اخبار > رئیس شورای عالی نظام پرستاری عنوان کرد؛ توضیحات مسئولین وزارت بهداشت بسیاری از نگرانی ها را درخصوص طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان ها در تربیت دانشجوی پرستاری برطرف کرد


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس شورای عالی نظام پرستاری عنوان کرد؛ توضیحات مسئولین وزارت بهداشت بسیاری از نگرانی ها را درخصوص طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان ها در تربیت دانشجوی پرستاری برطرف کرد

طاهره زاهد صفت رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور پس از نشست مشترک با مسئولین وزارت بهداشت طی مصاحبه ای با بیان اینکه این نشست توانست بسیاری از سوءتفاهم هایی که در رابطه با طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان ها در تربیت دانشجوی پرستاری پیش آمده بود را برطرف کند به برخی مصوبات این نشست اشاره کرد. متن این مصاحبه به شرح زیر است:

نشست امروز با مسئولین وزارت بهداشت را چگونه ارزیابی می کنید؟ در این نشست حول چه محورهایی بحث شد؟
جلسه امروز با حضور نمایندگان سازمان نظام پرستاری، هیات رئیسه و اعضای نظام شورای پرستاری و  معاونت پرستاری، دبیر بورد، خانم دکتر مداح و آقای دکتر عابدی  به میزبانی معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص بررسی تفاهمنامه روش جدید آموزش دانشجویان پرستاری و  رفع شبهات و نگرانی که در چند ماهه اخیر در راستای اجرای طرح و  استفاده از ظرفیت بیمارستان ها در آموزش دانشجویان بوجود آمده  به همت معاونت حقوقی وزارت بهداشت  برگزار شد.
این نشست جلسه خوبی بود و از نظریات و پیشنهادات یکایک اساتید و شرکت کنندگان در جلسه استفاده شد.  آئین نامه توسعه همکاری بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی بطور کامل مرور شد و بعد از آن نقطه نظرات و پیشنهادات  در خصوص بند بند آن توسط اساتید و حاضرین ارائه شد و به جمع بندی خوبی رسیدیم.
معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت در جمع بندی مباحث تاکید کردند که تولی گری  آموزش پرستاری توسط دانشکده  های پرستاری  است و هدف واقعی این است که دانشکده های پرستاری با توجه به موارد ذکر شده در تفاهم نامه مذکور مسیر  ارتقاء  را  طی کنند. ایشان اختصاص هیات علمی بالینی به دانشکده های پرستاری در قالب این مصوبه را  از دیگر مواردی ذکر کردند که زمینه گسترش و  پربار کردن آموزش پرستاری را بیش از گذشته فراهم می کند.
دانشجویان پرستاری اعتراض هایی درمورد بورسیه شدن افراد که با این روش آموزش می بینند و در دفترچه با کدهای ویژه ای مشخص شده داشتند  که با توضیحات کارشناسی که در این جلسه مطرح شد مشخص گردید که این بخش از مصوبه به  دلیل ساماندهی  نیروی انسانی با توجه به نیاز  بیمارستانها بوده که در آینده  در همان بیمارستان مشغول به کار خواهند شد.
همچنین در این نشست به توافق لازم  در خصوص حذف کد رشته برای دانشکده هایی که بیمارستان های آن از استانداردهای لازم برای تربیت دانشجو برخوردار نیستند رسیدیم.

مورد دیگری که در این نشست مورد توافق قرار گرفت تشکیل کارگروه ویژه اجرای این مصوبه در دانشکده های پرستاری است. این مورد در مصوبه آورده شده ولی تاکنون در همه دانشکده ها چنین کارگروه هایی تشکیل نشده است. مسئولیت این کار به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان واگذار شد و مقرر گردید این کارگروهها بعد از اعلام ظرفیت در هر دانشکده تشکیل شود.
همچنین  به محاسبات دقیق و آماری در خصوص نیروی انسانی مورد نیاز در رشته پرستاری تاکید و مقرر شد طی جلسات مشترک با رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان این بحث مطرح شود.
در خصوص آموزش های مهارتی گروه پرستاری و سایر چالش هایی که در مسیر اجرای طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان ها در تربیت دانشجوی پرستاری وجود دارد مقرر شد مسائل در کارگروه های مشترکی که تشکیل می شود پیگیری و برطرف شود. جا دارد از تلاشهای معاونت آموزشی وزارت بهداشت آقای دکتر لاریجانی و کلیه  دست اندرکاران که زمینه برگزاری نشست امروز را فراهم نمودند تقدیر  و تشکر نمایم.  

آیا برگزاری جلسات مشترک فی مابین مسئولین وزارت بهداشت و نظام پرستاری ضروری است؟
امروز  بخوبی  متوجه شدیم خلاء اصلی  عدم برگزاری چنین جلساتی جهت شفافیت مسایل  و مشکلات  در حوزه مرافبت و سلامت است. به ویژه   زمانی که بخواهیم  سریعتر به اهداف عالیه سازمانی   دست پیدا کنیم، و مهم تر  برای  ما که ماموریت تامین سلامت و مراقبت از  مردم عزیز را بر عهده داریم، ضروری است تا با تشکیل چنین نشست هایی  همفکری کنیم و بتوانیم از پیشنهادات وایده های یکدیگر بهره ببریم.  یقینا از این طریق راحت تر می توانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.
بر همین اساس و طبق صحبت های مطرح شده در نشست امروز مقرر شد به اقتضای شرایط جلسات دوره ای بین سازمان صنفی نظام پرستاری، انجمن های علمی مربوطه و وزارت بهداشت بخصوص معاونت آموزشی در خصوص مسایل مورد نظر  در محل سازمان یا وزارت بهداشت برگزار گردد.

در چندوقت اخیر شاهد شایعاتی دال بر خروج آموزش پرستاری از دانشکده ها و آموزش غیرآکادمیک پرستاری در بیمارستان ها بودیم. نظر شما در خصوص این ادعاها چیست؟
قبل از این که امروز در این جلسه شرکت کنیم، دیدگاههای مختلفی به این مساله و ابراز عقیده و ایده هائی متفاوتی در این زمینه چه از سمت دانشجویان چه از سمت اساتید چه از سمت تشکل های صنفی وجود داشت. ولی امروز با جلسه ای که اینجا برگزار شد و مطالبی که مطرح شد، خصوصا معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت که وقت گذاشتند و این جلسه را میزبانی کردند و در نهایت هم یادآور شدند که این شکل از آموزش پرستاری به این علت طراحی شده  که بتوانیم بیشتر از ظرفیت دانشکده ها استفاده کنیم، مطابق با استانداردهای طرح شده در توافقنامه دانشگاه اصفهان ساختار علمی و عملی دانشکده ها و بیمارستان ها تقویت شود، جذب هیات علمی بالینی برای دانشکده ها راحتتر صورت گیرد و همچنین بیمارستان هایی که با کمبود نیرو مواجه هستند از ابتدا درست ساماندهی شوند و  با تعیین دقیق میزان نیروی پرستار مورد نیاز افراد به شکلی مشغول به تحصیل شوند که بتوانند در همان بیمارستان خدمت نمایند.


اثر این جلسات در آموزش پرستاری چه خواهد بود؟
ما امیدوار هستیم با جلسه ای که امروز تشکیل شد همه همکاران کمک کنند به روشن گری و بابت رفع نگرانی جامعه پرستاری بخصوص دانشجویان عزیز و اگر باز هم ابهاماتی وجود دارد ما سعی خواهیم کرد با دسته بندی آن ها و مطرح کردن آنها در جلسات بعدی سعی بکنیم هرچه بهتر بتوانیم به بالا بردن کیفیت ارتقای خدمات پرستاری کمک کنیم.


١٣:١٢ - 1396/05/16    /    شماره : ١٤٠٥٦٧    /    تعداد نمایش : ٧١٨