واسپاری شده اشاره کرد و گفت: باید نگاه ملی به این ماموریت ها داشته باشید و در واقع همکار وزارت بهداشت در اجرای این ماموریت ها هستید.

دکتر لاریجانی حرکت ما در راستای توسعه علمی کشور است و مشارکت اساتید دانشگاهها یکی از الزامات اجرای این برنامه است. ضروری است تا برنامه های تحول در دانشگاه اشاعه یابد و اساتید با ساز و کارهای مختلف اساتید را مشارکت دهند و در شوراهای دانشگاه از اعضای هیات علمی استفاده کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به مباحث جلسه، به برنامه محاسبات نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: لازم است فردی در هر منطقه مسئول این کار باشد و باتوجه به سند کشوری مشخص شود که برنامه منطقه در این زمینه چیست.

 

 

 

 


١٤:٠٩ - 1397/10/08    /    شماره : ١٤٨٨٥١    /    تعداد نمایش : ٣٧٣