اخبار > صرفه جویی و اقتصاد مقاومتی اولویت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمام حوزه ها میباشد


  چاپ        ارسال به دوست

صرفه جویی و اقتصاد مقاومتی اولویت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمام حوزه ها میباشد

 

 دکتر دارابی با تاکید بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مناسبت به مردم اظهار داشت: باید اقتصاد مقاومتي و صرف جويي در تمام حوزه های دانشگاه تسری یابد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دكتر محمد رضا دارابي رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراسم اختتاميه يازدهمين جشنواره شهيد مطهري، اظهار داشت: دولت با كمبود منابع مالي روبه رو است و تصميماتي كه در سطح  وزارت بهداشت گرفته شده است بر اين مبنا مي باشد؛ كه همه كساني كه در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي منشا اثر هستند تا جايي كه مي توانند اقتصاد مقاومتي و صرف جويي را پيشه كنند.

وي متذكر شد: اگر چه اعتبارات حوزه وزارت بهداشت با تلاش هاي بسيار زياد وزیر بهداشت، درصدي رشد را نسبت به ساير موسسات داشته است و با تلاش فراوان اين موضوع پي گيري شده؛ اما در نهايت بضاعت دولت بيش از اين نبوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد، خاطر نشان كرد: به علت بدهي هاي زياد بيمه ها مقرر شده است اعتبار بيمه اي دانشگاه ها در سال جاري با كاهش هزينه اي حدود ۱۷.۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ رو به رو شود.

دكتر دارابي ابراز داشت: با تلاش هاي وزير بهداشت بنا شد كه از اين ميزان ۱۰ درصد بر عهده دانشگاه ها، هشت درصد بر عهده بيمه ها و چهار درصد نيز بر عهده وزارت بهداشت باشد كه نشان دهنده ۲۲ درصد كاهش اعتبارات بيمه اي دانشگاه نسبت به سال ۹۶ و۱۷.۵درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ است.

وي اظهار داشت: بر اين اساس رسالت بزرگي بر عهده همه از جمله مديران، اساتيد، دانشجويان و پرسنل وجود دارد و اين صرفه جويي از خاموش كردن يك لامپ در شرايط غير ضرور، انديكاسيون هاي علمي صحيح درماني، مصرف ملزومات پزشكي، استفاده از تجهيزات پزشكي و ... بايد انجام شود.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد، ابراز داشت: نگهداري تجهيزات پزشكي يكي از اقدماتي است كه مي تواند صرفه جويي بسيار خوبي را براي ما به دنبال داشته باشد.

دكتر دارابي بيان داشت: موضوعي كه بايد در بالين مد نظر قرار بگيرد گايدلاين هايي است كه در رشته هاي مختلف پزشكي ارائه شده و با عمل به آن ها بايد به كاهش هزينه دست پيدا كرد.

وي تصريح كرد: بايد در طول سال جاري با وجود ۱۰ درصد كمبود اعتبارات بيمه اي بهترين خدمات را به مردم ارائه دهيم و بنا شده است دانشگاه ها معادل آن چه را كه بيش از ۱۰ درصد به كاهش هزينه دست پيدا كردند از سوي وزير بهداشت به عنوان تشويقي دريافت كنند.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد خاطر نشان كرد: ركن اصلي درمان پزشكان، دستياران، پرستاران، دانشجويان، رشته هاي پيراپزشكي، اقدامات پاراكلينيكي، آزمايشگاهي و غيره هستند و عمده هزينه اي كه در دانشگاه متحمل مي شويم به اقدامات پاراكلينيك باز مي گردد كه علاوه بر تجهيزات، هزينه اقدامات آن نيز گران است.

وي به حوزه بهداشت و درمان اشاره كرد و گفت: اين دو حوزه بسيار گسترده است به نحوي كه از دور ترين نقاط استان خراسان رضوي تا مشهد ارائه خدمات در حال انجام است. خدمتي كه بايد در بهترين و بالاترين سطح ارائه شود.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد ادامه داد: ما آموخته ايم كه آن چه را براي خود نمي پسنديم براي ديگران نيز ناپسند بدانيم؛ بنابراين بايد بيمار را مانند عضوي از خانواده خود بدانيم و هر آن چه را كه براي بيمار خود انتظار داريم براي ديگر بيماران نيز متصور باشيم.

دكتر دارابي بيان داشت: اميدواريم با برنامه ريزي هايي كه در ستاد دانشگاه خواهد شد با همكاري اساتيد در رشته هاي علوم پايه و بالين بتوانيم به دانشگاه در اين راستا كمك كنيم؛ زيرا اين كمك به مردم و اقتصاد كشور در استفاده كافي از امكانات خواهد بود.

وي در بخش دوم صحبت هاي خود به موفقيت هاي دانشگاه هاي علوم پزشكي مشهد و كلان منطقه ۹ آمايشي اشاره كرد و گفت: اساتيد در دانشگاه مشهد و همه دانشگاه ها سالي پر از موفقيت را براي خود و دانشگاه رقم زدند. در دانشگاه مشهد نيز در حوزه هاي آموزشي، پژوهشي، درماني، بهداشتي، دانشجوييي، دارو غذا و توسعه اقدامات خوبي انجام شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد، بيان داشت: تعدادي از اساتيد دانشگاه در سال گذشته پس از سال هاي متمادي خدمت به افتخار بازنشستگي نائل آمدند.

دكتر دارابي متذكر شد: تعدادي از اساتيد دانشگاه به علت انجام فعاليت هاي فرهنگي، آموزشي، علمي و شركت در امور اجرايي موفق شده اند ارتقاي علمي يافته و به افتخار استادياري، دانشياري و استادي نائل شوند كه جاي تبريك دارد.

وي بيان داشت: دانشگاه در سال قبل مبحث استاد ممتازي را در برنامه خود قرار داد  و در سال قبل دو نفر از اساتيد دانشگاه به اين مقام نائل آمدند؛ كه اميدوارم در سال جاري اين روند ادامه داشته باشد؛ اين در حالي است كه شش نفر از اساتيد دانشگاه به عنوان يك درصد از دانشمندان برتر جهان در آمده و تعدادي در جشنواره رازي حائز رتبه شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد، بيان داشت: دانشگاه مشهد موفق شد براي اولين بار در كشور مجوز مرکز یونسکو را در حيطه مطالعات علوم پايه و تغذيه كسب كند؛ كه افتخار بزرگي براي دانشگاه محسوب مي شود.

دكتر دارابي يادآور شد: همكاري با دانشگاه مونستر آلمان و قازان تاتارستان، جذب دانشجويان از كشورهاي مختلف در رشته هاي مختلف دانشجويي و دریافت مجوز پذيرش دانشجو از تمامي كشورها در مقاطع تحصيلات تكميلي (پست گرجويت) از ديگر موفقيت هاي دانشگاه به حساب مي آيد.

وي تاكيد كرد: بر اين اساس در شوراي آموزشي دانشگاه مصوب شده است كه ۲۰ درصد ظرفيت رشته هاي مختلف را به جذب دانشجوي خارجي اختصاص دهد تا بتوان اعتبار بين المللي را كسب کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشكي مشهد يادآور شد: در حوزه هاي مختلف تلاش شده است تا اعتبارات بين المللي و داخلي را تقويت كنيم؛ كه در اين راستا ارتباطات داخل دانشگاهي و بين رشته اي در جهت ايجاد افتخار و ارتقاي دانشگاه داراي اهميت است.

 

                                                 

           

 


١٤:٤٧ - 1397/02/30    /    شماره : ١٤٥٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٥٠