اخبار > حرکت دانشگاههای علوم پزشکی به طرف دانشگاههای نسل جدید و حرکت به سمت مرجعیت علمی در حوزه علوم پزشکی


  چاپ        ارسال به دوست

حرکت دانشگاههای علوم پزشکی به طرف دانشگاههای نسل جدید و حرکت به سمت مرجعیت علمی در حوزه علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع مسئولین دانشگاههای کلان منطقه 10 آمایشی از این دانشگاهها خواست با بکارگیری ظرفیت اعضای هیات علمی و ایجاد شبکه های علمی در سطح منطقه ماموریت هایی را برای دستیابی به مرجعیت علمی پیگیری کنند.

 

گالری عکس

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست کلان منطقه آمایشی 10 که در روز چهارشنبه 6 تیرماه 1396 برگزار شد با اشاره به اهمیت همکاری و هم افزایی در بین دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در مناطق آمایشی کشور گفت: منطقه آمایشی 10 مشتمل بر دانشگاهها و سازمان هایی است که سهم عمده ای از تربیت دانشجو و تولید علم را در کشور به عهده دارد و لازم است برای تقویت نقش ملی این منطقه دانشگاهها همکاری خوبی با هم داشته باشند.

دکتر لاریجانی به اهمیت توسعه و اقتدار علمی کشور اشاره کرد و گفت: همانطور که در بیانات مقام معظم رهبری بارها آمده، توسعه علمی کشور می تواند تاثیر مثبتی در سایر حوزه ها داشته باشد. لذا نهادهای متولی آموزش و تولید علم مسئولیت خطیری را برعهده دارند که لازم است در این زمینه برنامه ریزی خوبی داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از پیشرفت های علمی کشور کشور طی چند سال گذشته سخن گفت و اظهار داشت: طبق آمار پایگاههای معتبر جهانی در زمینه تولید مستندات علمی در جهان رتبه 16 و در میان کشورهای اسلامی رتبه 1 داریم و رتبه ما در استنادهای علمی در جهان 23 است.

وی با بیان اینکه ایران از کل کمیت تولید علم دنیا 1.94 درصد سهم دارد، بیان کرد: ایران 2.9 درصد از مقالات یک درصد دنیا را تولید می کند و 18 دانشگاه ما جزو دانشگاههای برتر ایران در دنیا در نظام رتبه بندی تایمز هستند. این آمار نشان دهنده پیشرفت هایی در ارتقای کیفیت پژوهش و آموزش در کشور است و باید تلاش شود رتبه های کشور در این زمینه ارتقا یابد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه حدود 33 درصد از مستندات علمی کشور در حوزه علوم پزشکی تولید می شود گفت: در حوزه علوم پزشکی پیشرفت های چشمگیری طی چند سال گذشته در زمینه تولید و استنادات علمی داشته ایم و همکاری های بین المللی خوبی در حوزه علوم پزشکی با مراکز معتبر علمی جهان برقرار شده است.

وی خاطرنشان کرد: پژوهشگران برجسته ای در کشور ما وجود دارد و نسبت دانشمندان با رتبه علمی بالا در ایران به نسبت سایر کشورهای منطقه بسیار بالا است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از توسعه فناوری های علوم پزشکی در کشور سخن گفت و اظهار داشت: 950 شرکت دانش بنیان در نظام سلامت ایجاد شده که ضمن تولیدات علمی گسترده به لحاظ اقتصادی و اشتغال نیز دستاوردهای خوبی برای کشور داشته است.

وی افزود: ایران از لحاظ شاخص های نوآوری در منطقه بعد از هند رتبه دوم را دارد و این نشان می دهد تلاش های اعضای مجامع علمی کشور به سمت و سوی توسعه فناوری و نوآوری در حرکت است.

دکتر لاریجانی آموزش عالی سلامت را بستر لازم برای توسعه علمی کشور در حوزه سلامت ذکر کرد و گفت: در این چند دهه پیشرفت های چشمگیری در آموزش عالی، خصوصا تحصیلات تکمیلی، داشته ایم که توسعه علمی کشور مرهون این توسعه آموزش است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: این بسته ها با رویکردی آینده نگارانه مسیر روشنی را برای توسعه و ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی ایجاد کرده که به خوبی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه آمایش سرزمینی بستر خوبی برای تحول در آموزش ایجاد کرده و لازم است دانشگاهها از این بستر برای توسعه علمی خود کمک بگیرند.

دکتر لاریجانی از ماموریت گرایی دانشگاهها و مناطق آمایشی در بستر مصوبه آمایش سزمینی سخن گفت و اظهار داشت: حیطه های اولویت دار کشور از اسناد بالادستی استخراج شده و ماموریت های ملی متناسب با این اولویت ها و ظرفیت های مناطق آمایشی به مناطق سپرده شده است.

وی با بیان اینکه این ماموریت ها حدود 3 سال است که در دست اجرا است گفت: تحلیل های بر مبنای میزان پاسخگویی مناطق در سطح ملی و بهره وری مناطق در اجرای این ماموریت ها صورت گرفته و براین مبنا و نیازهای جدیدی که در کشور ایجاد شده ماموریت ها در حال بازنگری می باشد

معاون آموزشی وزارت بهداشت به تاثیر توسعه علمی کشور در بخش ارائه خدمات اشاره کرد و افزود: با تلاش هایی که در حوزه علوم پزشکی انجام شده امروز بیش از هر زمان دیگری اطلاعات برای تصمیم گیری مبتنی در شواهد در اختیار سیاستگذاران قرار دارد.

وی از انتشار تولیدات علمی کشور در سطح جهانی سخن گفت و اظهار داشت: براساس این پژوهش ها اسناد ملی زیادی تولید شده که می تواند اثرات ارزشمندی در توسعه سیاست های حوزه سلامت باشد. به عنوان مثال اطلس بار بیماری ها و عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به تفکیک استان های کشور منتشر شده که در سطح استان می تواند راهنمای مسئولین باشد.

دکتر لاریجانی به تلاش های صورت گرفته در حوزه کنترل بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و افزود: مستندات و برنامه های زیادی در این زمینه تدوین شده و کشور ما به عنوان یکی از 5 کشوری که در سال 2018 در سازمان جهانی بهداشت گزارش فعالیت های خود را ارائه می دهد، رتبه نخست منطقه و رتبه دوم در جهان را برای کنترل بیماریهای غیرواگیر کسب کرده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تمامی این پیشرفت ها حاصل تلاش هایی است که در دانشگاههای علوم پزشکی کشور صورت گرفته است، گفت: دانشگاههای بزرگ رسالت ویژه ای برای حفظ و ارتقای این توسعه علمی در سطح ملی بر عهده دارند. دانشگاههای مستقر در منطقه آمایشی 10 نیز به لحاظ اینکه بخش عمده ای از ظرفیت های آموزشی و پژوهشی را در خود دارند با همکاری و ایجاد شبکه های علمی در سطح کلان منطقه می توانند اثرات بسزایی در سطح کشور داشته باشند.

وی با تاکید بر اهمیت نقش اعضای هیات علمی در توسعه علمی کشور گفت: دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در منطقه 10 ظرفیت های بسیار خوبی دارند و می توانند با استفاده از توان اعضای هیات علمی نقش عمده ای در حرکت کشور به سمت مرجعیت علمی داشته باشند.

 

 

 

 

 


٠٨:٥٢ - 1397/04/10    /    شماره : ١٤٥٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٩٧