وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
دسترسی سریع
آخرین اخبار
اخبار > ميرنا


  چاپ        ارسال به دوست

ميرنا

مقدمه :
ميرنا نام يك وسيله پيشگيري از بارداري است كه در جهان به عنوان معجزه ساخت تكنولوژي "در حيطه پزشكي زنان" از آن نام برده اند خانم ها نام آي . يو . دي ‏(I . U . D )‏ را بسيار شنيده اند ولي اين وسيله يك سيستم داخل رحمي است كه بر خلاف آي . يو دي . هاي قبلي كه داراي معايبي بوده اند آن معايب را نداشته اند و علاوه بر آن كاربردهاي فراواني غير از پيشگيري از بارداري دارد كه به عنوان مزيت اين دستگاه شناخته شده است .
ميرنا ، جديدترين وسيله داخل رحمي هورموني است، از جنس پلاستيك كه به شكل ‏T‏ و طول آن فقط 32 ميلي متر است . لونورژسترول ( نوعي پروژسترون ) را آزاد مي كند و خوشبختانه به همين علت خطرات هورموني كه خانم ها اغلب از آن واهمه دارند و به استروژن مربوط است در آن وجود ندارد .
پيشگيري به وسيله ميرنا موثر ، طولاني مدت و برگشت پذير است و اين سيستم تعادل طبيعي هورموني زنان را تغيير نمي دهد .مي تواند به راحتي در هر زماني خارج شود و قدرت باروري سريعا باز مي گردد .
ميرنا را مي توان شش هفته پس از زايمان داخل رحم قرار داد اين شيوه براي مادران شيرده نيز مناسب است و روي توليد شير تاثير نمي گذارد . چون ميرنا به صورت موضعي عمل مي كند و آثار سيستميك آن حداقل است .
 
ميرنا در چه مواردي مصرف مي شود ؟
پيشگيري از بارداري ، قاعدگي ها با خونريزي زياد ، قاعدگي دردناك جايگزين پروژسترون خوراكي در هورمون درماني براي رفع علائم يائسگي از موارد مهم استفاده از ميرنا مي باشد .
آيا ميرنا در پيشگيري از حاملگي موثر مي باشد ؟
ميرنا در حال حاضر موثرترين روش قابل برگشت پيشگيري از بارداري بوده و اثر آن تقريبا معادل بتن لوله هاست . اين وسيله باعث ايجاد تاثير مثبت بسيار بيشتر ، عوارض جانبي محدودتر و همچنين پذيرش بهتر بيماران در دراز مدت خواهد بود .
 
آيا در ابتداي استفاده از ميرنا نيازي به استفاده از وسيله ديگر ضد حاملگي وجود دارد ؟ ‏
خير ، اثر ضد بارداري ميرنا بالافاصله پس از استفاده آغاز شده و نيازي به استفاده از روش ديگر ضد بارداري وجود ندارد .
 
طول اثر ميرنا چند سال است ؟
ميرنا داراي طول اثر حدود 5 سال مي باشد .
 
چه زمان ميرنا درون حفره رحم قرار داده مي شود؟
زمان قراردادن اين وسيله درون حفره رحم هفت روز اول سيكل ماهانه مي باشد .
 
لكه بيني با ميرنا ، از نظر شرعي چه حكمي دارد ؟
لكه بيني با ميرنا از نظر شرعي حكم استحاضه را دارد.
 
چگونه ميرنا باعث افزايش ذخاير آهن بدن مي شود؟
پس از چند ماه استفاده از ميرنا به ميزان قابل ‏توجهي درد ، حجم و طول مدت خونريزي قاعدگي تا حدود 80% كاهش مي يابد كه اين اثر در افزايش ذخاير آهن و هموگلوبين خون در خانم ها بسيار موثر است .
 
ساير مزاياي ميرنا كدام اند ؟
ميرنا بر خلاف ساير آي . يو . دي ها ، نه تنها باعث عفونت لگن نمي شود بلكه نقش محافظت كننده در برابر عفونت را دارد ( با اثر بر افزايش غلظت موكوس دهانه رحم )
ميرنا بر خلاف سايرآي . يو . دي هاي ا حتمال بروز حاملگي نابجا را افزايش نمي دهد .
به دليل كاهش ضخامت بافت مخاطي رحم ، در كاهش خطر سرطان رحم موثر است .
ثابت شده است كمي ميرنا باعث از بين بردن دردهاي لگني لكه در اثر آندومتريوز ايجاد شده است مي شود .
كمترين ميزان دوز هورمون را دارد . ‏
در مرحله پيش از يائسگي تضمين كننده پيشگيري است . و درعين حال روش مطمئن با انتقال آرام و تدريجي به جاي درمان جايگزيني با هورمون مي باشد.
اثر بخشي ميرنا در درمان خونريزي زياد قاعدگي قابل مقايسه باتخريب لايه آندومتر (برداشتن لايه اي از بافت داخل رحم كه ا غلب خانم ها با نام كورتاژ تشخيصي با آن آشنا هستند ) و يا برداشتن رحم است.
 
توجه : با شناخت ميرنا ، حق انتخاب بهتر مي شود، زيرا بيشتر زنان يك شيوه غير جراحي موثر برگشت پذير كه فوايد ديگري براي سلامت آنان دارد را ترجيح مي دهند .
 


١٤:٣١ - چهارشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٨٨    /    شماره : ٢٦٥٦    /    تعداد نمایش : ٣١٤٩٥


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/04/13 12:6
25
67
از کجا می توانم تهیه کنم؟
کاربر مهمان
1390/04/08 1:14
18
103
1 - پزشک معالج بنده این روش را برای جلوگیری از بزرگ تر شدن رحم و فیبروم ها توصیه کردند ولی در این مطلب چیزی در این رابطه درج نشده است. لطفاً مرا راهنمایی فرمایید. 2 - قیمت این وسیله چند است؟
کاربر مهمان
1389/11/25 10:15
40
189
1- سوال اول قیمت تو باراز چند است؟ از کجا تهیه کنیم؟ 2- از مطمن شدن اصل ان چگونه است؟ باتشکر
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج