اخبار > همکاری بین بخشی در استان های کشور در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری بین بخشی در استان های کشور در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر

800x600

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه به زودی برنامه استان های کشور درخصوص پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تدوین می شود درخصوص ساز و کارهای اجرا و ارزیابی این برنامه ها در سطح ملی و استانی سخن گفت.  

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در پی برگزاری نشست استانداران کشور با اشاره به رونمایی از اطلس بار بیماریها در مجمع ملی سلامت با حضور رییس محترم جمهوری اسلامی ایران گفت: میزان‌های مرگ‌ومیر، امید زندگی و علل اختصاصی مرگ استان های مختلف کشور طی 25 سال گذشته در اطلس های جداگانه ای ترسیم شده و مسئولین استانی باتوجه به این داده ها برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر برنامه ریزی می کنند.

دکتر  لاریجانی گفت: بار بیماری ها، سوانح و حوادث و عوامل خطر در سطح ملی و استانی به تفکیک 19 گروه سنی و دو جنس طی سال های 1990 تا 2015 محاسبه شده و این اطلس به عنوان یک دایره المعارف در مورد وضعیت سلامت و بیماری در سطوح ملی و استانی  دید کلی از وضعیت سلامت جامعه در سراسر کشور را  فراهم نموده است.

وی تاکید کرد: این اطلس ها اطلاعات قابل استفاده سیاستگذاران نظام سلامت، مدیران اجرایی و پژوهشگران و منبع غنی اطلاعات برای اولویت بندی،تصمیم سازی، برنامه ریزی و سیاستگذاری مبتنی بر شواهد در سطوح ملی و استانی را فراهم می کند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به وسعت کشور و لزوم بررسی علل مرگ و میر و بیماری ها در استان های مختلف اظهار داشت: این اطلس ها در جلسه ای که بعد از رونمایی برگزار شد به استانداران کشور ارائه شد و انتظار می رود باتوجه به نتایج این مطالعه برنامه ریزی استانی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر صورت گیرد.  

وی افزود: پس از ارائه اطلس ها از استانداری های کشور خواسته شده تا سند جامع پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر استان را زیر نظر استاندار و با مدیریت رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان و با مشارکت تمام بخش‌ها تدوین نمایند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر لزوم توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در برنامه ریزی های استانی اظهار داشت: ساز و کارهای لازم برای دستیابی به اهداف تعیین شده در سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های استان می بایست فراهم گردد و رصد دستیابی به اهداف سند استانی صورت پذیرد.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر بر لزوم پایش شاخص‌های سلامت استان های کشور تاکید نمود و گفت: با این پایش درصورتی که مانع یا مشکل اجرایی برای تحقق برنامه های استانی وجود داشته باشد، شناسایی و درخصوص رفع آن برنامه ریزی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت سلامت استان ها طی گزارش های دوره ای که برای کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ارسال می شود مشخص می شود و  میزان پیشبرد اهداف استانی در سطح ملی نیز بررسی می گردد.


٠٩:٣٢ - 1396/04/19    /    شماره : ١٤٠٠٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٦٦