اخبار > همکاری ایران و سوئیس در حوزه سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری ایران و سوئیس در حوزه سلامت

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با دبیرکل وزارت آموزش تحقیقات و نوآوری سوئیس با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه های مختلف نظام سلامت بر لزوم تشکیل کمیته های مشترک بین دو کشور برای برنامه ریزی و توسعه همکاری ها تاکید کرد.

 گالری عکس


دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با دکتر آمبرجیو دبیرکل وزارت آموزش تحقیقات و نوآوری سوئیس که با حضور قائم مقام وزیر بهداشت در اموری بین الملل، جمعی از مدیران وزارت بهداشت و هیات سوئیسی انجام شده با اشاره به پیشینه غنی جمهوری اسلامی ایران در علوم پزشکی گفت: در سال 1364 آموزش سلامت ایران با حوزه خدمات ادغام شد و این اقدام زمینه های گسترش چشمگیری در علوم پزشکی کشور را فراهم کرد.

 

دکتر لاریجانی از پیشرفت های چشمگیر علوم پزشکی کشور طی چند دهه گذشته سخن گفت و اظهار داشت: در حال حاضر در هریک از استان های کشور ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را در این استان برعهده دارد.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت به توسعه نیروی انسانی نظام سلامت در قالب توسعه آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در طی این چند دهه دانشگاههای علوم پزشکی چند برابر شده و اکنون تمام رشته های علوم پزشکی در ایران تدریس می شود.

 

وی افزود: اکنون حدود 190 هزار دانشجوی علوم پزشکی در رشته های مختلف در ایران داریم و تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما به طرظ چشمگیری رشد داشته است.

 

دکتر لاریجانی از توجه نهادهای بالادستی در کشور به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: طرح تحول نظام سلامت از ابتدای دولت یازدهم آغاز شد که دستاوردهای بسیاری به لحاظ دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی و توسعه بیمه های پایه سلامت داشته است.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت به ظرفیت های علوم دارویی ایران اشاره کرد و گفت: کارخانه های داروسازی زیادی در ایران وجود دارد و تحقیقات گسترده ای نیز در زمینه علوم دارویی انجام می شود. باتوجه به ظرفیت های موجود ایران و سوئیس می توانند همکاری های خوبی در زمینه صنایع دارویی با یکدیگر داشته باشند.

 

وی به برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در این برنامه با توجه به استانداردهای بین المللی آموزش عالی بر برخی نقاط کلیدی نظیر پاسخگویی اجتماعی، توسعه مجازی آموزش، بین المللی سازی آموزش و بازنگری برنامه های درسی متناسب با نیاز کشور و تکنولوژی روز دنیا تاکید شده است.

 

دکتر لاریجانی گفت: کشور ایران طی چند دهه اخیر پیشرفت های چشمگیری در حوزه پژوهش و رشد تولیدات علمی داشته است. به طوری که در برخی رتبه بندی ها رتبه 16 جهان و 1 منطقه را کسب کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: 10 درصد از اعضای هیات علمی ایران در حوزه سلامت فعالیت می کنند ولی 30 درصد تولیدات علمی مربوط به این حوزه است.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیماری های غیرواگیر را یکی از چالش های حوزه سلامت در تمام کشورهای دنیا ذکر کرد و گفت: در ایران برنامه بسیار خوبی برای کنترل بیماری های غیرواگیر طراحی شده و کشور ایران جزو کشورهای پیشرو در این حوزه شناخته شده است.

 

وی ادامه داد: پروژه های ملی بزرگی با همکاری مراکز تحقیقاتی ایران در حال اجرا است و اقداماتی در زمینه علوم نوین نظیر پزشکی شخصی صورت گرفته است.

 

در ادامه این نشست برخی از اعضای هیات سوئیسی سوالاتی درخصوص کوریکولوم آموزشی رشته پزشکی در ایران و نحوه اجرای برنامه ها پرسیدند که دکتر لاریجانی از بازنگری برنامه آموزشی پزشکی عمومی در ایران سخن گفت و اظهار داشت: برنامه های سایر رشته ها نظیر دندانپزشکی و داروسازی نیز بازنگری شده یا در حال بازنگری است و به زودی ابلاغ می شود.

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت درخصوص ضمانت اجرای این برنامه ها در دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: تمامی دانشگاهها و بیمارستان های آموزشی ایران اعتباربخشی شده است و چنانچه دانشگاهی استانداردهای لازم را کسب نکرده در فرصتی وقت دارد که اصلاحات لازم را انجام دهد و در برهه های زمانی مشخص دوباره ارزیابی می شود.

 

وی افزود: اعتباربخشی دانشکده های پزشکی نیز به زودی آغاز می شود و اجرای برنامه آموزشی جدید از سوی وزارت بهداشت پیگیری خواهد شد.

 

از دیگر سوالاتی که در این نشست مطرح شد نحوه برگزاری برنامه ها و مطالعات کوهورت ملی با وجود وسعت و جمعیت زیاد کشور بود. معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال گفت: دانشگاههای علوم پزشکی در هر استان همکار وزارت بهداشت هستند و برنامه های ملی از طریق این دانشگاهها در استان های مختلف اجرا و اطلاعات مربوطه در سطح ملی جمع آوری می شود.

 

وی همچنین به تقسیم کشور در حوزه آموزش عالی سلامت به 10 منطقه آمایشی اشاره کرد و گفت: این مناطق همکار وزارت بهداشت در اجرای برنامه ها هستند و دانشگاههای مستقر در مناطق با همکاری یکدیگر برنامه ها را پیش می برند.

 

همچنین توضیحاتی نیز درخصوص همکاری انجمن های علمی گروه پزشکی با وزارت بهداشت و همینطور آموزش طب سنتی ایرانی در ایران و تحقیقاتی که در دانشکده های طب سنتی به منظور استفاده مبتنی بر شواهد از این نوع طب در کنار طب نوین صورت گرفته توسط مدیران حوزه آموزش وزارت بهداشت مآداده شد.

 

در ادامه دکتر آمبرجیو دبیرکل وزارت آموزش تحقیقات و نوآوری سوئیس با اشاره به اینکه ایران پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مختلف سلامت و تربین نیروی انسانی نظام سلامت داشته، گفت: همكاري حوزه علوم پزشكي و ساير علوم ایران با دانشگاه های سوئیس بسیار دارای اهمیت است.

 

آمبرجیو ضمن ابراز علاقه مندي به همکاری در زمينه همكاري هاي علمي،آموزشي و تحقيقاتي با جمهوری اسلامی ایران، گفت: تبادل تجربيات و اطلاعات دو كشور به خصوص استفاده از تجربيات وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ايران در زمينه آموزش پزشكي و سلامت همچنين همكاري حوزه علوم پزشكي و ساير علوم ایران با دانشگاه های سوئیس بسیار دارای اهمیت است.

 

وی ضمن اظهار خرسندی برای تبادل دانشجو و اساتيد به ظرفيت بسیار خوب ايران در زمينه دارو و سرمايه گذاري شركت هاي دارويي سوییسی در کشورمان، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند با جذب سرمایه گذاری و همکاری دو جانبه در زمینه دارو با سوئیس، به انتقال تجربیات و همکاری های دوجانبه اقدام کند.

 

آمبرجیو نیز ضمن اظهار امیدواری برای همکاری مشترک در زمينه كنترل بیماریهای واگیر و پروژه هاي مشترك در زمينه گياهان دارويي و توليدات طبيعي، تصریح کرد: سوئیس می تواند در این خصوص با ایران همکاری های دوجانبه ای داشته باشد.

 

در پایان این نشست در راستای توسعه همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و آموزش پزشکی دو کشور ایران و سوئیس، بیانیه مشترکی توسط دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت کشورمان و دکتر آمبروجیو دبیرکل وزارت آموزش، تحقیقات و نوآوری به امضا رسید.

 

 


١١:٥٥ - 1397/02/17    /    شماره : ١٤٥١٢٥    /    تعداد نمایش : ١٠٢٦