اخبار > مجامع بین المللی از رویکرد یکجانبه در تصمیم گیری های اخلاقی پرهیز کنند


  چاپ        ارسال به دوست

نائب رئیس کمیته ملی اخلاق پزشکی کشورمان عنوان کرد؛

مجامع بین المللی از رویکرد یکجانبه در تصمیم گیری های اخلاقی پرهیز کنند

نائب رئیس کمیته ملی اخلاق پزشکی که به عنوان نماینده کشورمان در نشست مشترک کمیته بین الدولی اخلاق زیستی شرکت کرده بود بر لزوم توجه به سلامت انسان ها در مسائل اخلاقی تاکید کرد و گفت: تصمیمات مرتبط با اخلاق پزشکی در مجامع بین المللی باید متناسب با تفاوت های فرهنگی و مذهبی کشورها اتخاذ شود و از نگاه یکجانبه به این مسائل پرهیز گردد.

 

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی اخلاق پزشکی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک کمیته بین الدولی اخلاق زیستی (IGBC) و کمیته بین المللی اخلاق  زیستی(IBC) و کمیته بین المللی اخلاق در علوم و فناوری یونسکو (COMEST)که در محل سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO) پاریس شرکت کرده بر لزوم تدوین برنامه استراتژیک اخلاق در کشورهای جهان تاکید کرد.  

 

در این نشست مسائلی همچون  اخلاق در فناوری های کمک باروری، مسؤولیت فردی اشخاص در قبال خودشان،  اخلاق آب، اخلاق اینترنت اشیاء و ارتباط کمیته های اخلاق با یکدیگرمطرح شد.  

 

دکتر لاریجانی که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست شرکت کرده با اشاره به برنامه های اخلاق پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: در کشور جمهوری اسلامی ایران چندسالی است که با تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی به عنوان یک نهاد سیاستگذار ملی، اقدامات ارزشمندی در این زمینه صورت گرفته است.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از تدوین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور سخن گفت و اظهار داشت: تجربه تدوین 2 دوره برنامه استراتژیک اخلاق پزشکی در کشور ما وجود دارد و سایر کشورها هم لازم است چنین برنامه ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه برنامه استراتژیک به حرکت کشورها در مسیر توسعه اخلاق پزشکی جهت می دهد گفت: توجه به برنامه های استراتژیک اخلاق پزشکی در کشورها لازم است به عنوان یکی از اولویت های  کمیته بین الدولی اخلاق زیستی مطرح گردد.

دکتر لاریجانی به نقش چشمگیر حرفه مندان علوم پزشکی در توسعه و پیشبرد برنامه های اخلاق پزشکی در کشورها اشاره کرد و گفت: افراد جامعه نیز در مقابل سلامت خود مسئول هستند و این یکی از مسائلی است که باید در اخلاق مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه یکی از مباحث نشست به این موضوع اختصاص یافته افزود: حرفه مندان علوم پزشکی می توانند نقش برجسته ای در تبیین این مفاهیم و آشنایی افراد با مسئولیتی که در قبال سلامت خود دارند ایفا کنند.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با اشاره به مباحث مطرح شده در این نشست از جمله اخلاق اینترنت اشیاء تاکید کرد: سلامت انسان ها و جنبه های مختلف آن باید در تمامی مباحث اخلاقی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه موضوع اخلاق در فناوری های کمک باروری نیز در این نشست مطرح شده است گفت: ضروری است تا توجه بیشتری به بنیان خانواده در این مسائل شود و در این خصوص با پرهیز از نگاه یکجانبه، با لحاظ نمودن تفاوت های فرهنگی و باورهای مذهبی جوامع در مجامع بین المللی مانند یونسکو تصمیم گیری شود.


١٦:٤٢ - 1397/06/21    /    شماره : ١٤٧٠٣٢    /    تعداد نمایش : ٣٦٠