اخبار > هیچ شبه ای در صحت برگزاری دوره 44 آزمون دستیاری وجود ندارد/ داوطلبان به شایعات توجه نکنند


  چاپ        ارسال به دوست

هیچ شبه ای در صحت برگزاری دوره 44 آزمون دستیاری وجود ندارد/ داوطلبان به شایعات توجه نکنند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور با تاکید بر سلامت برگزاری چهل و چهارمین دوره آزمون دستیاری گفت: در این دوره نسبت به دوره های قبل میانگین نمره داوطلبان بالاتر بوده و داوطلبان می توانند پاسخنامه خود را با کلید سوالات مقایسه کنند.

محمدحسین پورکاظمی رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور پیرو برگزاری آزمون دستیاری دوره چهل چهارم در 14 اردیبهشت 1396 گفت: نتایج این آزمون در روز دوشنبه 8 خرداد 1396 به صورت کارنامه اعلام شد.

پورکاظمی گفت: در آزمون امسال که ثبت نام آن از 1بهمن 1395 شروع شد، در نهایت  14407 نفر ثبت نام و 12267 نفر در آن شرکت نمودند. از این عده 6582 نفر یعنی 53.6 درصد زن و 5685 نفر یعنی 46.4درصد مرد بودند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه حدنصاب نموره برای اینکه داوطلبان بتوانند انتخاب رشته نمایند150 نمره بوده است اظهار داشت: 8041 نفر در آزمون موفق به کسب این حد نصاب شدند. یعنی 65  درصد شرکت کنندگان مجاز به انتخاب رشته شدند.

وی با اشاره به اعتراض برخی داوطلبان به سوالات آزمون گفت: بعد از اعلام کلید اولیه و اعتراض داوطلبان، اشکالات مطرح شده در اختیار دبیرخانه  شورای آموزش پزشکی و تخصصی قرارگرفت و از طرف اساتید طراح سوال و دیگر اساتید بررسی شد.

پورکاظمی اضافه کرد: پس از این بررسی تنها یک سوال حذف شد که نمره آن طبق ضوابط در درس مربوطه اعمال گردید و یک سوال در یک دفترچه از چهار دفترچه تغییرگزینه داده شد، که به همگان اعلام شد. لذا از نظر دبیرخانه مربوطه در این زمینه مسئله ای وجود نداشته است.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور خاطرنشان کرد: برای رفع شبهات احتمالی درخصوص نمره کل داوطلبان، پاسخنامه ها تمامی شرکت کنندگان در دسترس هر فرد و کلید سوالات روی سایت سنجش قرار گرفته است. لذا هر داوطلب می تواند پاسخنامه خود را با دقت تصحیح نماید و نمره خود را ملاحظه کند. دقت شود که در تصحیح برای هر سوال صحیح، 3 نمره مثبت و برای هر سوال غلط یک نمره منفی درنظر گرفته شود. البته سوال حذف شده نمره اش در درس مربوطه باید اعمال شود. و نمره کل نیز در کارنامه آمده است.

وی درخصوص عدم اعلام رتبه کل در این دوره آزمون دستیاری اظهار کرد: در دوره های قبل تا دوره 42 ملاک پذیرش نمره خام بود که نمرات مساوی فراوانی وجود داشت امسال نیز اگر نمره کل از 600 را در نظر بگیریم در برخی از نمره ها تا 50 نفر نمره مساوی وجود دارد. این نمره و رتبه آن هیج تأئیری در گزینش ندارد. برای مثال نفر اول از 600 ،  نمره 498 آورده است، در دو زیر گروه رتبه اول است و در دیگر زیر گروهها رتبه اول نیست، و یا 11 نفر نمره 406 (از نمره 600) آورده اند که رتبه این افراد همگی 359 است،  بعضی از این افراد در چند زیر گروه رتبه های بهتر و در بقیه زیرگروه ها رتبه بدتر دارند و 33 نفر از نمره کل 600، 186 آورده اند که رتبه کل آنها همگی 6397 است که بعضی از این افراد در چند زیر گروه رتبه بهتر از 6397 و درچند زیر گروه رتبه بدتر از 6397 دارند بنابراین رتبه کل هیچ کمک و راهنمایی برای انتخاب رشته افراد نخواهد داشت، اصولا شرکت کنندگان در این آزمون بر اساس علاقه و رشته مورد نظر در مطالعه دروس مختلف وقت گذاشته اند و لذا رتبه در زیر گروه ها برای انتخاب رشته راهنمای آنها خواهد بود.

پورکاظمی گفت: درخصوص دشواری این آزمون نسبت به سالهای پیش نیز لازم است خاطرنشان کنیم  این شایعات بعضا توسط افرادی برای کسب منافع بیشتر و بهره های مالی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و مقایسه نتایج این دوره با دوره قبل نشان میدهد که این ادعا صحت ندارد.

وی اضافه کرد میانگین نمره کل شرکت کنندگان در دوره چهل و سه 187 و در دوره چهل و چهار 205 بوده و رشد داشته است. همچنین در این دوره 66 درصد داوطلبان و در دوره قبل 58 درصد ایشان مجاز به انتخاب رشته شده اند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور تاکید نمود: ملاحظه می شود که امسال 8 درصد بیشتر مجاز به انتخاب رشته شده­اند و در ضمن میانگین نمرات شرکت کنندگان امسال 18 نمره بالاتر بوده است. حتی باید توجه داشت در آزمونهای رقابتی اگر سوالات مشکل تر باشد با تراز نمرات این مشکل تعدیل شده و برای همگان سوالات مشکل است و تعداد قبولی نهائی تغیر نمی کند.

وی در پایان گفت: تا آخر خرداد ماه دفترچه انتخاب رشته محل آماده خواهد شد و داوطلبان می توانند با توجه به علاقه خود رشته ها را انتخاب نموده و نتیجه نهایی بموقع متعاقبا علام خواهد شد.

 


١٨:١١ - 1396/03/13    /    شماره : ١٣٩٤٦١    /    تعداد نمایش : ١٠٠٦