اخبار > ارتقای اخلاق و تعهد حرفه ای از اولویت های آموزش علوم پزشکی کشور است


  چاپ        ارسال به دوست

ارتقای اخلاق و تعهد حرفه ای از اولویت های آموزش علوم پزشکی کشور است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت اولین نشست علمی اخلاق و تعهد حرفه‌ای که با همت دفتر دانش آموختگان و دفتر تعهد حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران و بنیاد علمی و فرهنگی استاد بهادری برگزار شد، بر لزوم همکاری بنیادهای علمی و فرهنگی در ارتقای کارآفرینی و اخلاق حرفه ای در دانشگاههای علوم پزشکی کشور تاکید کرد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در اولین نشست علمی اخلاق و تعهد حرفه‌ای که در روز پنجشنبه 19 اسفند 95 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست گفت: این جلسه به دو جنبه دارای اهمیت زیادی است؛ اولی موضوع مطرح‌شده در نشست و دیگری تلاش‌های استاد بهادری و همکارانشان در بنیاد علمی فرهنگی استاد بهادری است.

دکتر لاریجانی با اشاره به ظرفیت های بالای دانشگاه علوم پزشکی تهران در حمایت از فعالیت های علمی، گفت: این دانشگاه در بسیاری از زمینه های پیشرو بوده و چهره های ارزشمندی نظیر دکتر بهادری را در خود دارد که لازم از تجارب گرانقدر این اساتید به نحو مطلوب استفاده شود. وی ایجاد بنیادهای علمی فرهنگی نظیر بنیاد استاد بهادری را یکی از اقدامات ارزشمند در این زمینه ذکر کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم حرکت دانشگاههای علوم پزشکی به سمت دانشگاههای نسل سوم تاکید کرد و اظهار داشت: این دانشگاهها به بودجه دولت وابسته نبوده و با استفاده از نوآوری و ترجمان دانش در صنعت و با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان خود را اداره می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی که از سال گذشته اجرای آن در کشور آغاز شد به این محور توجه ویژه ای شده و یکی از نهادهایی که می تواند این برنامه را در دانشگاههای علوم پزشکی پیش ببرد دفاتر دانش آموختگان دانشگاه است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دانش آموختگان دانشگاهها می توانند با مشارکت در ارتقای این نهادها دانشگاهها را به سمت نهادهای نوآور و خلاق پیش برند، گفت: سعی ما بر این است که از پروژه های خاص در دانشگاهها در راستای اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و ارتقای حوزه آموزش حمایت شود.

وی ابراز امیدواری کرد با دیدگاه استراتژیک و دلسوزانه اساتید پیشکسوتی مانند دکتر بهادری شاهد اعتلای اینگونه نهادها در دانشگاهها باشیم و ترتیبی اتخاذ گردد تا از ظرفیت عظیم دانش آموختگان علوم پزشکی کشور برای پیشبرد اهداف دانشگاهها و ارتقای آن استفاده شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر اهمیت مسائل فرهنگی در ارتقای کشور تاکید کرد و گفت: نهادهایی مانند بنیاد علمی و فرهنگی استاد بهادری می توانند اثربسزایی در دانشجویان و دانش آموختگان حوزه علوم پزشکی داشته باشند و لازم است فرهنگ ایثار در فضای دانشگاهی ما گسترش یابد.

دکتر لاریجانی گفت: دانشجویان علوم پزشکی باید در همه زمینه ها پرورش یابند و مسائل فرهنگی و اخلاقی از جمله مواردی است که توجه به آن در آموزش دانشجویان همپای مسائل علمی باید پیش رود.

وی خاطرنشان کرد: بنیادهای علمی و فرهنگی وابسته به اساتید و دانشگاههای علوم پزشکی می توانند با دیدگاهی راهبردی بستر خوبی را برای پرورش اخلاقی دانشجویان، دانش آموختگان و اساتید حوزه علوم پزشکی فراهم نمایند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از برگزاری چنین نشست هایی و توجه به بحث اخلاق حرفه ای تقدیر کرد و گفت: مباحثی از این دست باید به اولویت های دانشگاههای علوم پزشکی تبدیل شود و بستری فراهم گردد تا ارزش های اخلاقی و انسانی در بین دانشجویان و دانش آموختگان نظام سلامت کشور متبلور گردد.


١٦:٣٠ - 1395/12/21    /    شماره : ١٣٨١٢٤    /    تعداد نمایش : ٨١٧