اخبار > تغذیه نامناسب و فعالیت فیزیکی کم سلامت مردم را تهدید می کند


  چاپ        ارسال به دوست

تغذیه نامناسب و فعالیت فیزیکی کم سلامت مردم را تهدید می کند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: 1 چهارم جمعیت ایران چاق هستند و عادت های تغذیه ای نامناسب و فعالیت فیزیکی کم هم در جامعه ما رواج دارد. اینها در کنار مصرف دخانیات، تصادفات جاده ای و بسیاری از عوامل دیگر منجر به مرگ و میرهای زیادی در کشور می شود که باید کنترل شود.

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست اعضای دبیرخانه این کمیته با بیان اقدامات صورت گرفته در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: ایران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر به عنوان کشور پیشرو شناخته شده و این به دلیل وجود برنامه ملی در این حوزه است.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: این برنامه ها باید با همکاری تمامی نهادهای کشور اجرایی شود تا شاهد اثرات آن در جامعه باشیم. در حال حاضر بیماری های غیرواگیر عامل عمده مرگ و میر در کشور هستند و سالیانه باعث ناتوانی و معلولیت و همچنین تحمیل هزینه زیاد به مردم و دولت می شوند.  

وی اظهار داشت: تغذیه ناسالم در کشور ما یکی از جدی ترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر مثل بیماری ها قلبی و عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت است. طبق آمارهای منتشر شده ما در منطقه خاورمیانه نیز وضعیت خوبی به لحاظ تغذیه سالم نداریم. 

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اضافه کرد: 50 درصد از مردم به میزان کافی میوه و سبزی استفاده نمی کنند، 90 درصد از افراد جامعه ما ماهی به میزان کافی مصرف نمی کنند و 90 درصد میزان مصرف نمک بیش از حد استاندارد دارند.

وی استاندارد مصرف نمک را 5 گرم در روز عنوان کرد و گفت: متوسط مصرف نمک در ایران 12 گرم در روز است و این میزان خیلی بالا است. البته با اقداماتی که طی چند سال گذشته انجام شده در سطوح کلان و صنعتی توانسته ایم مصرف نمک را کم کنیم ولی مصرف نمک در سطح جامعه همچنان بالا است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه 30 درصد جمعیت کشور فشار خون بالا دارند اظهار داشت: فعالیت فیزیکی کم هم یکی از عوامل خطر برای ابتلای مردم به بیماری های غیرواگیر است. 90 درصد مردم جامعه ما به قدر کافی فعالیت فیزیکی ندارند 2 سوم جمعیت بالای 35 سال کشور ما چاق هستند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه چاقی در مدارس کشور نیز در حال پیشرفت است گفت: البته در تمام کشورهای دنیا با چنین چالش هایی مواجه هستند ولی باید برنامه ریزی مناسب و نظام اجرایی هماهنگی در کشور برای کاهش عوامل خطر و کنترل بیماری های غیرواگیر انجام شود.

وی مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان را از دیگر عوامل ابتلای افراد به بیماری های غیرواگیر ذکر کرد و گفت: مصرف هربار قلیان معادن 16 نخ سیگار است و متاسفانه مصرف آن طی چند سال گذشته در کشور افزایش یافته است.

دکتر لاریجانی فرهنگ سازی در زمینه عوامل خطر و تنظیم مقررات مرتبط توسط نهادهای بالادستی مثل مجلس را یکی از عوامل مهم در کنترل بیماری های غیرواگیر ذکر کرد و تاکید کرد: افزایش مالیات بر دخانیات از جمله مواردی است که لازم است از طریق تعامل مناسب با نهادهای قانون گذار صورت گیرد.

 


١٠:٣٦ - 1396/08/20    /    شماره : ١٤٢٢١٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٣