اخبار > سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر با هدف کاهش عوامل تهدید در ایران تا سال 2025 تدوین شده است.


  چاپ        ارسال به دوست

سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر با هدف کاهش عوامل تهدید در ایران تا سال 2025 تدوین شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

  سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر که به تائید سازمان بهداشت جهانی رسیده است . مشتمل بر 9 هدف جهانی و 4 هدف ملی مبتنی بر اولویت های کشور با هدف کاهش عوامل تهدید تدوین شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی، دکتر افشین استوار سرپرست دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت در نشست مسئولین انجمن های علمی گروه پزشکی که در روز یکشنبه 23 اردیبهشت 97 برگزار شد، به تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و تائید آن توسط هیات دولت اشاره کرد اظهار داشت این سند شامل 13 هدف مشتمل بر 9 هدف جهانی و 4 هدف ملی مبتنی براولویت کشور تدوین شده است که به منظور جلب مشارکت وزارتخانه ها و سازمانهای همکار تفاهم نامه های رسمی در خصوص همکاری فی مابین منعقد شده است.

دکتر استوار با اشاره به اینکه در ایران سالانه 280 هزار مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر اتفاق می افتد تشکیل کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر را در راستای پاسخ به این تهدید برشمرد و خاطرنشان کرد این کمیته با رویکرد سازو کار بین بخشی مسئولیت برنامه ریزی ، تصمیم سازی و سیاستگذاری در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آنها را برعهده دارد.

وی با اشاره به تدوین بسته خدمات جامع غیرواگیر (IRAPEN) و چهارچوب های ملی ارائه خدمات بیماریهای قلبی عروقی ، دیابت و حوادث ترافیکی، استفاده از اطلاعات و شاخص های مورد نیاز را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد در همین راستا اطلس بار بیماریها با ارائه اطلاعات در خصوص میزان مرگ، علل مرگ و میر یا زندگی به تفکیک گروههای مختلف سنی و جنسیت از سال 1990 تا 2015 در سطح ملی گردآوری شده است.

دکتر استوار با اشاره به تدوین اطلس عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر در 3 جلد و در سطوح ملی و استانی ابراز امیدواری کرد تحقق برنامه های سند ملی بیماریهای غیرواگیر با همکاری تنگاتنگ و گسترده بخشهای دولتی، خصوصی و جامعه مدنی میسر شود.

 

 


١٢:٤٩ - 1397/02/24    /    شماره : ١٤٥٢٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٨٤