اخبار > مسئولیت آموزش پرستاری صرفا با دانشکده های پرستاری می باشد


  چاپ        ارسال به دوست

مسئولیت آموزش پرستاری صرفا با دانشکده های پرستاری می باشد

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت به نیاز کشور به رشته پرستاری اشاره کرد و گفت: تنها یک روش آموزش پرستاری در کشور وجود دارد و آموزش پرستاری تنها از طریق دانشکده ها صورت می‌گیرد. مصوبه اخیر وزارت بهداشت نیز تنها به منظور تسهیل آموزش دانشجویان در بستر بیمارستان ها اجرا شده است. 
دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: علاوه بر نیازهای جامعه کیفیت آموزش در رشته پرستاری هم از نکاتی است که در چند سال گذشته به آن توجه ویژه‌ای شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک دانشجوی پرستاری برای اینکه فرد ماهری باشد و بتواند وارد عرصه خدمت شود باید در محیط های بالینی آموزش ببیند.
قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: براین اساس آیین نامه ای با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ شد تا امکان استفاده از امکانات بیمارستانهایی که شرایط لازم برای آموزش قسمت بالینی دانشجویان پرستاری را دارند استفاده گردد. بدیهی است مسئولیت اموزش بعهده دانشکده پرستاری بوده و تنها از بیمارستان به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده می گردد.

 دکتر اکبری با تاکید بر این نکته که در کشور فقط یک برنامه مصوب برای آموزش پرستاری وجود دارد و پذیرش دانشجو نیز مثل سایر رشته فقط از طریق کنکور سراسری صورت میگیرد بیان داشت: مسئولیت آموزش نیز با دانشکده های پرستاری بوده و بدیهی است که این دانشکده ها میتوانند از امکانات موجود در بیمارستانها به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده نمایند. 
وی گفت: فقط یک برنامه آموزشی پرستاری  و یک مسیر پذیرش دانشجو وجود داشته و غیر از پذیرش دانشجو برای تحصیل در دانشکده های پرستاری هیچ مسیر دیگری وجود ندارد و اصولا تربیت پرستاری بیمارستانی وجود خارجی ندارد ولیکن بر اساس آیین نامه توسعه همکاری بیمارستانها با دانشکده های پرستاری که در اصفهان مورد اجماع قرار گرفت در صورت  توافق بیمارستانهای آموزشی و دانشکده های پرستاری از فیلدهای موجود در بیمارستانهای دارای شرایط و استانداردهای لازم به عنوان فیلد اموزش بالینی دانشجویان پذیرفته شده در دانشکده های پرستاری استفاده میشود و این امر موجب فراهم امدن ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر پذیرش بیشتر در آزمون سراسری شده است.
دکتر اکبری اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور به نیروی پرستاری در طی ده سال گذشته ظرفیت پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی پرستاری به دو برابر افزایش یافته است و در حال حاضر سالیانه حدود ۵۵۰۰ نفر دانشجو در این رشته پذیرش میشوند.


٢٣:٠٠ - 1396/08/17    /    شماره : ١٤٢١٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٦٢