اخبار > مفاهیم کلیدی و اصلی که جنبه ی عدالت و کیفیت در آموزش را متبلور نماید بسیار مهم است/ بحث آمایش سرزمینی و کیفیت توام با آینده نگاری، ترجمان عدالت آموزشی در کشور است


  چاپ        ارسال به دوست

مفاهیم کلیدی و اصلی که جنبه ی عدالت و کیفیت در آموزش را متبلور نماید بسیار مهم است/ بحث آمایش سرزمینی و کیفیت توام با آینده نگاری، ترجمان عدالت آموزشی در کشور است

در آستانه ی طلوع چهل و دومین فجر انقلاب، نشست خبری دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با اصحاب رسانه برگزار شد.

دکتر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تشریح دستاوردهای حوزه ی آموزش علوم پزشکی با بیان اینکه حوزه ی علوم پزشکی به جهت آموزش والاترین آفریده ی خداوند از اهمیت خاصی برخوردار است خاطرنشان کرد با توجه به حساسیت های ویژه ای که در این حوزه وجود دارد لازم است آموزش با مفاهیم اخلاقی درآمیخته و عجین شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد سرعت شتاب تغییرات مبانی علمی بسیار بالاست و غیر از انتقال مطالب علمی باید قدرت خودتوانمندسازی و خودشکوفایی در کسب و کار را نیز به دانشجویان بیاموزیم.

دکتر حق دوست یادآور شد اهمیت اول در آموزش علوم پزشکی، توجه به مفاهیم کلیدی و اصلی است که جنبه ی عدالت و کیفیت را در آموزش متبلور می نماید فلذا ترجمان عدالت آموزشی در کشور عزیز ما، بحث آمایش سرزمینی و کیفیت توام با آینده نگاری است.

وی ابراز امیدواری کرد همه ی کلان مناطق بتوانند خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و تحقیقاتی مورد نیاز منطقه ی خود را تامین نمایند و افزود تعامل و تبادل تجارب علمی دانشگاه ها، دانشجویان و اعضای هیئت علمی می تواند بالندگی بیشتری را به ارمغان آورد.

در ادامه دکتر حق دوست از مفهوم عدالت اجتماعی یاد کرد و گفت در این راستا نقشه ی آمایش در حال ترجمه است و هر دانشگاه ماموریت ویژه ای در کلان منطقه دارد که در نهایت یک سازگاری مطلوب ایجاد خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تحقق همگرایی علوم و کمرنگ نمودن مرزها بین وزارت علوم و وزارت بهداشت گامی دیگر در راستای دستیابی به قله های رفیع علم است؛ وی خاطرنشان کرد اعتباربخشی دانشگاه ها و رشته های مختلف و بیمارستان های آموزشی یک رقابت سازنده ایجاد کرده و استانداردها ارائه شده اند لذا فاصله ی کیفی بین دانشگاه ها و بیمارستان ها با شاخص های استاندارد سنجیده می شوند.

دکتر حق دوست اعلام کرد سایر اجزاء مهم در مدیریت آموزش مانند هیئت امنا، هیئت ممیزه و ...در حال اعتبار بخشی است.

در ادامه دکتر حق دوست به تشریح نقش بسیار مهم آموزش مهارتی در اعتلای علمی حوزه ی سلامت پرداخت و با اظهار خرسندی گفت: وزارت بهداشت جزو اولین نهادهایی است که این طرح را محقق نموده و مرکز آموزش مهارت های ملی و مرکز تحقیقات مطالعات راهبردی آموزش پزشکی (نصر)از نمونه های موفق آموزش مهارتی است.

وی گفت: شیوه های نوین آموزش، تکنولوژی آموزش، آموزش های مجازی، همگرایی علوم و رشته های جدید فقط به حوزه ی علوم پزشکی محدود نیست و یک پیام مهم برای آموزش و پرورش، وزارت علوم و سایر سازمان ها است که همه باید به آن توجه نمایند و شفاف سازی را سرلوحه ی کار خود قرار بدهند.

در انتها دکتر حق دوست با اشاره به بسته های تحول ونوآوری در آموزش علوم پزشکی از دستاوردهای آن با عنوان دستاوردهای افتخارآمیز حوزه ی معاونت آموزش یاد کرد. 


١٥:٠٨ - 1398/11/23    /    شماره : ١٥٤٢٢٠    /    تعداد نمایش : ١١٤