خبرنامه شماره 34
   
 
 
 

در فضای مجازی ما را دنبال کنید: سروش https://sapp.ir/dmenews - گپ https://gap.im/dmenews

 

 
     
 

 
     
     
 

وزیر بهداشت در مراسم تقدیر از نفرات برتر آزمون دستیاری: تلاش کنید پدران و مادران خوبی باشید و نام نیک از خودتان به جای بگذارید

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از برگزار کنندگان آزمون دستیاری، دانشگاه های علوم پزشکی و اعضای هیات علمی طراح سوالات، گفت: آزمون دستیاری پزشکی، اگر سخت ترین آزمون تحصیلی نباشد یکی از سخت ترین آزمونهای علمی کشور است چون رقابت برای ورود به مقاطع بالاتر، شدید و بسیار حساس است.

 
     
 

حرکت دانشگاههای علوم پزشکی به طرف دانشگاههای نسل جدید و حرکت به سمت مرجعیت علمی در حوزه علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع مسئولین دانشگاههای کلان منطقه 10 آمایشی از این دانشگاهها خواست با بکارگیری ظرفیت اعضای هیات علمی و ایجاد شبکه های علمی در سطح منطقه ماموریت هایی را برای دستیابی به مرجعیت علمی پیگیری کنند.

 
     
 

مشارکت مناطق آمایشی برای تدوین کتب مرجع گروه پزشکی با اولویت های ملی

از زمان تشکیل کمیسیون ارزشیابی متون و منابع مرجع علوم پزشکی، 297 اثر به دبیرخانه ارسال شده است. اولین نشست این کمیسیون به منظور بررسی این کتب برگزار شد.

 
     
 

جلسه هماهنگی بسته توسعه آموزش مجازی کلان مناطق آمایشی برگزار شد

سومین نشست مشترک مسئولین بسته توسعه آموزش مجازی کلان مناطق با مسئول بسته مجازی سازی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، و اعضای هیات رئیسه به صورت وبینار تشکیل شد و مباحث در دستور کار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 
     
 

مهلت ثبت نام و ویرایش در سامانه انتقال و میهمانی تمدید شد

دکتر اکبری از تمدید مهلت ثبت، بررسی و ویرایش در سامانه انتقال و میهمانی و فعال شدن آن از دوم تیر تا پایان وقت اداری ششم تیرماه 1397 خبر داد.

 
     
 

گسترش ظرفیت آزاد پذیرش دوره تخصصی بالینی / مدت طرح در گروه پزشکی به تدریج با ارتقای نیروی انسانی کاهش می یابد

معاون آموزشي وزارت بهداشت از تعيين اولويت هاي پذيرش بومي برأي دوره دستياري در قالب مصوبه مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: باتوجه به این مصوبه در جهت توزیع منطقی نیروی انسانی و کاهش تدریجی تعهدات گروه پزشکی در کشور تلاش خواهد شد.

 
     
 

پذیرش دستیار تخصصی برای رشته های محروم و مناطق مورد نیاز

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: در صورتی که ظرفیت رشته های محروم در مقطع فوق تخصص تکمیل نشود، ظرفیت خالی با افرادی که در آزمون تخصص همان رشته پذیرفته شده اند با احراز شرایطی خاص تکمیل می شود.

 
     
 

حذف شرط داشتن مدرك دانشنامه تخصصي برای شركت در آزمون دستياري فوق تخصصي و فلوشيپ

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی از حذف شرط دارا بودن مدرك دانشنامه تخصصي رشته پيش نياز از شرايط الزامي شركت در آزمون هاي پذيرش دستيار فوق تخصصي و دوره هاي تكميلي تخصصي در رشته های مورد نیاز خبر داد و گفت : اين تسهيلات تنها براي رشته هاي مورد نياز اعلام شده توسط وزارت بهداشت اعمال مي شود.

 
     
 

10 درصد متخصصین برتر می توانند مستقیم به دوره فوق تخصص در رشته های مورد نیاز کشور وارد شوند

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تصویب شرایط ورود مستقیم از دوره تخصص به فوق تخصص سخن گفت و اظهار داشت: این مصوبه از سي و هفتمين دوره آزمون ارتقاء رشته های تخصصی بالینی به بعد قابل اجرا است.

 
     
 

آموزش در عرصه دانشجویان دندانپزشکی در اولویت برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی اجرای برنامه آموزش در عرصه دانشجویان دندانپزشکی را از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت در راستای توسعه و تعالی دندانپزشکی عنوان کرد.

 
     
 

برگزاری کارگاه پژوهش نظریه پردازی در آموزش پزشکی در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی

پنجمین کارگاه از مجموعه کارگاههای مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با عنوان پژوهش نظریه پردازی در آموزش پزشکی در محل این مرکز برگزار شد.

 
     
 

حمایت علمی از دانشجویان برتر شاهد و ایثارگر در راستای اجرای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی

دکتر رحیمی از اجرای سامانه جامع اطلاعات امور دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاههای علوم پزشکی خبر داد و اظهار داشت چگونگی تشویق، ترغیب و حمایت از دانشجویان برتر علمی پژوهشی شاهد و ایثارگر در راستای اجرای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در دست بررسی می باشد.

 
     
 

مهلت فراخوان سوم مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی تمدید شد

دکتر یزدانی با اشاره به طی مراحل داوری علمی و داوری هزینه پروپوزال های فراخوان دوم ابراز داشت مهلت فراخوان سوم مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی تا تاریخ 6 تیرماه سالجاری تمدید شد.

 
     
 

مهارت آموزی و اخلاق مداری دو خصیصه مهم برای دانش آموختگان علوم پزشکی است

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دستاوردهای حوزه سلامت گفت: این مسیری است که توسط افراد مختلفی ساخته شده و شما عزیزان با تلاش های آتی خود می بایست این مسیر را تکمیل نمایید.

 
     
 

برگزاری کارگاه تمایز رسالت و نیل به مرجعیت علمی در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی

در راستای عملیاتی سازی بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی به منظور توانمند سازی بدنه هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کارگاه هایی را به منظور آموزش مدرسین (TOT) دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می نماید.

 
     
 

نفرات برتر در رشته های مختلف ظرفیت های برجسته ای برای توسعه علمی کشور هستند

طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت و معاون آموزشی وزارت بهداشت از 10 نفر برتر چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری تقدیر شد.

 
     
 

حدود 15 درصد هزینه ‌های حوزه سلامت مربوط به بیماری دیابت است/ پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، نظام سلامت را کارآمد می کند

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تعهد مسئولان ارشد دانشگاهها در اجرای دقیق برنامه های کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، گفت: هنر ما در این است که مردم را توانمند کنیم و آموزش بدهیم و از این مسیر باعث کاهش بار بیماری‌ها شویم.

 
     
 

یک سوم جمعیت کشور فشار خون بالا دارند/ لزوم همکاری شوراهای سلامت استانی در کنترل بیماری های غیرواگیر

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست مجازی با روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور با اشاره به برنامه های جمهوری اسلامی ایران در حوزه کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: کشورهای پیشرو در برنامه ریزی برای این امر هستیم و لازم است دانشگاههای علوم پزشکی کشور با همکاری تمامی مدیران استانی برای اجرایی شدن این برنامه ها تلاش کنند.

 
     
     
   
     
     
 

تدوین نقشه راه همکاری ایران و فرانسه در حوزه سلامت

معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با رایزن منطقه ای بهداشت کشور فرانسه در امور خاورمیانه با ذکر ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت گفت: کشورهای ایران و فرانسه سابق بر این هم همکاری هایی در زمینه های مختلف حوزه سلامت داشته اند و لازم است باتداوم همکاری های قبلی، حوزه های جدیدی برنامه ریزی شود.

 
     
 

استفاده از توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران برای احیای دانشگاههای سوریه در حوزه علوم پزشکی

در دیدار معاون آموزشی وزارت بهداشت ایران و وزیر آموزش عالی سوریه یادداشت تفاهم همکاری دو کشور در زمینه تربیت دانشجو و کمک به ارتقای سلامت سوریه تنظیم شد.

 
     
 

ایران و سوریه در زمینه آموزش وتحقیقات علوم پزشکی یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند

تفاهم نامه همکاری بین وزیر آموزش عالی سوریه و معاون آموزشی وزارت بهداشت کشورمان به منظور گسترش همکاری ها در زمینه آموزش و تحقیقات علوم پزشکی منعقد شد.

 
     
 

امضای سه تفاهم نامه همکاری با اتریش در زمینه آموزش علوم پزشکی، مدیریت بیماری های غیرواگیر و اخلاق پزشکی

در سفر هیات ایرانی به اتریش که با حضور وزیر بهداشت، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و جمع دیگری از مسئولین این وزارتخانه حضور داشتند سه تفاهم نامه همکاری در حوزه سلامت با این کشور منعقد شد.

 
     
 

بهره برداری هیات پزشکان و دندانپزشکان سوریه از تجارب جمهوری اسلامی ایران کمک شایانی به ارتقای سلامت این کشور می کند

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به منظور تبیین تجربیات جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت با هیاتی متشکل از پزشکان و دندانپزشکان کشور سوریه در محل پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، دیدار کرد.

 
     
     
   
     
     
 

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی خبرداد:اعلام کلید نهایی آزمون دستیاری دندانپزشکی 23 تیرماه/ پذیرش 370 نفر در فرآیند آزمون

دکتر رزمی با اشاره به برگزاری سی و دومین دوره آزمون دستیاری دندانپزشکی در 14 تیرماه سالجاری افزود با برنامه ریزی های انجام شده توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کلید نهایی این آزمون 23 تیرماه در سایت مرکز سنجش قرار خواهد گرفت.

 
     
 

آزمون مرحله دوم المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور مرداد ماه برگزار می شود

دکتر پاسالار از برگزاری آزمون مرحله دوم دهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در دو بخش انفرادی و گروهی از 13 لغایت 17 مرداد ماه سالجاری خبرداد.

 
     
     
   
     
     
 

حرکت دانشگاه علوم‌پزشکی ایران به سمت دانشگاه نسل سوم

معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران از برنامه ریزی این دانشگاه برای اجرای بسته حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم سخن گفت.

 
     
 

موسسه آموزشی وپژوهشی طب انتقال خون همکار سازمان جهانی بهداشت در امور آموزش وپژوهش سلامت خون است

معاون آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون گفت: تفاوتی که در ماهیت مخاطب سازمان انتقال خون با سایر مراکز آموزش پزشکی وجود دارد این است که علاوه بر اساتید و دانشجویان، کارکنان و مراجعین هم از مخاطبین ما هستند و لذا طیف گسترده‌تری از افراد را شامل می‌شوند.

 
     
 

نقشه هیئت علمی دانشکاه علوم‌‌پزشکی تهران تا سال 1400 در حال تدوین است

در جلسه روسا و معاونین دانشگاه‌های علوم‌پزشکی منطقه 10 آمایشی که به منظور ارائه گزارش روند اجرایی بسته‌های تحول با حضور دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت برگزار شد، معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به شکل‌گیری علمی سند جامع توانمندسازی گفت : با توجه به نقشه‌هیئت‌علمی، برنامه‌ریزی کردیم و مشخص شده است که تاپایان سال 97 چه تعدادی نیرو لازم داریم و افزود: در حال تدوین نقشه هیئت علمی تا سال 1400 هستیم.

 
     
 

ترجمان بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نیاز به ترجمه‌ی بسته‌های تحول در دانشگاه‌ها تاکید کرد: بسته‌های تحول باید با توجه به شرایط هر دانشگاه و ماموریت‌های واسپاری شده، درون دانشگاه مقصد ترجمه بشوند.

 
     
 

بازنگری کوریکولوم پزشکی عمومی، یک تکلیف روزانه است

مدیر مرکز مطالعات دانشگاه علوم پزشکی ارتش عنوان کرد: بازنگری کوریکولوم پزشکی عمومی، یک تکلیف روزانه است.

 
     
 

تلاش های دانشگاه بقیه‌الله (عج) برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم

معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله با اشاره به این موضوع که حدود 30 درصد اعضای هیئت علمی این دانشگاه در 10 سال گذشته جذب شده‌اند گفت: زمینه برای اجرای برنامه‌های تحول در این دانشگاه فراهم شده است و طرح تحول ابلاغی وزارت بهداشت با طرح تحول و تعالی آموزش مصوب دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله تلفیق شده است.

 
     
 

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و دانشگاه خاتم النبیین کابل افغانستان تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

دانشگاه های علوم پزشکی تربت حیدریه و دانشگاه خاتم النبیین کابل افغانستان در زمینه های آموزشی و پژوهشی تفاهم نامه همکاری های دو جانبه امضاء کردند.

 
     
 

سند فناوری دانشگاهی و منطقه‌ای برای حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم تدوین شود

معاون آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: سند فناوری دانشگاهی و منطقه‌ای برای حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم تدوین شود.

 
     
 

با تاکید برارتقاء کیفیت آموزش دندانپزشکی عنوان شد

خودکفایی کشور در زمینه آموزش دندانپزشکی و تربیت نیروی متخصص
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره اینکه کشورمان در زمینه آموزش دندانپزشکی و تربیت نیروی انسانی به خودکفایی رسیده است اظهار داشت: ارتقاء کیفیت آموزش دندانپزشکی از مهمترین اهدافی است که در حال حاضر دنبال می شود.

 
     
 

با هدف توسعه و تعالی دندانپزشکی و علوم مرتبط با آن؛گردهمایی معاونین آموزشی دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد

گردهمایی معاونین آموزشی دانشکده های دندانپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز برگزار شد.

 
     
 

تاکید معاون آموزشی دانشگاه بر مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه ۵ در پیشبرد برنامه های تحول در آموزش

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر مشارکت و تعامل دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور در مسیر پیشبرد برنامه های تحول در آموزش، تاکید کرد.

 
     
 

نشست مشترک مسئولین دبیرخانه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی منطقه آمایشی ده با مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کلان منطقه آمایشی ده برگزار گردید.

 
     
 

با هدف تعمیق همکاریهای مشترک و هم افزایی جهت اجرای بهتر برنامه های طرح تحول آموزش پزشکی صورت گرفت؛ انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و علوم پزشکی زاهدان

تفاهم نامه همکاری از سوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف تقویت فعالیت های علمی و تعمیق همکاری های مشترک در چهارچوب اهداف و وظایف محوله ، ایجاد هم افزایی و اجرای بهتر و سریعتر برنامه ها و بسته های طرح تحول ونوآوری آموزش پزشکی منعقد شد.

 
     
 

در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام خواهد شد؛ جداسازی آموزش دانشجویان پزشکی از آموزش دستیاران تخصصی و فوق تخصصی با هدف بهینه سازی آموزش پزشکی عمومی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره به اینکه در سال جاری آموزش دانشجویان پزشکی از آموزش دستیاران تخصصی و فوق تخصصی تا حدی جدا سازی می شود اظهار داشت:به همین منظور این دانشگاه به عنوان یکی از سه مرکز پایلوت جهت بهینه سازی آموزش پزشکی عمومی به دنبال انجام این مهم است.

 
     
 

در راستای توسعه برنامه های طرح تحول آموزش پزشکی صورت گرفت؛افتتاح بخش شبیه سازهای جراحی و اندوواسکولار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بخش شبیه سازهای جراحی و اندوواسکولار مرکز جامع مهارتهای بالینی و فناوری های نوین آموزشی دانشگاه علوم پزشكي مشهد آغاز به كار كرد.

 
     
 

نشست شورای انجمن های دندانپزشکی با مدیران وزارت بهداشت برگزار شد

نشست شورای انجمن های دندانپزشکی با مدیران وزارت بهداشت در خصوص بررسی و مدیریت نابسامانی های حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی در روز شنبه بیست و سوم تیر ماه برگزار شد.

 
     
     
 

با مدیریت: دکتر حمید اکبری، دکتر عطاءاله پورعباسی

سردبیر: دکتر زهرا خیری

همکاران:

ملیحه نجفی، میثم عبدالهی، عباس درزی، فاطمه جهانسیر، فرنگیس روانبخش، الهام طاهری، زهرا مهتری

معاونت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، شیراز، تهران، تربت حیدریه

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی و حوزه بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

عکس:

محسن محبی،‌ محمد بکائیان

آدرس: تهران ـ شهرک غرب، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بلوک C طبقه 13، معاونت آموزشی

تلفن: 7ـ 88363976 نمابر: 88363983

آدرس سایت: dme.behdasht.gov.ir