اخبار > جمهوری اسلامی ایران می تواند الگویی موفق برای کشورهای منطقه در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر باشد


  چاپ        ارسال به دوست

جمهوری اسلامی ایران می تواند الگویی موفق برای کشورهای منطقه در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر باشد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست سازمان جهانی بهداشت تجارب کشورمان در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر عنوان کرد و با موفق خواندن این تجارب پیشنهاداتی در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر در کشورهای منطقه ارائه داد.

 

دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در جلسه کمیسیون عالی بیماری های غیرواگیر سازمان جهانی بهداشت که در ژنو برگزار شد، با بیان تجارب جمهوری اسلامی ایران در زمینه برنامه ریزی برای کنترل بیماری های  غیرواگیر گفت: سلامت مردم در کشورها نباید تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گیرد و لازم است مجامع بین المللی برنامه ویژه ای برای تامین منابع مالی لازم برای کنترل بیماری های غیرواگیر در کشورها داشته باشند.

 

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت مشارکت دولت و سایر نهادهای کشوری در اجرای برنامه های پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: تعهد و حمایت بالاترین سطوح حکومت جمهوری اسلامی ایران از پیشگیری از بیماری های غیرواگیر یکی از نقاط قوت برنامه های مرتبط با کنترل این بیماری ها در کشور ما است.

وی به تدوین سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور اشاره کرد و گفت: همکاری درون بخشی خوبی در وزارت بهداشت برای اجرای این سند شکل گرفته و تمامی معاونت ها و سازمان های وابسته به این وزارتخانه در اجرای سند به طور فعال مشارکت دارند. همچنین به منظور تقویت همکاری بین بخشی در این راستا، دبیرخانه سلامت در سایر وزارتخانه ها شکل گرفته که کمک شایانی به پیشبرد اهداف سند کنترل بیماری های غیرواگیر می کند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه تلاش های جهت جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد در کنترل بیماری های غیرواگیر صورت گرفته است گفت: سند کنترل بیماری های غیرواگیر جمهوری اسلامی ایران باتوجه به مسائل ویژه سلامت در کشور طراحی شده و لازم است سایر کشورها نیز چنین سندی با اهداف ویژه بومی خود طراحی نمایند.

وی با بیان اینکه در منطقه خاورمیانه کشورها در عین داشتن تفاوت های فرهنگی، زیست محیطی و ... مسائل مشترکی نیز دارند اظهار داشت: ما پیشنهاد می کنیم به منظور هم افزایی تلاش های صورت گرفته در کشورهای منطقه در زمینه بیماری های غیرواگیر، لازم است یک رویکرد منطقه ای برای برای پیشگیری از این بیماری ها با درنظر گرفتن تفاوت کشورهای منطقه شکل بگیرد و برای این کار لازم است نشست های مرتبط با این موضوع با مشارکت سران کشورهای منطقه برگزار گردد و از تلاش های موفق در منطقه تقدیر به عمل آید.

دکتر لاریجانی از پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارتقای مراقبت های بهداشتی اولیه سخن گفت و اظهار داشت: در این زمینه بخش خصوصی در کنار بخش دولتی در کشور فعالیت می کند و کشور ما به پیشرفت های خوبی در زمینه تولید دارو دست یافته به طوری که امروز تمامی داروهای ضروری در کشور تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو کشورهایی است که گزارش ویژه سال 2018 را به سازمان جهانی بهداشت ارائه می دهد گفت: لازم است مکانیزهای نظارتی برای کنترل بیماری های غیرواگیر در سطح منطقه ایجاد و گزارش های سالیانه ای در این زمینه ارائه گردد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر بر اهمیت تغذیه سالم در کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید کرد و گفت: تمرکز بر کاهش مصرف شکر، نمک و سایر مواد غذایی مضر موضوعی است که کشورهای منطقه باید بر آن تاکید کنند و با ساز و کارهای تشویقی برای مدیران صنایع غذایی که در این زمینه همکاری می کنند این سیاست می تواند به طور موفق تری اجرایی شود.

وی بر لزوم بسیج منابع بخش دولتی، خصوصی، خیریه و ... در مسیر کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید کرد واظهار داشت: انجام مطالعات و ایجاد سیستم های اطلاعات ملی در زمینه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط به آن در توسعه برنامه های مرتبط نقش چشمگیری دارد.

دکتر لاریجانی افزود: در کشور جمهوری اسلامی ایران اطلاعات ملی و استانی مرتبط با بیماری های غیرواگیر استخراج شده و در اختیار مسئولین ارشد استان ها قرار گرفته است. با وجود ساختارهای شوراهای عالی سلامت در استان ها و همچنین کمیته های دانشگاهی بیماری های غیرواگیر، این اطلاعات فرصت خوبی در اختیار مسئولین قرار می دهد که باتوجه به مشکلات بومی هراستان برای اجرای سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر برنامه ریزی کنند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر کشورمان حمایت های بین المللی از برنامه کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در کشورهای منطقه را موضوعی خواهد که باید مورد توجه قرار گیرد و گفت: سلامت مردم هیچ کشوری نباید تحت تاثیر مسائل سیاسی و نزاع های بین المللی قرار گیرد و در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران با آن مواجه هستند لازم است در مجامع بین المللی برنامه ریزی ویژه ای برای تامین مالی برنامه های کنترل بیماری های غیرواگیر صورت گیرد.

 


١٢:٢١ - 1397/06/04    /    شماره : ١٤٦٧٤٩    /    تعداد نمایش : ٥٥٠