اخبار > مجمع عمومی شورای راهبردی شبکه تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

مجمع عمومی شورای راهبردی شبکه تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور برگزار شد

جلسه شورای راهبردی شبکه تحقیقاتی دیابت کشور با حضور اساتید و صاحبنظرانی از وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در محل  پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به سیر تحول ارائه خدمت در حوزه بهداشت از بیماری های واگیر به بیماری های غیر واگیر، عدم وجود برنامه منسجم و دارای چارچوب قوی در کشور را یکی از چالش های موجود در زمینه پیشگیری و مدیریت این نوع بیماری ها خواند.

دکتر رئیسی با اشاره به تدوین سند ملی بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط با آن که با تلاش کمیته ملی پیشگیری بیماری های غیرواگیر و حمایت دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس این کمیته تدوین شده است تصریح کرد: به موجب ایران توسط سازمان بهداشت جهانی از جمله کشور های پیشرو در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر ارزیابی شده است.

دکتر رئیسی همچنین ادامه داد: در همین رابطه دیابت به عنوان یک معضل بهداشتی مهم در کشور جز اصلی اولویت های سیاست گذاری بهداشتی بوده و با توجه به ظرفیت شبکه گسترده بهداشتی در کشور بستر ثبت این بیماری در حال حاضر فراهم است. دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مقرر است طی چند ماه آینده سامانه های ثبت بیماری ها در کشور به روزرسانی شود پیشنهاد میشود که با تسریع در تبیین چارچوب ها ، نظرات و پیشنهاد ها هر چه سریعتر در اختیار وزارت خانه جهت اعمال در طراحی سامانه ها قرار گیرد.

در بخش دیگری از این جلسه، دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و رییس شبکه تحقیقات دیابت کشور نیز با تاکید بر نقش کلیدی آموزش در سطوح مختلف سلامت، به تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه به موجب این سند اطلاعات در خصوص بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر هر یک به صورت بسیار گسترده ای به تفکیک هر استان فراهم آمده است و کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با مشارکت معاونت اجتماعی وزارت بهداشت گام های مفیدی در حوزه ترویج آموزش عمومی برداشته است و در تلاشیم تا آموزش را در تمامی سطوح ارائه خدمت اعم از پزشک متخصص، پزشک عمومی، پرستار، بهورز و سایر کادر درمان و همچنین خود مراقبتی در بیماران ارتقا دهیم.

لازم به توضیح است، در ادامه این مجمع، عناوینی از جمله برنامه راهبردی شبکه تحقیقات دیابت، چالش های نظام ثبت بیماری دیابت ، بومی سازی گایدلاین بین المللی پای دیابتی، ابزار FRAX ، خدمات پیشگیری از شکستگی ثانویه FLS، اجرای مطالعه IMOS در مناطق روستایی، کوهورت کارآزمایی بالینی بروز دیابت در افراد پره دیابتی مطرح شد.


١٩:٢٢ - 1396/09/09    /    شماره : ١٤٢٥٩٣    /    تعداد نمایش : ٥١٦