اخبار > برنامه تحول آموزش انعطاف پذیری این حوزه را برای پاسخگویی به نیازهای جامعه ارتقا داده


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه تحول آموزش انعطاف پذیری این حوزه را برای پاسخگویی به نیازهای جامعه ارتقا داده

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

در نشست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مدیران معاونت آموزشی وزارت بهداشت، گزارش حوزه های مختلف این معاونت ارائه و گزارش تحولات آتی حوزه آموزش علوم پزشکی کشور توسط معاون آموزشی وزارت بهداشت ارائه شد.

گالری تصاویر

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در نشست وزیر بهداشت با مدیران معاونت آموزشی وزارت بهداشت که در روز دوشنبه 9 دی 1398 برگزار شد، با بیان اینکه آموزش علوم پزشکی به نسبت سایر حوزه های علمی کشور پیشرفت خوبی داشته است، گفت: برخی برنامه های اجرا شده در حوزه آموزش علوم پزشکی همانند اعتباربخشی تمام دانشگاهها و بیمارستان های آموزشی بی سابقه است.

دکتر لاریجانی از رشد چشمگیر رشته های علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت این رشته ها متناسب با نیازهای کشور رشد یافته است .

وی از بسترهایی که در سال های اخیر در قالب برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ایجاد شده سخن گفت و عنوان کرد: آمایش سرزمینی بستر خوبی برای اجرای بسیاری از برنامه های تحولی فراهم نموده و از مناطق آمایشی برای ارزیابی اجرای این برنامه ها نیز بهره برداری شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به بسترهای ایجاد شده در مرکز سنجش آموزش پزشکی و مناطق آمایشی کشور برای برگزاری آزمون های الکترونیک گفت: این اقدام بسیاری از چالش ها را توانسته در آزمون ها کاهش دهد.

دکتر لاریجانی از برگزاری ۱۵ هزار برنامه آموزش مداوم جامعه پزشکی در طی یک سال خبر داد و گفت: این الگویی موفق است که چندین سال است در نظام سلامت کشور ما انجام می شود و برخی کشورهای منطقه اخیرا نسبت به راه اندازی این دوره ها اقدام کرده اند.

وی با تاکید بر لزوم اجرای اسناد بالادستی کشور گفت: در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تمامی اسناد بالادستی مرتبط رصد شده و اهداف این اسناد در قالب این برنامه در دست اجرا است.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با بیان اینکه محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت کشور برنامه ای است که به خوبی اجرایی شد و در سطح کلان مناطق آمایشی این محاسبات نیز انجام و تفاهم نامه آن در آبان ماه در کرمان منعقد شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی علیرغم اعتبارات کم این حوزه به خوبی پیش رفته گفت: حمایت فکری که پشت این برنامه ها است و تغییر نگرش هایی که در دانشگاههای علوم پزشکی ایجاد کرده بسیار مهم است.

وی حرکت به سمت مرجعیت علمی را یکی از محورهای این برنامه ذکر کرد و گفت: دانشگاه ها باید بدانند کجا می خواهند بروند و این هدفی است که در این برنامه دنبال می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت باز کردن درهای دانشگاهها به سوی صنعت و جامعه و خودکفایی مالی دانشگاهها را هدف محور حرکت به سمت دانشگاههای نسل سوم ذکر کرد و افزود: بسیاری از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی دیده شده و اهداف این سند بالادستی کشور در حوزه آموزش علوم پزشکی در دست اجرا است.

وی ارتقای پاسخگویی به نیازهای جامعه را از دیگر اهداف برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: برنامه تحول آموزش توانسته در عین توجه به قوانین، انعطاف پذیری را در حوزه آموزش دانشگاهها برای پاسخگویی به این نیازها بالا ببرد.


١٥:١٥ - 1398/10/10    /    شماره : ١٥٣٨٣٨    /    تعداد نمایش : ١٤٦