اخبار > جلسه کارگروه آموزش و اطلاع رسانی کمیته پدافند غیرعامل برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه کارگروه آموزش و اطلاع رسانی کمیته پدافند غیرعامل برگزار شد

 

نشست اعضای کارگروه آموزش و اطلاع رسانی کمیته پدافند غیرعامل با حضور نمایندگان سازمان پدافند غیرعامل، نمایندگان کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیران/ نمایندگان تام الاختیار هریک از دبیرخانه های تابع معاونت آموزشی و نیز اعضای کارگروه 24 مهر ماه سال جاری در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی در ابتدای جلسه دکتر اخوان دبیر کارگروه آموزش و اطلاع رسانی کمیته پدافند غیرعامل ضمن عرض خیرمقدم، گزارشی از اقدامات انجام شده و جلسات مشترک که در ماه های اخیر فیمابین کارگروه و کمیته پدافند غیرعامل برگزار گردیده است، ارائه نمود و خواستار بیان انتظارات سازمان و کمیته پدافند غیرعامل از کارگروه شد.

دکتر میرکتولی رئیس دبیرخانه ستاد پدافند غیرعامل ضمن تشکر از برگزاری نشست، بر ضرورت تقویت حوزه پدافند غیرعامل در کلان مناطق آمایشی، توسعه آموزش های مرتبط با مباحث CBRNE ، تولید محتواهای علمی و نیز تدوین پروتکل ها جهت استفاده در برنامه های مهارت آموزی به دست اندرکاران نظام سلامت اشاره کرد.

در ادامه دکتر کریمی نیا مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل، بر تقویت دانش و مهارت اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و گروه های مختلف ارائه دهنده خدمات سلامت در زمینه مباحث پدافند غیرعامل تاکید و آن را محور اصلی در مدیریت صحیح تهدیدات مختلف و پاسخگویی مناسب نظام سلامت برشمرد. مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل همچنین بر نقش کلیدی آموزش در جهت دهی صحیح به حیطه های پژوهش، درمان، مدیریت و ... پدافند غیرعامل اشاره و آن را استراتژی اصلی بهبود عملکرد نظام سلامت در مواجهه با انواع تهدیدات معرفی نمود.

دکتر حسینی رئیس مرکز امور هیات علمی نیز آمادگی حوزه خود را برای اجرای برنامه های تواتمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه ها/ دانشکده های علوم پزشکی کشور در حوزه پدافند غیرعامل و لحاظ نمودن هدفمند این موضوعات در آئین نامه ارتقای اساتید اعلام نمود.

سپس بحث ماموریت های ویژه کلان مناطق آمایشی در حوزه پدافند غیرعامل در بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی توسط دکتر اخوان برای اعضای حاضر در جلسه تبیین گردید .

دکتر حسنیان مقدم مشاور ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به مشکلات موجود در زمینه مدیریت تهدیدات در نظام سلامت از جمله کمبود دانش و مهارت کارکنان بهداشتی- درمانی در زمینه مباحث CBRNE ، فقدان پروتکل های موردنیاز، پاسخگویی لوکال دانشگاهها به تهدیدات و عدم به اشتراک گذاری تجارب برای موارد بعدی اشاره و خواستار برنامه ریزی منسجم برای رفع این کمبودها شد.

در ادامه دکتر کاظمی اصل معاون مطالعات راهبردی مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی و مسئول قطب های علمی گروه علوم پزشکی، آمادگی حوزه خود را برای تقویت قطب های علمی در زمینه پدافند غیرعامل در دانشگاه ها/ دانشکده های علوم پزشکی کشور اعلام و بر نقش مدیریت سیستماتیک و هدفمند برای بهره گیری حداکثری از ظرفیت های موجود تاکید نمود.

دکتر مرتضوی معاون شورای عالی برنامه ریزی گزارشی از اقدامات انجام شده درراستای تقویت برنامه های آموزشی پدافند غیرعامل در نظام سلامت مشتمل بر راه اندازی رشته پدافند غیرعامل در نظام سلامت در مقطع کارشناسی ارشد و MPH ، بازنگری رشته مدیریت سلامت در حوادث و بلایا در مقطع P.h.D. و طراحی دو واحد دروس اختیاری برای دانشجویان             رشته های مختلف علوم پزشکی در زمینه پدافند غیرعامل ارائه نمود.

دکتر حق ازلی معاون شورای آموزش پزشکی و تخصصی گزارشی از پروتکل های تدوین شده برای برخی از موارد در نظام مراقبت سندرمیک ارائه و خواستار طراحی یک شبکه منسجم و هدفمند برای به اشتراک گذاری تجارب و اطلاعات در حوزه پدافند غیرعامل و نیز رصد و پایش وضعیت موجود شد.ایشان افزود در بسیاری از موارد محتوای علمی تدوین می گردد اما مشکل در سیستم توزیع وجود دارد و عملاٌ  محصول علمی تولید شده بدست کاربران و گروه های هدف نمی رسد که انتظار می رود سازمان پدافند غیرعامل گامهای موثرتری در رفع این موانع و مشکلات بردارد.  

در خاتمه دکتر اخوان ضمن جمع بندی مطالب، اظهار نمود که در اسرع وقت جلسات تخصصی با هریک از دبیرخانه های تابع معاونت آموزشی و نمایندگان سازمان و کمیته پدافند غیرعامل برگزار و هریک از حیطه های عملکردی به طور اختصاصی پیگیری خواهد شد.

 


١١:٢٧ - 1397/07/28    /    شماره : ١٤٧٥٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٤