اخبار > مصوبات شورای آموزش تخصصی پزشکی بر اساس نیازها و تقاضای کشور شکل می‌گیرد


  چاپ        ارسال به دوست

مصوبات شورای آموزش تخصصی پزشکی بر اساس نیازها و تقاضای کشور شکل می‌گیرد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

قائم مقام دبیر شورای آموزش تخصصی و پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نودمین نشست شورای آموزش تخصصی و پزشکی که در تاریخ 11 آذرماه سال جاری در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران برگزار شد، از آن به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در خصوص آموزش پزشکی در حوزه‌های تخصص، فوق‌تخصص و رشته‌های تکمیلی یاد کرد و خاطرنشان کرد بر اساس مسئولیتی که به این شورا واگذار شده است و به منظور پاسخگویی به نیازهای حوزه‌ی سلامت، برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص تامین نیروی انسانی حوزه‌ی تخصصی،  فوق‌تخصصی و تحصیلات تکمیلی تخصصی در این شورا  انجام می‌شود.

دکتر اسماعیل ایدنی، قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی ، ضمن تاکید بر درخواست دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور در خصوص بازبینی رشته‌های مادر طب، از بازبینی رشته‌‌ی اطفال در این شورا خبر داد و افزود: در شورای آموزش پزشکی و تخصصی مصوب شد که ضمن حفظ منزلت و جایگاه رشته‌ی کودکان، طول دوره‌ی این رشته از 4 سال به 3 سال کاهش یابد.

وی یادآور شد این قانون شامل حال افرادی می‌شود که از چهل و دومین دوره‌ی آموزش دستیارتخصصی (سال تحصیلی95- 94 ) آموزش را شروع کرده‌اند و در صورتی که سایر شرایط فراغت از تحصیل را دارا باشند می‌توانند 3 ساله فارغ‌التحصیل شوند. دکتر ایدنی در خصوص دوره‌ی تعهدات این افراد گفت: میزان تعهدات کسانی که دوره‌ی 4 ساله را گذرانده‌اند متناسب با دوره‌ی آموزش 3 ساله محاسبه خواهد شد.

دکتر ایدنی در خصوص رشته‌هایی مانند جراحی قلب و عروق، جراحی کودکان ، جراحی قفسه سینه و نفرولوژی گفت: علیرغم نیاز کشور و تقاضای مراکزآموزشی و با توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها، متاسفانه تعداد متقاضی این رشته‌ها کم است و همه ساله بسیاری از ظرفیت‌های این رشته‌ها خالی می‌ماند؛ لذا در راستای تامین نیروی مورد نیاز کشور و جلوگیری از هدر رفتن ظرفیت دانشگاه‌ها، در شورای آموزش تخصصی پزشکی مصوب شد تا در کنار آموزش فوق‌تخصصی و با توجه به بار بیماری‌ها که برای این رشته‌ها وجود دارد، پذیرش مستقیم این‌رشته‌ها از طریق کنکور دستیاری فراهم بشود.

از دیگر مصوبات این شورا در راستای تامین نیازهای کشور، می‌توان به پذیرش گواهینامه‌ی تخصصی در رشته‌های خاص فوق تخصص در مناطق محروم اشاره کرد.دکتر ایدنی تاکید کرد متقاضیان این مصوبه، فقط می‌توانند در رشته‌هایی که مورد نیاز حوزه‌ی درمان هست شرکت نمایند و صرفا  در جهت ارائه‌ی خدمت در حوزه‌ی درمان از بین متقاضیان بومی و با تعهد به مناطق محروم پذیرش خواهند شد و نمی‌توانند به عنوان عضو هیئت‌علمی در دانشگاه‌ها جذب بشوند.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با توجه به نیاز مبرم جامعه به رشته‌ی جراحی عروق از تغییر وضعیت این رشته از فوق تخصصی به دوره‌ی تکمیلی تخصصی خبر داد و افزود: مقرر شد که با توجه به روش‌های نوینی که در درمان اندوواسکولر وجود دارد طول دوره و برنامه‌ی آموزشی این رشته در دبیرخانه مصوب و به شورای آموزش تخصصی پزشکی ارائه بشود.

از دیگر مصوبات این شورا در تاریخ 11 آذرماه سال جاری، شرایط حضور در آزمون بورد تخصصی سال 99 به بعد بود که بر اساس آن افرادی می‌توانند در امتحان دانشنامه‌ی تخصصی شرکت نمایند که حداقل 9 ماه در حوزه‌ی فعالیت‌های تخصصی حضور داشته باشند؛ دکتر ایدنی خاطرنشان کرد این قانون در راستای ارتقاء صلاحیت بالینی دستیاران تصویب شد. همچنین دبیرخانه مجاز است در صورت لزوم، در برخی رشته‌ها، آزمون دانشنامه‌ی تخصصی را 2 بار در سال برگزار نماید.

در ادامه‌ دکتر اسماعیل ایدنی ضمن توجه و تاکید ویژه به احقاق حق داوطلبان در خصوص رسیدگی به اعتراضات مختلف در آزمون‌های مختلف مناطق آمایشی و ملی از تصویب ساز و کار رسیدگی به اعتراضات این آزمون‌ها در شورای آموزش پزشکی و تخصصی خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا بر اساس مصوبه‌ی جدید شورا مبنی بر شفاف‌سازی ساز و کار تجدید نظرخواهی در اعتراضات به آزمون‌ها ( در سطح ملی و دانشگاهی) حقی ضایع نشود.

از دیگر مصوبات قابل توجه در این دوره می‌توان به تسری مقررات حاکم بر صدور مدارک تخصص به فوق تخصص اشاره کرد . همچنین راهکاری برای افرادی که در دوره‌های پیشین این دوره‌ها را گذرانده‌اندولی موفق به کسب مدارک گواهینامه و یا دانشنامه نشدند پیش‌بینی شده است.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به تغییر شیوه‌ی برنامه‌آموزشی رشته‌ی پزشک خانواده به پودمانی، از آن به عنوان یکی از تصمیمات مهم شورا یاد کرد و خاطرنشان کرد که این تغییر، زمینه‌ساز تامین سریعتر نیروهای مورد نیاز برای اجرای برنامه‌ی پزشک خانواده در کشور است.

همچنین در مورد رشته‌ی طب سالمندان با توجه به روند تغییرات هرم سنی  جمعیتی در کشور لازم بود تا در جهت پاسخگویی به نیازهای بهداشتی و درمانی در دوحوزه‌ی خدمات اولیه برای سالمندان و نیازهای تخصصی ، برنامه‌ریزی انجام شود. لذا شورا در خصوص خدمات تخصصی مصوب نمود که دوره‌های تکمیلی تخصصی یا فوق تخصصی بالینی برای رشته‌های مرتبط برنامه‌ریزی شود و در نظر است که برای خدمات پایه سالمندان، آموزش‌های کوتاه‌مدت برای پزشکان عمومی پیش‌بینی شود.

دکتر ایدنی در خصوص دستیاران فعلی این رشته‌ها تصریح کرد: این افراد  می‌توانند دوره‌ی تحصیلی خود را به اتمام برسانند  و یا در صورت تمایل به تغییر رشته با رعایت سایر مقررات، به رشته‌های دیگر تغییر رشته بدهند.

شایان ذکر است در نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، آیین‌نامه‌ی هیئت‌های ممتحنه‌ی کلان‌مناطق آمایشی و برنامه ی آموزشی رشته‌‌های تخصصی روان‌پزشکی ، طب هوا و فضا و رشته‌های فوق تخصصی  روماتولوژی، گوارش کودکان، طب نوزادان و برنامه‌های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) پزشکی خواب، بینی و سینوس و بیهوشی قلب به تصویب رسید.   


١٧:٣٥ - 1397/10/04    /    شماره : ١٤٨٧٩٤    /    تعداد نمایش : ٥٨٧