اخبار > آراء نهایی اعتباربخشی موسسه ای به زودی به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد


  چاپ        ارسال به دوست

آراء نهایی اعتباربخشی موسسه ای به زودی به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشست معاونین آموزشی دانشگاه های سراسر کشور، گزارشی از اجرای اعتبار بخشی موسسات آموزشی ارائه کرد.

 

دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ابتدا با توجه به لزوم تکرار اعتبار بخشی برای برخی از مراکز آموزشی دیگر، مروری بر روند اجرای اعتبار بخشی داشت و گفت: اعتبار بخشی موسسه ای به نوعی ارزشیابی مبتنی بر استانداردها و با توجه به قضاوت خبرگان است که در اولین مرحله آن تدوین و اعلام استانداردها انجام شد.

دکتر چنگیز افزود: در این روش مشخص کردیم که اگر قرار باشد یک دانشگاه، در حیطه آموزش فعال باشد، چه استانداردهایی را باید مراعات نماید. سپس در اولین قدم، استانداردها را تدوین و در سال 94 پس از نظر خواهی از دانشگاه ها، آن را ابلاغ کردیم.

وی خود ارزیابی مبتنی بر استانداردها را گام بعدی در اعتبار بخشی خواند و تصریح کرد: در این مرحله دانشگاه ها به خود بر اساس استانداردها نگاهی دوباره کردند و مستندات لازم برای آن را نیز فراهم کردند. همچنین تقریبا قسمتی از اهداف اعتبار بخشی محقق شد چرا که روسای دانشگاه ها دریافتند که یک دانشگاه استاندارد دارای چه ویژگی هایی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دریافت بازخوردهای مناسب از دانشگاه ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در فاز بعدی ارزیابی بیرونی توسط گروهی که وابستگی به آن سازمان و موسسه  ندارند بر اساس استانداردها، انجام شد و نهایتا نتایج ارزیابی بیرونی به کمیسیون ملی اعتبار بخشی در وزارت بهداشت که از کمیسیون های تخصصی شورای گسترش است ارسال شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در اولین دوره اجرای اعتبار بخشی، آیین نامه سال 94 تصویب، پیش نویس استانداردها ارسال  و نخستین جلسه در بهمن 94 برگزار شد. سپس نسخه ویرایش شده استانداردها در اختیار مراکز قرار گرفت و فرآیند خود ارزیابی در 8 بهمن 94 آغاز شد.

دکتر چنگیز از تدوین شرایط ارزیابان بیرونی و بررسی رزومه ارزیاب ها خبر داد و گفت: بر اساس مناطق آمایشی هر منطقه مسئولیت ارزیابی مناطق دیگر را بر عهده داشت. همچنین بحث ارزیابی بیرونی از آذر 95 مطرح و با تشکیل 15 تیم، وظایف افراد مشخص شد.  هر کدام از تیم ها مسئول و شرح وظایفی مشخص داشت که پس از بازرسی مستندات، گزارش ارزیابی آنها گردآوری شد.

وی از طراحی 44 استاندارد الزامی و 22 استاندارد ترجیحی در دور اول اعتبار بخشی خبر داد و گفت: مبنای ارزیابی بر اساس آراء ارزیابان بیرونی و اعتماد به آنها بود، اگر چه  دانشگاه هایی که اعتراض به آرا داشتند مستندات آنها مجددا بررسی شد. بر اساس نتایج، دانشگاه های منطبق بر هر 42 استاندارد الزامی، تایید به مدت 2 سال، انطباق با  38 تا 41 استاندارد، تایید مشروط به مدت 2 سال، انطباق با 36 تا 37 استاندارد الزامی، تایید مشروط به مدت یکسال و اگر منطبق بر 35 استاندارد و کمتر بودند، مشروط با اخطار بررسی مجدد ظرف شش ماه شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: پیوستی در غالب رای نهایی به دانشگاه ها ارسال خواهد شد که بر اساس آن میزان انطباق هر استاندارد را به صورت رنگی اعلام می کنیم. نهایتا رای و پیوست رای به دانشگاه ها ابلاغ می شود و البته در انتهای پیوست رای، نیز مواردی را که در برگیرنده اقدامات برجسته آن دانشگاه بوده به صورت هایلایت مشخص شده است.

وی در پایان بازنگری تیم های ارزیابی و توانمند سازی آنها را از جمله برنامه های در دست اجرا دانست و گفت: انشالله ظرف 2 سال آینده یک دوره دیگر همه دانشگاه ها مورد ارزیابی مجدد قرار خواهند گرفت.


١٥:٣٩ - 1396/08/22    /    شماره : ١٤٢٢٧٤    /    تعداد نمایش : ٦٠٣