اخبار > سلامت و شفافيت در انتخابات الكترونيك بسيار بالاتر از انتخابات كاغذي است/ استقبال انجمن ها از برگزاری انتخابات الکترونیک


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت و شفافيت در انتخابات الكترونيك بسيار بالاتر از انتخابات كاغذي است/ استقبال انجمن ها از برگزاری انتخابات الکترونیک

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دکتر میثمی با بیان روند انتخاب الکترونیک انجمن های گروه پزشکی، از مزایای برگزاری انتخابات الکترونیک نسبت به انتخابات کاغذی سخن گفت و اظهار داشت: به همین دلیل شیوه الکترونیک برگزار انتخابات مورد استقبال بسیاری از انجمن ها قرار گرفته است.

دکتر علی پاشا میثمی مشاور فناوری اطلاعات دبیرخانه کمیسیون انجمن های گروه پزشکی با اشاره به اثرات فناوری اطلاعات بر زندگی بشر گفت: در کشور ما نیز دولت الکترونيک از آرمان­هايی است که مورد تاکید قرار گرفته و در سال­های گذشته شاهد اقدامات وسیعی در این زمینه هستیم.

دکتر میثمی با بیان اینکه جامعه پزشکي مدت زماني است که از فن آوري اطلاعات در حوزه­هاي مختلف بهره­مند شده است، اظهار داشت: يکي از کاربردهاي بسيار خوب فن آوري اطلاعات مرتبط با جلب مشارکت و آراء و نظرات افراد مختلف در زمينه هاي متفاوت است.

وی افزود: ثبت الکترونيک آراء در انتخابات مختلف نيز از مواردي است که اين روزها در دنيا مورد توجه ويژه قرار گرفته است. ملاحظات مختلفي در اين خصوص وجود دارد که مهمترين آن حفظ محرمانگي اطلاعات است. فن آوري اطلاعات به خوبي مي تواند در اين مهم مورد استفاده قرار گيرد و چالش هاي موجود را برطرف نماید.

مشاور فناوری اطلاعات دبیرخانه کمیسیون انجمن های گروه پزشکی به ذکر مثال­هایی از برگزاری انتخابات الکترونیک در کشور پرداخت و یادآور شد: در دنيا انتخابات انجمن هاي علمي معتبر بين المللي با توجه به بعد فاصله اعضاء مختلف هر يک از انجمن ها چه در مورد يک کشور که در شهرهاي مختلف حضور داشته و چه اعضاء از کشورهاي ديگر، توجه به انتخابات الکترونيک بيش از پيش مد نظر می باشد. در کشورمان نیز به همت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي و با مديريت کميسيون انجمن هاي علمي پزشکي کشور، سامانه جامع انجمن هاي علمي پزشکي طراحي شده و يکي از بخش هاي بسيار مهم در اين سامانه، بخش انتخابات الکترونيک است.

دکتر میثمی گفت: طبق آيين نامه انتخابات انجمن هاي علمي، هر انجمن علمي مجري انتخابات آن انجمن خواهد بود، کميسيون انجمن هاي علمي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي، شکل برگزاري انتخابات تمامي انجمن هاي عملي از سال ۱۳۹۶ را به صورت الکترونيک مصوب کرده است. علت اين امر ارتقاي سطح کيفي انتخابات و افزايش مشارکت اعضاي انجمن هاي علمي در انتخابات انجمن هاي علمي می باشد.

وی افزود: هر انجمن علمي که نرم افزار جامعي که داراي استانداردهاي لازم و مورد تاييد وزارت بهداشت بوده و فراهم کننده­ شرايط نظارت بر انتخابات براي کميسيون انجمن هاي علمي باشد را تهيه و ارائه نمايد، مي تواند پس از تصويب کميسيون از نرم افزار اختصاصي خود استفاده نمايد. لیكن کميسيون با هدف کمک به انجمن هاي علمي و مساعدت در اجرايي شدن اين روند سامانه مذكور را بدون هزينه خاص براي انجمن هاي علمي در اختيار گذاشته و كميته فني پشتيباني كننده سامانه اين روند را مديريت مي نمايند.

مشاور فناوری اطلاعات دبیرخانه کمیسیون انجمن های گروه پزشکی با تاکید بر اینکه سلامت و شفافيت در انتخابات الكترونيك بسيار بالاتر از انتخابات كاغذي است، گفت: اعضاء به طور كاملاً ‌محرمانه و از هر نقطه از كشور و حتي جهان مي توانند در زمان بندي تعيين شده اقدام به شركت در رأي گيري نمايند.

دکتر میثمی خاطرنشان کرد: با تدابير انديشده شده منحصراً خود اعضاء بر اساس شماره تلفن همراه و يا ايميل ثبت شده در سامانه و پس از تأييد ورود و ارسال كد تأييد، قادر به شركت در انتخابات خواهند بود.  علاوه بر آن روند اخذ رأي شفاف بوده و مراحل اخذ رأي قابل رصد شدن توسط نمايندگان و اعضاء نيز می باشد كه اين مورد در انتخابات اخير انجمن علمي پزشكان عمومي به طور مشخص از طريق گروه تلگرامي پاسخ به سؤالات اعضاء اطلاع رساني گرديد و روند خوبي را در استمرار رأي گيري ايجاد كرد.

وی اضافه کرد: مشاهده آراء نامزدها تا پايان انتخابات حتي براي كارشناسان فني برنامه نيز وجود ندارد. در پايان مراحل رأي گيري شمارش آراء و نمايش نتايج در حضور نمايندگان نامزد­ها و اعضاء هيأت مديره و كميته انتخابات انجمن علمي رونمايي خواهد شد.

مشاور فناوری اطلاعات دبیرخانه کمیسیون انجمن های گروه پزشکی تاکید کرد: اين امنيت و پشتيباني بالا و ايجاد زمينه برگزاري يك انتخابات با جمعيت معرف قابل قبول از اعضاء از منافع انكار ناپذير اين روش است كه در اكثر موارد نيز چنين بوده كه اعضاء محترم انجمن هاي علمي از اين روند استقبال كرده اند.

دکتر میثمی از مزيت های اختصاصي و ويژه­ سامانه انتخابات الکترونيک کميسيون انجمن هاي علمي گروه پزشکي سخن گفت و اظهار داشت: در این سامانه امكان ارائه برنامه و رزومه نامزد­ها كه مي تواند منجر به يك انتخاب آگاهانه شود، از مواردي است كه در شكل الكترونيك انتخابات به خوبي و به صورت كاملاً عادلانه در سامانه در نظر گرفته شده و در شكل سنتي وجود نداشته است.

وی امکان بازبيني روند و باز شماري آراء در صورت اعتراض نامزدها و اعضای انجمن ها را از دیگر ویژگی های این سامانه برشمرد و گفت: در این سامانه افراد می توانند در مهلت تعیین شده اعتراض های خود را ثبت کنند و در صورت وجود اعتراض و يا شبهه، بر اساس مصوبات قانوني تا حدي كه افشاي هويت رأي دهندگان مخدوش نگردد، امكان بازبيني روند اخذ رأي جهت رفع ابهامات وجود دارد.

مشاور فناوری اطلاعات دبیرخانه کمیسیون انجمن های گروه پزشکی حفظ محرمانگی آراء، امکان تمدید رای گیری و تعادل سادگی و امنیت را از دیگر ویژگی های سامانه انتخابات الکترونيک کميسيون انجمن هاي علمي گروه پزشکي ذکر مرد و گفت: انتظار مي رود با مشاركت انجمن هاي علمي بتوان اين روند را به خوبي در جهت ارتقاء مشاركت و برگزراي انتخابات عادلانه پيگيري كرده و حتي در ديگر روندهاي انتخاباتي مانند انتخابات نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران نيز مورد بهره برداري قرار داد.


١٣:٣٠ - 1396/04/20    /    شماره : ١٤٠٠٧١    /    تعداد نمایش : ٤٠٨