اخبار > برای ارتقای نظام سلامت باید به تربیت نیروی انسانی کافی توجه شود


  چاپ        ارسال به دوست

برای ارتقای نظام سلامت باید به تربیت نیروی انسانی کافی توجه شود

 

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت از برآورد نیروی انسانی حوزه سلامت در افق 1404 سخن گفت و اظهار داشت: نیروی انسانی نظام سلامت باید با نیاز جامعه منطبق باشد تا به تعالی سلامت کشور منجر شود.

 

دکتر علی اکبر حقدوست معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت در نشست معاونین آموزشی دانشگاه های سراسر کشور، با ارائه گزارشی در خصوص برآورد نیروی انسانی حوزه سلامت در افق 1404 گفت: بحث نیروی انسانی موضوع مهمی است که در جلسات مختلف بارها مطرح شده است. باید بازار کار آینده، تعداد داوطلبین، منابع و ظرفیت دانشگاه را بسنجیم تا بر اساس آنها بتوانیم الگویی مناسب برای تربیت نیروی انسانی ارائه کنیم. گاهی به دلیل جزئی نگری و کپی برداری از نسخه های خارجی، بدون اینکه به منابع و بودجه توجه کنیم، مشکلات عدیده ای برای آموزش کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی در تمام رشته های علوم پزشکی باید متناسب با نیازهای کشور تربیت شوند گفت: محاسباتی انجام شده که نیاز به نیروی انسانی در تمامی رشته ها را نشان می دهد و در واقع این محاسبات روشن کننده مسیر کشور برای تربیت نیروی انسانی نظام سلامت است.

وی با اشاره به تربیت نیروها در تخصص های مختلف خاطر نشان کرد: محاسبات نشان می دهد در برخی از تخصص ها باید سرعت تربیت نیروی انسانی کاهش یابد و در برخی از رشته های دیگر براساس نیاز کشور این روند باید افزایش یابد.

دکتر حق دوست از آماده سازی کتابچه برآورد نیروی انسانی منطقه 8 آمایشی خبر داد و تصریح کرد: کتابچه آن آماده شده و باید در شورای گسترش، به صورت فنی مورد بررسی قرار گیرد. سپس مجوز های لازم آن صادر شود تا نقشه توسعه علمی منطقه را بتوانیم مصوب کنیم.

وی افزود: بر اساس قوانین موجود و نظرات کارشناسان منطقه ای، شاخص هایی از جمله، نسبت دانشجو، متخصص و فضای کار همگی مورد بررسی قرار گرفته و نهایتا جدول خلاصه ای برای کل منطقه 8 آماده شده است که بر اساس آن تعداد هیات علمی ها، نیروهای پشتیبان، تعداد تخت های بالینی، تعداد رشته های تخصصی و فوق تخصصی همگی مشخص شده است. در این محاسبات تقریبا تکلیف هر دانشگاه تا حدودی مشخص است و حتی رشته هایی که دانشگاه ها باید بیشتر بر آن تمرکز نمایند نیز مشخص شده است.

دکتر حق دوست تمامی محاسبات را با در نظر گرفتن محدودیت های مالی و مجوزها دانست و تاکید کرد که هیچ کدام از محاسبات بلند پروازانه نیست.

وی گفت: شاید برای اولین بار با یک متدولوژی تعداد تخت های بیمارستانی آموزشی بر اساس تعداد دانشجو مشخص شده است. همچنین تعداد متخصصین برای برآورده کردن نیازهای منطقه مشخص شده است.

 


٢٢:٤٦ - 1396/08/21    /    شماره : ١٤٢٢٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٧٤