اخبار > ارتباط بین نخبگان و سیاستگذاران برای گرفتن تصمیمات منطقی، بسیار مهم و ضروری است


  چاپ        ارسال به دوست

ارتباط بین نخبگان و سیاستگذاران برای گرفتن تصمیمات منطقی، بسیار مهم و ضروری است

 

وزیر بهداشت گفت: ارتباط بین نخبگان و سیاستگذاران برای گرفتن تصمیمات منطقی، بسیار مهم و ضروری است و در تدوین برنامه های آموزشی می توانیم از نظرات استعدادهای درخشان استفاده کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در گردهمایی دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاههای علوم پزشکی کشور، سرمایه اصلی هر نظامی را نیروی انسانی آن کشور دانست و افزود: نیروی انسانی متخصص، می تواند پرچمدار پیشرفت و توسعه هر جامعه باشد.

دکتر هاشمی به پیشرفت های علمی ایران و کشورهای منطقه در طول 4 دهه گذشته اشاره کرد و گفت: در طول این مدت، فقط ایران مسیر تحول و پیشرفت علمی را طی نکرده بلکه در برخی از حوزه ها و بخشها سرعت سایر کشورها، بیشتر از ما بوده است اما در حوزه علوم پزشکی، وضعیت ایران در منطقه، ممتاز است.

وزیر بهداشت با  تاکید بر لزوم توسعه علم و دانش و استفاده از تجارب بشری، خاطرنشان کرد: همه کشورها ناگزیرند برای پیشرفت، از مسیر علم، دانش، مهارت و تجربیات بشری عبور کنند البته علوم باید بومی سازی شود تا آسیبی به آنها وارد نشود.

دکتر هاشمی  در بخش دیگری از سخنان خود گفت: افتخار می کنیم که در جمهوری اسلامی ایران با  دارا بودن 60 دانشگاه علوم پزشکی، رتبه اول منطقه از نظر علوم پزشکی و تولید علم را داریم و از نظر تربیت نیروی انسانی و آموزش، سالهاست که دیگر نیازی به خارج از کشور نداریم و این موفقیت ها به برکت استعدادهایی به وجود آمده که برای دل خودشان و کشورشان فارغ از هر نوع نگاه سیاسی و اعتقادی، تلاش می کنند.

 وزیر بهداشت تعداد اعضای هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور را حدود 18 هزار نفر عنوان کرد و افزود: این افراد، تربیت حدود 200 هزار دانشجو را بر عهده دارند.

دکتر هاشمی در ادامه از تحول در آموزش پزشکی به عنوان یکی از اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت در دولت یازدهم یاد کرد و گفت: در دوره مدیریت دکتر لاریجانی، اقدامات بسیار خوبی در حوزه آموزش پزشکی در کشور انجام شد و جنب و جوش زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی اتفاق افتاد البته هنوز تا  رسیدن به نقطه مورد نظر، فاصله داریم اما در مسیر درستی قرار گرفته ایم و بخشی از موفقیت های این حوزه نیز به علاقه مندی افرادی بر می گردد که وارد رشته های علوم پزشکی می شوند و در آن تحصیل می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به این که سالانه حدود 500 هزار نفر از داوطلبان کنکور سراسری علاقه مند به انتخاب  رشته های علوم پزشکی هستند، تاکید کرد: امروز اکثر ایرانیان، سنت نوع­دوستی، انسان دوستی و علاقه مندی برای کمک به دیگران را حفظ کرده اند و در رشته های علوم پزشکی، این مسائل، نمود بیشتری دارد که این، بالاترین سرمایه برای یک کشور و نظام است و برخی از داوطلبان  نیز ، به اصرار والدین خود به رشته های علوم پزشکی وارد شده اند و علاقه آنها ممکن است مهندسی باشد اما نمی دانم چرا برخی غوغالاساران این موارد را نمی بینند.

 دکتر هاشمی یادآور شد: باید این توانمندی را در نظام آموزشی کشور ایجاد کنیم که از استعدادهای علاقه مند، برای خدمت بیشتر به مردم حداکثر استفاده را کنیم زیرا هدف در نهایت خدمت به مردم و پیشرفت کشور است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر از استقبال سالانه 500 هزار نفر به رشته های علوم پزشکی، استفاده نکرده و آنها را توانمند نکنیم و برای آنها بازار کار ایجاد نکنیم، طبیعی است که به خارج از کشور مهاجرت می کنند.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه معتقدم در حوزه پزشکی، بهترین تصمیم ها در طول 30 سال گذشته در مورد عدم مهاجرت استعدادهای درخشان، اتخاذ شده است، افزود: هنر ما باید این باشد که بتوانیم دانشجویان ایرانی که در آمریکا تحصیل می کنند را به کشور برگردانیم و مهاجرت معکوس داشته باشیم و اعتقاد دارم که در حوزه پزشکی، توانسته ایم چنین کاری را انجام بدهیم.

وزیر بهداشت طراحی نظام بهداشت و درمان کشور را یکی از دلایل عدم مهاجرت نیروی انسانی حوزه های پزشکی به خارج از کشور عنوان کرد و گفت: هر سال، تعداد زیادی پزشک و متخصص به کشور باز می گردد و مشغول فعالیت می شوند بنابراین هنر یک نظام این نیست که درهای کشور را ببندند و بگوید که نباید از کشور خارج شوید بلکه نیروهای انسانی باید به خارج از کشور بروند و دانش و مهارت کسب کنند.

دکتر هاشمی گفت:  دانشجویان کشورهای دیگر برای تحصیل به کشورهای پیشرفته می روند اما دوباره به کشور خود بر می گردند و فرزندان ایرانی هم باید بروند و دوباره به ایران بازگردند و  هنر ما باید این باشد که آنها را سراز پا نشناخته بر گردانیم تا با مراکز علمی دنیا رقابت کنند.

وزیر بهداشت تحصیل همزمان دانشجویان استعدادهای درخشان در دو رشته علوم پزشکی را یکی از تصمیمات مهم معاونت آموزشی وزارت بهداشت در راستای حمایت از این دانشجویان دانست و خاطرنشان کرد: یکی از آرزوهای من این بود که در دوران تحصیل بتوانیم امکان تحصیل همزمان را داشته باشیم.

وی ضمن تقدیر از معاونت آموزشی وزارت بهداشت به دلیل راه اندازی کمیته نخبگان در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: ارتباط بین نخبگان و سیاستگذاران برای گرفتن تصمیمات منطقی، بسیار مهم و ضروری است و در تدوین برنامه های آموزشی می توانیم از نظرات استعدادهای درخشان استفاده کنیم.

دکتر هاشمی در ادامه  به ساخت 2500 خانه بهداشت و حدود 5000 مرکز جامع خدمات سلامت و پایگاه سلامت در دولت یازدهم اشاره کرد و آن را زیرساخت مناسبی برای بردن دانشجویان علوم پزشکی به فیلد بهداشتی و درمانی دانست.

وزیر بهداشت گفت: با وجود پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطی، نیاز به محفوظات در مقایسه با دوران گذشته، کمتر احساس می شود و آنچه می ماند مهارت است که از دانش برگرفته می شود اما دانشجویان باید در مردم رفتارسازی کنند و این هدف در معاونت آموزشی وزارت بهداشت وجود دارد.

دکتر هاشمی در ادامه  برگزاری سالانه سه گردهمایی در مورد استعدادهای درخشان را اقدامی خوب دانست و در عین حال یادآور شد: همه ما دوست داریم دیده شویم و خداوند این خصلت را در نهاد بشر قرار داده اما برخی افراد از آن، استفاده نادرست می کنند و به قدری خودشیفته می شوند که دست به برخی اقداماتی می زنند که نباید انجام بدهند.

وزیر بهداشت در بخش پایانی سخنان خود خطاب به استعدادهای درخشان توصیه کرد: احساس نکنید تافته جدا بافته اید. هر قدر پربارتر باشید، باید فرو افتاده تر باشید. تلاش کنید که تواضع، تا آخر عمر همراهتان باشد که در این صورت باعث پیشرفت و محبوبیت بیشتر در محیط کار و در بین مردم می شود. به استعداد درخشان بودن افتخار کنید و افتخار این است که خدا را شکر کنید و مردم را مورد احترام قرار دهید.

 

 


٢٢:٠٣ - 1396/03/18    /    شماره : ١٣٩٦١٤    /    تعداد نمایش : ٥٥٢