اخبار > بهره برداری از ظرفیت جوامع مدنی و مردم عامل مهمی در کنترل بیماری های غیرواگیر است


  چاپ        ارسال به دوست

بهره برداری از ظرفیت جوامع مدنی و مردم عامل مهمی در کنترل بیماری های غیرواگیر است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در حیطه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر، از توصیه های کمیسیون سازمان جهانی بهداشت در این زمینه سخن گفت.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه میلیون ها نفر در سراسر جهان در معرض خطر ابتلا به بیماریهای غیرواگیر هستند گفت: تمامی کشورها متعهد هستند در راستای کاهش مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر به منظور پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر اقدامات جدی انجام دهند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر کمیسیونی با مشارکت 21 کمیسیونر در سطح وزرای بهداشت و حتی رییس جمهور برخی کشورها تشکیل داده است که وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز کمیسیونر این کمیسیون بیماریهای غیرواگیر هستند و ایران به صورت فعال در این زمینه فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه روشنی برای کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر دارد، افزود: این کمیسیون موظف است مبتنی بر شواهد علمی و تجارب کشورهای مختلف به سازمان جهانی بهداشت کمک کند تا توصیه ها و راهکارهای کارآمدی به جهان ارایه گردد. در حال حاضر با وجود برنامه های مداخله ای مختلفی که در سطح جهان انحام گرفته است، دستیابی به هدف اصلی که کاهش 25 درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر است به کندی پیش می رود و امید است تلاش کمیسیون غیرواگیر در راستای جمع بندی و پیشنهاد استراتژی های شفاف و هدفمند به تسریع این مسیر کمک کند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر عدم وجود اولویت بندی، اثر مداخله گرهای اقتصادی و تجاری و همچنین کمبود سرمایه کافی و ظرفیت کار را از عواملی ذکر کرد که موجب کند بودن حرکت به سوی هدف کاهش 25 درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر در سطح جهان می شود و گفت: کمیسیونی که تشکیل شده با همکاری کشورهای عضو سعی در رفع این چالش ها دارد.

دکتر لاریجانی عنوان کرد: سازمان جهانی بهداشت در کمیسیونی که تشکیل داده به دنبا این است تا با ارزیابی اقدامات پیشین و ایده های خلاق و نوآورانه به کشورها کمک کند تا به هدف خود دست یابند.

وی اظهار داشت: کمیسیون سازمان جهانی بهداشت 6 توصیه کلی برای تمامی کشورها ارایه داده است که این توصیه ها شامل  شروع اقدامات از سیاستگذاران و مسوولین عالی رتبه، اولویت بندی و گسترش برنامه ها منطبق با اولویت، ادغام بیماریهای غیرواگیر در نظام سلامت و توجه به پوشش همگانی سلامت، جلب مشارکت ذی نفعان و تعیین مقررات، سرمایه گذاری و اجرا و ارزیابی هستند.

 

لزوم تعهد مسئولین عالی کشورها برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر/ هم افزایی در نظام ارائه خدمات

 

دکتر لاریجانی گفت: کمیسیون سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده اقدامات از سیاستگزاران و مسوولین عالی کشورها شروع شود. منظور این است که در این زمینه تنها وزارت بهداشت مسوول نیست؛ بلکه تمامی سیاستگذاران در سطوح مختلف و خارج از نظام سلامت نیز باید خود را در قبال پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و ارتقا سلامت روان مسئول بدانند. یعنی سیاستگذاران در تمامی سطوح مانند استانداران، شهرداران و حتی در سطوح محلی در این زمینه تلاش کنند تا بتوانند مجموعه ای از برنامه های جامع را در سطوح مختلف اجرا نمایند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ادامه داد: اولویت بندی و گسترش برنامه ها منطبق با اولویت ها مسئولیت دولت است که اولویت های حیطه بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان را مبتنی بر نیاز و با توجه به بافت منطقه ای نعیین کند و نظام سلامت را در خصوص اقدامات مرتبط سیاست ها آگاه کند و تمامی ساختار دولت را به سوی برنامه های پوشش همگانی سلامت حرکت دهد.  

وی در خصوص ادغام بیماریهای غیرواگیر در نظام سلامت و توجه به پوشش همگانی سلامت گفت: دولت ها باید نظام سلامت را به نحوی ارتقا دهند که  شامل ارتقای سلامت، پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و خدمات سلامت روان باشد و  در سیاست ها و برنامه ها، پوشش همگانی سلامت( UHC ) را با توجه به شرایط و نیازهای کشور مد نظر قرار دهند.

دکتر لاریجانی گفت: باید این اطمینان حاصل شود که بسته های خدمات سلامت در راستای  پوشش همگانی سلامت( UHC )  شامل بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان است و پیشگیری و مداخلات مراقبت های بهداشتی و همچنین دسترسی به داروهای ضروری و فن آوری های مورد نیاز از اولویت های نظام سلامت است در بسته های ارایه خدمت مد نظر قرار گرفته است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تقویت خدمات بهداشتی  اولیه (PHC) را یکی از الزامات برای اطمینان از پوشش عادلانه خدمات سلامت ذکر کرد و گفت: تربیت نیروی کافی و کارآمد در رشته های مختلف حوزه سلامت از الزاماتی است که باید بدان توجه شود، چرا که کارکنان نظام سلامت برآمده از جامعه مانند بهورزان و همچنین پرستاران از جمله نیروهایی هستند که می توانند در حیطه های مختلف تسلط داشته و نقش مهمی را در سطح جامعه ایفا نمایند.

وی افزود: هم افزایی در سیستم های موجود مراقبت های بیماریهای مزمن مانند HIV و TB نیز لازم است تقویت شود تا در بستر آنها پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و خدمات سلامت روان نیز ارایه گردد.

 

 

جلب مشارکت مردم، ذینفعان و بخش خصوصی برای کنترل بیماری های غیرواگیر

دکتر لاریجانی درخصوص جلب مشارکت ذی نفعان و تعیین مقررات در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و خدمات سلامت روان اظهار داشت: دولت ها باید تعامل مناسبی با بخش خصوصی، دانشگاه ها، جامعه مدنی و مردم داشته باشند و با رویکرد جامعه نگر و با نظر به تجارب و چالش ها،  مدل های مبتنی بر جامعه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر را تبیین نمایند.

وی افزود: باید در ایجاد محیط های محافظ سلامت از طریق اعمال قوانین موثر، مبتنی بر اولویتهای حوزه سلامت با جلب مشارکت مردم با اهدافی شفاف تلاش شود. تعاملات باید شفاف بوده و پاسخگویی ، ارزیابی و زمان بندی  در آن لحاظ شود.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر بر لزوم تعامل با بخش خصوصی در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر تاکید کرد و گفت: دولت ها باید به طور سازنده مشارکت بخش خصوصی را جلب نمایند و با توجه به مدیریت منافع تجاری، به دنبال راه هایی برای تقویت تعهدات و کمک به تحقق اهداف نظام سلامت و ارتقا سلامت مردم باشند.

 

محدود کردن بازاریابی محصولات ناسالم

وی اضافه کرد: مناسب است که دولت ها با شرکت های تولید کننده مواد غذایی در زمینه هایی مانند اصلاح مواد اولیه، برچسب گذاری و تنظیم بازاریابی همکاری داشته باشند. فراهم آوردن محیط و امکانات مورد نیاز ورزش و تفریحات سالم برای ارتقای فعالیت بدنی؛ تعامل با راه و شهرسازی برای اطمینان از مسیرهای ایمن و پایدار؛ همکاری با صنعت داروسازی و تولید کنندگان واکسن برای اطمینان از دسترسی به داروهای ضروری و واکسن با کیفیت قابل اطمینان؛ همکاری با شرکت های فن آوری برای استفاده از فن آوری های نوین در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر از رویکردهایی است که دولت ها می توانند در پیش گیرند. دولت ها همچنین می توانند بخش اقتصاد و تجارت الكترونیك را تشویق كنند تا راه هایی متناسب با شرایط کشور برای كاهش عوامل خطر ایجاد نمایند.

دکتر لاریجانی محدود کردن بازاریابی محصولات ناسالم (که حاوی مقادیر بیش از حد قند، نمک و اسید چرب ترانس هستند) برای کودکان را یکی از اولویت هایی ذکر کرد که لازم است مورد توجه قرار گیردو گفت: میتوان از رویکردهای اقتصادی  به منظور تشویق و ارتقا سبک زندگی سالم ،مصرف محصولات سالم ، کاهش در دسترس بودن و کاهش بازاریابی محصولات ناسالم و همچنین کاهش مصرف آنها استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه جوامع مدنی و مردم نقش بسیار مهمی در کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر دارند گفت: باید از مشارکت این گروهها بهره برداری شود، به ویژه در کشورهای کم درآمد و متوسط ، ارتقائ آگاهی، افزایش حمایت، ارائه خدمات و نظارت با مشارکت جامعه به پیشبرد اهداف یاری می رساند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اتخاذ رویکرد فرابخشی را یکی از راههای اصلی جلب مشارکت ذی نفعان به طور وسیع است که عنوان کرد و گفت: این اقدام می تواند به دستیابی به هدف اصلی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و ارتقائ سلامت روان بینجامد.

 

دولت ها و جامعه بین المللی باید یک پارادایم اقتصادی جدید برای تأمین مالی اقدامات مختص بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان ایجاد کنند

وی با اشاره به اهمیت توانمند سازی افراد جامعه و افزایش سواد سلامت آنان، عنوان کرد: این کار میتواند از طریق برنامه های آموزشی رسمی و کمپین های اطلاعاتی و ارتباطی هدفمند صورت پذیرد. کارشناسان بازاریابی و اقتصاددانان می توانند در ایجاد کمپین های سلامت عمومی و در خصوص چگونگی پیشگیری و کاهش عوامل خطر، کالاهای آسیب رسان و آسیب های ناشی از آنها نقش مهمی داشته باشند.

دکتر لاریجانی به اهمیت تامین مالی برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر اشاره کرد و گفت: دولت ها و جامعه بین المللی باید یک پارادایم اقتصادی جدید برای تأمین مالی اقدامات مختص بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان ایجاد کنند.

وی افزود: افزایش سهم بودجه های ملی مختص بیماریهای غیرواگیرو سلامت روان  در  نظام سلامت و بخش خارج از آن،  اجرای مقررات مالی، از جمله افزایش مالیات بر دخانیات و در نظر گرفتن مقررات مالی برای سایر محصولات ناسالم، بهره مندی از مستندات و ابزارهای سازمان بهداشت جهانی، ارزیابی بخش سلامت در درون و بیرون نظام سلامت و در صورت امکان، حسابرسی کامل هزینه ها سیاست هایی است که بر پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر تاثیر می گذارد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه ممکن است تأسیس یک صندوق سرمایه گذاری بین المللی برای تسهیل تامین منابع مالی کنترل بیماری های غیرواگیر مناسب باشد گفت: دولت ها باید پاسخگوئی به شهروندان خود برای اقدام در مورد بیماریهای غیرواگیر را تقویت کنند ومکانیسم هایی را برای پاسخگویی ملی با توجه به تعهدات ملی و بین المللی و ارزیابی اثر اقدامات بر سلامت مردم را ایجاد نمایند.


١٦:٣٢ - 1397/03/22    /    شماره : ١٤٥٦٨٦    /    تعداد نمایش : ٤٦٠