اخبار > معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد؛ ادغام آموزش علوم پزشکی در وزارت علوم غیرممکن است/ بودجه آموزش علوم پزشکی افزایش خواهد یافت


  چاپ        ارسال به دوست

معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد؛ ادغام آموزش علوم پزشکی در وزارت علوم غیرممکن است/ بودجه آموزش علوم پزشکی افزایش خواهد یافت

معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت: امروز توسعه را هدف غایی نمی دانند و باید انسان توسعه یافته داشته باشیم . انسان توسعه یافته خشونت اعمال نمی کند و مالیات اش را به موقع می دهد و امکان تربیت اش به جز از طریق آموزش نیست.

دکتر سعید نمکی معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در نشست معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی کشور که در روز یکشنبه 21 آبان 96 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد افزود: یکی از برندگان جایزه نوبل می گوید اگر می خواهید ببینید کشوی توسعه یافته است مدارس و دانشگاه های آنها را ببینید در مدارس باید روح کنجکاوی و در دانشگاه ها روح ملی و ماندگاری وجود داشته باشد.

دکتر نمکی یادآور شد: علیرغم محدودیت هایی که در بودجه و منابع مالی داریم  اولویت آموزش و پژوهش را دنبال می کنیم و از ابتدایی تا عالی ترین سطح برعهده ما است.

معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی علیرغم امکانات کمی که در اختیار داشته اند بسیار پیشتاز عمل کرده اند و فارغ التحیصلانی را تربیت کرده اند که نسبت به سایر حوزه های علمی بهتر هستند و در نظام خدمت رسانی به مردم حضور دارند.

وی درباره بحث هایی مرتبط با ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی تاکید کرد: اصلا ادغام جزء برنامه های ما نیست و بی جهت است که به این سمت بازگردیم.ما در سازمان برنامه و بودجه اصلا به این موضوع فکر هم نمی کنیم. راهکارهای بهتری برای موضوع آموزش پزشکی وجود دارد.

دکتر نمکی اضافه کرد: ما در حوزه برخی حوزه ها، نیروی انسانی را گران تربیت می کنیم و باالطبع خدمات گران تری هم می دهند.

معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اهمیت تربیت نیروهای مهارتی گفت: باید برای برخی از حوزه برنامه های بهتری ایجاد کنیم. ممکن است افراد تحصیلکرده با درجات بالا نتوانند مشکلات بهداشت دهان و دندان را نمی توانند حل کنند ما تجربه تلخ بهداشت کار دهان و دندان را داشته ایم، در برخی از استان ها مردم با وجود دانشکده دندانپزشکی گذرشان هم به آنجا نیافتاده است. برای حل این موضوع باید کارشناسان بهداشت دهان و دندان تربیت کنیم.

وی گفت: ما نگاه جزیره ای داریم و دانشگاه ها جزیره ای عمل می کنند اما باید بدانیم که پیوستن به بیرون از مرزها در حالی که آغوش دانشگاه های خارجی به روی ما باز است می تواند شرایط بهتری ایجاد کند.

دکتر نمکی اظهار داشت: روسای دانشگاه های ما خیلی گرفتار روزمرگی هستند و موضوع ادغام بهداشت و درمان در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی با احیای سازمان های بهداشت و درمان می تواند مطرح باشد. چهره های موفق حوزه بهداشت و درمان می توانند با هماهنگی رئیس دانشگاه این سازمان ها را مدیریت کنند و رئیس دانشگاه به آموزش و پژوهش بپردازد.

وی با بیان اینکه در حوزه کلینیکی باید کارهای بیشتری انجام دهیم و  به سمت خدمات پاراکلینیکی برای تشخیص رفته ایم گفت: این ضعف در کلینیک ها قیمت تمام شده را افزایش داده است و بر نظام سلامت اثر گذاشته است .

معاون سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از اینکه فارغ التحصیلان تک بعدی تربیت می شوند، افزود: باید همچون گذشته به موضوع تربیت حکیم و آموزش پزشکان اخلاق مدار توجه شود.

وی افزود: اوضاع معیشتی رزیدنت ها و دستیاران تخصصی در دانشگاه های علوم پزشکی بسیار بد است و ضروری است که به آن رسیدگی شود.

دکتر نمکی لزوم مبارزه با خرافه گرایی را توقعی از گروه پزشکی برشمرد و گفت: دانشگاه ها طب سنتی ما را باید مدیریت کنند و جلوی خرافه گرایی در حوزه علوم پزشکی را بگیرند.

معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: عدم تعادل بودجه آموزش پزشکی و غیرپزشکی را قطعا برطرف می کنیم. البته اساتید غیرپزشکی می گویند درآمد استادان پزشکی بیشتر است ما نیز به آنها گفته ایم که آنها خدمت ارائه می دهند. اساتید غیرپزشکی در حوزه های فنی و مهندسی و علوم انسانی از جمله علوم اجتماعی و روانشناسی و جامعه شناسی می توانند کارآفرینی کنند.


١٥:٠٠ - 1396/08/21    /    شماره : ١٤٢٢٤٢    /    تعداد نمایش : ٧١٨