اخبار > الکترونیکی شدن آزمون های علوم پزشکی باعث صرفه جویی جدی در حوزه آموزش عالی سلامت شده است


  چاپ        ارسال به دوست

الکترونیکی شدن آزمون های علوم پزشکی باعث صرفه جویی جدی در حوزه آموزش عالی سلامت شده است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه کتاب عملکرد 5 ساله حوزه آموزش علوم پزشکی برای اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش عالی سلامت منتشر شده، از دستاوردهای این برنامه ها سخن گفت و اظهار داشت: حوزه آموزش علوم پزشکی کشور مصمم است تا تحقق کامل اهداف این برنامه مسیر پیش رو را طی نماید.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی طی نامه ای خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور کتاب گزارش اقدامات حوزه آموزش در راستای اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را ارسال کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه طی 5 سال گذشته سیاستهای تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به  عنوان جهت گیری اصلی حرکت حوزه آموزش وزارت بهداشت گفت: به لطف خدا و با همکاری و همراهی کلیه مدیران در سطح ستاد معاونت آموزشی و دانشگاههای علوم پزشکی شاهد خروجی های بسیار خوبی از این برنامه ها در سطح کشورر هستیم.


وی به اعتباربخشی ده ساله برنامه پزشکی عمومی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: در طی اجرای این برنامه تعداددانشجویان خارجی 4 برابر شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از بازنگری برنامه های آموزشی در طی این 5 سال سخن گفت و اظهار داشت: این بازنگری ها برای توسعه جامعه نگری در آموزش صورت گرفته و اجرای برنامه آمایش سرزمینی به عنوان یکی از نقاط عطف آموزش علوم پزشکی کشور بسترهای پاسخگویی به نیازهای بومی مناطق را فراهم نموده است.

وی توسعه آموزش مجازی را از دیگر برنامه های اجرا شده طی این سال ها ذکر کرد و افزود: 60 درصد دانشجویان علوم پزشکی به بخشی از آموزشهای خود از طریق فضای مجازی دسترسی دارند و 70 درصد اعضای هیات علمی در ارائه آموزش مجازی به دانشجویان مشارکت دارند.

دکتر لاریجانی از تدوین سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت در سطح ملی و منطقه ای سخن گفت و اظهار داشت: این سند در یک افق ده ساله مشخص می کند که اولا در سطح ملی از هر رشته ای چند نفر باید در کشور تربیت کنیم و همچنین نیاز هر منطقه آمایشی از این نیروها چند نفر است.

وی از افزایش اعتبارات حوزه آموزش در عین ثابت نگه داشتن هزینه های آموزش پزشکی خبر داد و اظهار داشت: در طی این 5 سال 4 هزار صندلی آزمون الکترونیک در سطح کشورمستقر شد و 73 درصد آزمونهای ملی به صورت الکترونیک برگزار می شود، که توانسته صرفه جویی جدی در بخش آموزش ایجاد کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به تاکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، گفت: حوزه آموزش علوم پزشکی مصمم است تا تحقق کامل اهداف تحول و نوآوری نسبت به پیگیری این سیاستها اقدام و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار ننماید.

وی همراهی بیش از پیش مدیران دانشگاهی را از ضروریات این مسیر برشمرد و گفت: اقدامات حوزه معاونت آموزشی در زمینه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در حوزه های سیاستگذاری، استقرار سیاستها و ارزیابی تحقق آنها در مجموعه ای گردآوری شده که برای مسئولان وزارت بهداشت و هچنین مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی ارسال شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت هدف از تدوین این مجموعه را اشتراک گذاری تجربیات ملی برای تحول آموزش ذکر کرد و گفت امیدواریم این تجارب بتواند به مسئولان، پژوهشگران و دانشجویان محترم در برهه های زمانی آتی برای تصمیم سازی و تصمیم گیری کمک نماید.

نسخه الکترونیک کتاب در این لینک در دسترس است.


١٦:٤٠ - 1398/10/11    /    شماره : ١٥٣٨٤٣    /    تعداد نمایش : ١٤١