اخبار > سرآمدی دانشگاههای علوم پزشکی در آموزش مستلزم ترسیم نقشه راه روشن است


  چاپ        ارسال به دوست

سرآمدی دانشگاههای علوم پزشکی در آموزش مستلزم ترسیم نقشه راه روشن است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: دانشگاههای علوم پزشکی کشور با ترسیم چشم انداز روشن می توانند به  سمت دانشگاههای نسل سوم حرکت کنند.

دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در جشنواره شهیدمطهری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاههای علوم پزشکی کشور است گفت: این دانشگاه حدود 1200 عضو هیات علمی دارد که برخی از این اساتید با پایه ریزی کارهای برجسته در تاریخ علوم پزشکی کشور می درخشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: این دانشگاه حدود نیمی از استان تهران را در حوزه خدمات تحت پوشش دارد و در عین حال از پیشروان حوزه آموزش علوم پزشکی کشور است.

وی به قدمت اجرای طرح های تحولی کلان در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اشاره کرد و گفت: با این پیشینه دانشگاه این ظرفیت را دارد که در فاصله ای نه چندان طولانی به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کند و می بایست چشم انداز دانشگاه با الگویی آینده نگرانه ترسیم شود.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: دنیا به سمت تحول در آموزش پیش می رود و دانشکده های پزشکی آینده دغدغه های متفاوتی را نسبت به وضعیت فعلی خواهند داشت.

وی افزود: آموزش مفاهیم سلامت عمومی، ارتقای مسئولیت پذیری پزشکان نسبت به مدیریت هزینه های سلامت از مواردی است که در دنیا بر آن تاکید می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت توانایی رهبری را یکی از توانمندی های الزامی برای آموزش به دانشجویان پزشکی ذکر کرد و گفت: باتوجه به شرایط خاص آموزشی و شغلی رشته های علوم پزشکی لازم است افراد قبل از ورود به این رشته ها ارزیابی شوند و همچنین ارزیابی های اخلاقی و مهارتی نیز در حین تحصیل به عمل آید.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به منظور همسوسازی آموزش علوم پزشکی کشور با این تحولات جهانی طراحی شده و خوشبختانه این برنامه های توانسته است حرکت چشمگیری را در حوزه آموزش دانشگاههای ایجاد کند.

وی اعضای هیات علمی را یکی از ارکان مهم برای اجرای تحول در حوزه آموزش برشمرد و گفت: اگر بخواهیم تحولی در دانشگاهها ایجاد کنیم باید نگاه اساتید به بحث تعلیم و تربیت را ارتقا دهیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در بسیاری از اسناد بین المللی تربیت مربی و کارآمد را سنگ بنای توسعه آموزش علوم پزشکی ذکر کرده است، افزود: ما در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور متخصصین برجسته ای داریم و با تغییر رویکردها نسبت به آموزش می توانیم شاهد تحولات بزرگی در نظام سلامت کشور باشیم.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: به همین منظور دوره مجازی آموزش پزشکی برای حدود 900 عضو هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی مجازی در دست اجرا است.

 وی توسعه اخلاق حرفه ای را از دیگر ملزومات قابل توجه در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و اظهار داشت: رعایت و ارتقای رابطه مبتنی بر ارزش و احترام ذر بین دانشجو و استاد از دیگر محورهایی است که باید در نظام سلامت کشور تقویت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی مسیر روشنی را پیش پای دانشگاههای علوم پزشکی کشور برای توسعه آموزش قرار داده است، گفت: ضروری است تا دانشگاهها با ترسیم یک برنامه 4 ساله در مسیر تحول و نوآوری برنامه ریزی لازم را برای استقرار برنامه تحول داشته باشند.

 


١٦:٤٤ - 1396/02/17    /    شماره : ١٣٨٩٥٦    /    تعداد نمایش : ٦١٨