اخبار > جمهوری اسلامی ایران می تواند قطب کنترل بیماری های غیرواگیر در منطقه باشد


  چاپ        ارسال به دوست

جمهوری اسلامی ایران می تواند قطب کنترل بیماری های غیرواگیر در منطقه باشد

 

در نشستی با حضور رییس بخش مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گزارش عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر ارائه شد.

گالری تصاویر


دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست با دکتر سلیم المنظری رییس بخش مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که در روز یکشنبه ۱۸ شهریور۹۷ برگزار شد با بیان اینکه طبق برنامه سازمان جهانی بهداشت تمامی کشورها ماموریت دارند تا برنامه منظمی در مورد کنترل بیماری های غیرواگیر داشته باشند و در ایران یک برنامه ملی برای کنترل بیماریهای غیرواگیر تدوین شده است

دکتر لاریجانی از راه اندازی کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در کشور خبر داد و گفت: کمیته های جانبی در زیر مجموعه این کمیته ملی کنترل بیماریهای هدف مختلف مثل دیابت، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و ... را دنبال می کنند

وی اظهار داشت: همکاری درون بخشی در بین معاونت های مختلف وزارت بهداشت و همچنین همکاری با سایر وزارتخانه‌ها برای کنترل بیماریهای غیرواگیر در کشور شکل گرفته و سعی می شود مشارکت نهادهای غیردولتی و مردم نهاد هم در اجرای این برنامه جلب شود

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه اهدافی توسط سازمان جهانی بهداشت برای همه کشورها تعیین شده اظهار داشت: باتوجه به شرایط ویژه کشور اهداف اختصاصی برای ایران تعیین شده که در سند ملی بیماری های غیرواگیر پیگیری می شود مثل حوادث ترافیکی، کاهش مصرف اسیدهای چرب ترانس ...

وی فعالیت فیزیکی کم را یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماریهای غیرواگیر ذکر کرد و گفت: اگر کشورها می خواهند بیماری های غیرواگیر را کنترل کنند لازم است عوامل خطر در هر کشور شناخته شود. به عنوان مثال تصادفات جاده ای بخش عمده ای از مرگ و میرها را در ایران به خود اختصاص می دهد. و به عنوان یک هدف ویژه دنبال می شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به حمایت های مسئولین ارشد کشور از برنامه کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: سند ملی بیماری های غیرواگیر به تایید رئیس محترم جمهور و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ایران رسیده است و بسیاری از وزارتخانه های ذیربط با این سند موافقت نموده اند.

وی افزود: تفاهم نامه هایی با وزارت کشاورزی برای کنترل مواد غذایی، وزارت راه برای کنترل حوادث ترافیکی و وزارت ورزش برای برنامه ریزی افزایش فعالیت فیزیکی در جامعه منعقد شده که اجرای آن می تواند کمک شایانی به کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور بکند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر بر اهمیت ثبت اطلاعات ملی در تصمیم گیری برای کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید کرد و اظهار داشت: سیستم ثبت بیماری هایی مثل دیابت و سرطان در کشور راه اندازی شده و با همکاری معاونت های بهداشتی و درمانی در حال راه اندازی کلینیک های دیابت در دانشگاههای علوم پزشکی کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه ایران کشور پهناوری است و چالش های سلامت در نقاط مختلف آن متفاوت است گفت: مطالعاتی در زمینه بار بیماری ها و مرگ و میر در استان های کشور انجام شده و مستندات آن برای برنامه ریزی در اختیار مسئولین استان ها قرار گرفته است.

دکتر لاریجانی با اشاره به انجام مطالعات ملی در زمینه بیماری های غیرواگیر گفت: 27 درصد جامعه ایران چاق هستند و حدود 30 درصد افراد کلسترول بالا دارند و فعالیت فیزیکی در برخی نقاط کشور بسیار پایین است به طوری که حدود 60 درصد افراد کمبود فعالیت فیزیکی دارند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به راه اندازی سامانه ویزیت اشاره کرد و اظهار داشت: اطلاعات کشوری و همچنین استانی مرتبط با بیماری های غیرواگیر در این سامانه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در استان کشور حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد گفت: باتوجه به نظام ارائه خدمات ایران این دانشگاهها خدمات، آموزش و پژوهش را برعهده دارند و این امر باعث می شود برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر در دانشگاهها تسهیل شود.

دکتر لاریجانی از ساختار کمیته ملی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و افزود: اهداف کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور در سه سطح ملی، استانی و دانشگاهی ترسیم شده و در سطوح مربوطه پیگیری می شود.

وی از برگزاری کارگاههای توانمندسازی برای مسئولین کنترل بیماری های غیرواگیر در دانشگاهها سخن گفت و افزود: برنامه ملی کنترل بیماری های غیرواگیر ایران یک برنامه منحصر به فرد است و همکاری درون بخشی و برون بخشی خوبی برای اجرای این برنامه شکل گرفته است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به تجارب و دستاوردهای موفق جمهوری اسلامی ایران در زمینه برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: امیدواریم با تلاش هایی که در حال پیگیری است ایران به عنوان قطب کنترل بیماری های غیرواگیر تبدیل شود.

در ادامه این نشست گزارش هایی درخصوص کنترل بیماری سرطان، برنامه ایراپن، سلامت روان، نقش غذا و دارو در کنترل بیماری های غیرواگیر، کنترل حوادث ترافیکی و ارزیابی برنامه کنترل بیماری های غیرواگیر توسط اعضای کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و کارشناسان وزارت بهداشت ارائه شد.  

دکتر سلیم المنظری رییس بخش مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت پس از استماع گزارش های مرتبط با کنترل بیماری های غیرواگیر در کشورمان، گفت: برنامه های ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر بسیار علمی است و موفقیت های بسیار خوبی حاصل شده است.  تجارب موفقی در زمینه همکاری بین بخشی در کنترل بیماری های غیرواگیر در ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه در کاهش تصادفات جاده ای همکاری خوبی در ایران شکل گرفته است گفت: مسئولین وزارت بهداشت ایران می توانند از این تجربه در سایر عرصه های مرتبط با کنترل بیماری های غیرواگیر نیز استفاده کنند.

دکتر المنظری جلب مشارکت مردم را یکی از نکات کلیدی در کنترل بیماری های غیرواگیر ذکر کرد و گفت: لازم است مردم جامعه در قبال این برنامه احساس مالکیت داشته باشند تا در اجرای آن مشارکت کنند.

همل من نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز تجارب جمهوری اسلامی ایران را در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر موفق خواند و گفت: با شنیدن گزارش ها متوجه می شویم که کارهای چشمگیری در این زمینه در ایران صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه ایراپن یک برنامه موفق و منحصر به فرد است گفت: همکاری های خیلی خوبی در ایران در بین نهادهای مختلف برای برنامه های کنترل بیماری های غیرواگیر شکل گرفته و این نکته بسیار مثبتی در این زمینه است.

دکتر آرش رشیدیان نیز با تاکید بر این موضوع که موفقیت های چشمگیری در کشور برای کنترل بیماری های غیرواگیر حاصل شده گفت: کشور ایران می تواند با انتقال دانش و تجربیات خود به سایر کشورهای منطقه نقش چشمگیری در کنترل این بیماری ها داشته باشد. 

 

 

 


١٤:٣٨ - 1397/06/20    /    شماره : ١٤٧٠٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٨٠