اخبار > حمایت از تحول در آموزش باعث درخشش دانشگاهها در عرصه های ملی و بین المللی می شود


  چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد؛

حمایت از تحول در آموزش باعث درخشش دانشگاهها در عرصه های ملی و بین المللی می شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور با اشاره به حجم بالای کار حوزه آموزش علوم پزشکی و اهمیت اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از روسای دانشگاهها خواست از حوزه آموزش حمایت ویژه داشته باشند.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور که در روز سه شنبه 15 اسفند 96 برگزار شد ضمن اشاره به برخی برنامه های معاونت آموزشی گفت: انتظار این است در سال 97 به صورت جدی تری به بحث تحول در آموزش علوم پزشکی در دانشگاهها پرداخته شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه کوریکولوم پزشکی عمومی بازبینی و به دانشگاهها ارسال شده است، گفت: در این کوریکولوم به آموزش در عرصه توجه ویژه ای شده و لازم است مسئولین دانشگاهها به این موضوع به طور جدی بپردازند؛ چرا که این برنامه یک دوره جدید در پزشکی عمومی است.

وی خاطرنشان کرد: روی این برنامه کار زیادی شده و همه دانشکده های پزشکی کشور در تدوین برنامه مشارکت داشته اند. انتظار این است که همه دانشگاهها این دوره را درست اجرا کنند و به زودی ارزیابی اجرای این برنامه در دانشگاهها آغاز خواهدشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: کورویکولوم های سایر رشته ها از جمله دندانپزشکی و داروسازی هم بازبینی شده که لازم است دانشگاهها در اجرای برنامه های آموزشی جدید اهتمام داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در بحث برآورد نیروی انسانی کار زیادی انجام شده گفت: برای اکثر رشته های تخصصی و عمومی برآورد ملی نیروی انسانی انجام و با توافق جمعی تمامی حوزه های وزارت بهداشت در شورای گسترش مصوب شده است. برای رشته های PhD هم این کار در حال انجام است و تا چندماه آینده نهایی خواهد شد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: با انجام این برآوردها اکنون می دانیم در سطح ملی در هر رشته و مقطعی برای 5 تا 10 سال آینده چقدر باید نیروی انسانی تربیت کنیم. کار بعدی این است که این محاسبات برای مناطق آمایشی انجام و برآورد شود در هر منطقه چقدر باید نیرو تربیت شود.

وی افزود: پس از مشخص شدن نیازهای مناطق قراردادی با مناطق آمایشی منعقد می شود و استراتژی این است که همه مناطق در 5 سال آینده 70 درصد نیروی انسانی خود را درون منطقه تربیت کنند. همه دبیرخانه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در حال طراحی نقشه آمایشی تربیت نیروی انسانی هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشگاهها باید آماده شوند که متناسب با سند برآورد نیروی انسانی توزیع منطقه ای خود را ساماندهی کنند. برای این برآوردها کار خیلی زیادی انجام شده و دانشگاهها نیز باید برای اجرای این برآوردها تلاش نمایند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: برنامه ریزی هایی برای ماندگاری اعضای هیات علمی در دانشگاهها صورت گرفته است که با نظر تمام دانشگاهها نهایی خواهد شد.

وی از  برنامه ریزی هایی برای ارتقای آزمون های علوم پزشکی خبر داد و گفت: برخی از دوره های آموزشی طولانی هستند و فردی که فارغ التحصیل شده در سن بالا وارد بازار کار می شود. در حال برنامه ریزی هستیم که ترتیبی اتخاذ شود که افراد زودتر وارد بازار ارائه خدمات شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دوره MBA مدیریت حوزه آموزش طراحی شده است بیان داشت: هدف این است که افراد با ویژگی های خاص حوزه آموزش آشنا شوند و بتوانند برای ارتقای کیفیت حوزه آموزش تلاش کنند. این دوره به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی درخصوص منابع حوزه آموزش گفت: وزارت بهداشت با چالش های زیادی مواجه است و در حوزه آموزش بخش اعظمی از اعتبارات را برای حقوق پرسنل مصرف می شود و لازم است مسئولین دانشگاهها از اعتبارات و درآمدهای اختصاصی به آموزش کمک کنند.

دکتر لاریجانی گفت: امروز حوزه آموزش استراتژی روشنی دارد و اگر روسای دانشگاهها به حوزه آموزش کمک کنند، دانشگاهها می توانند در عرصه های  ملی و بین المللی بدرخشند.

وی خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: حجم کار معاونین آموزشی دانشگاهها بسیار بالا است و ایشان در حین انجام این کارهای روزانه می بایست در حوزه آموزش تحول ایجاد کند لذا نیازمند حمایت ویژه هستند.  

معاون آموزشی وزارت بهداشت به برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: برنامه های تحول با متدولوژی روشنی تدوین شده و اسناد بالادستی آموزش عالی کشور در تدوین این برنامه ها مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به مستندات حوزه آموزش علوم پزشکی گفت: بسیاری از تجربیات حوزه آموزش در 4 سال گذشته در کتابی گردآوری شده که مسئولین دانشگاهها می توانند برای کارهای خود از این تجارب استفاده کنند.

دکتر لاریجانی اجرای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را ماموریت اصلی حوزه آموزش ذکر کرد و گفت: از تمامی مسئولین دانشگاهها می خواهیم در سال 97 به طور جدی تری به حوزه آموزش بپردازند و این سال را به استقرار کامل این بسته ها اختصاص دهند.


١٦:٢٧ - 1396/12/15    /    شماره : ١٤٤٣٣٩    /    تعداد نمایش : ٨٥٤