اخبار > 10 درصد متخصصین برتر می توانند مستقیم به دوره فوق تخصص در رشته های مورد نیاز کشور وارد شوند


  چاپ        ارسال به دوست

10 درصد متخصصین برتر می توانند مستقیم به دوره فوق تخصص در رشته های مورد نیاز کشور وارد شوند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تصویب شرایط ورود مستقیم از دوره تخصص به فوق تخصص سخن گفت و اظهار داشت: این مصوبه  از سي و هفتمين دوره آزمون ارتقاء رشته های تخصصی بالینی  به بعد قابل اجرا است.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به اهمیت تربیت نیروهای فوق تخصصی در نظام سلامت و نقش این نیروها در عرصه های آموزش و ارائه خدمات اشاره کرد و گفت: طبق سند برآورد نیروی انسانی، در برخی رشته ها می بایست تربیت نیرو با سرعت بیشتری صورت پذیرد تا نیازهای کشور در بازه های زمانی منطقی تامین شود.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: بر این اساس  پذیرش مستقیم دستیاردر رشته های فوق تخصصي مورد نیاز راهکاری است که می تواند با کوتاه تر کردن دوره تحصیل ورود دانش آموختگان به عرضه آموزش و ارائه خدمات را تسریع کند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: براساس این مصوبه  حداكثر 10% نفرات داراي نمره برتر در آزمون گواهينامه تخصصي با تراز كشوري محاسبه شده توسط  مرکز سنجش آموزش پزشکی به تفكيك رشته پس از اتمام دوره آموزشي تخصصي ، با هماهنگی معاونت های آموزشی و درمان مي توانند در رشته هاي مورد نياز فوق تخصصي پذيرفته شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: همچنین حداكثر 20% نفرات داراي نمره برتر تراز شده آزمون هاي ارتقاء سال هاي تحصيلي  ما قبل آخر در رشته هاي تخصصي جراحي عمومي، داخلي و كودكان هر دانشگاه، با هماهنگی معاونت های آموزشی و درمان می توانند مستقیم در مقطع فوق تخصص ادامه تحصیل دهند.

وی افزود: این افراد در صورتی که 75 درصد کارپوشه (log book) رشته  تخصصی مربوطه شان تکمیل شده و از سوي شوراي آموزشي دانشگاه محل تحصیل تائيد صلاحيت حرفه اي و به دبيرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی معرفی شوند بر اساس  شيوه نامه تدويني در رشته های مورد نیاز در سقف ظرفیت تخصیص یافته برای این گروه از داوطلبان می توانند بطور مستقیم درمقطع فوق تخصصي ادامه تحصیل دهند.

 

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در صورت لزوم دانشگاه محل تحصيل تخصصي اين گروه از افراد به منظور ادامه تحصيل در مقطع فوق تخصصي بنا به برنامه ريزي دبيرخانه شوراي آموزش پزشكي و تخصصي تغيير خواهد يافت، گفت: این گروه از افراد در پايان دوره فوق تخصصي و در صورت كسب قبولي نهايي بعنوان دارنده مدرك فوق تخصصي در رشته مربوطه شناخته مي شوند. این افراد در صورت علاقمندی در جریان تحصیل دوره فوق تخصصی می توانند در آزمون بورد تخصصی شرکت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این گروه ازدانش آموختگان برای عضویت در هیات علمی ملزم به دارابودن دانشنامه رشته تخصصی مادر و دانشنامه رشته فوق تخصصی مربوطه می باشند.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه  از سي و هفتمين دوره آزمون ارتقاء رشته های تخصصی بالینی  به بعد قابل اجرا است گفت: مقررات مرتبط با انصراف، ترك تحصيل ، مرخصي و ... اين گروه متعاقباً اعلام خواهد شد.

 


١١:٢٣ - 1397/04/03    /    شماره : ١٤٥٧٩٧    /    تعداد نمایش : ١٤٢٦